Fetret Dönemi Sona Erdi – Bölüm 3

Fetret Dönemi Sona Erdi – Bölüm 3

Bölüm 3: Yeniden Kuruluş Dönemi

2016 yaz döneminde ilk icraat, Byron Scott’la yolları ayırmak oldu. Yerine, yine öz kaynaklardan, Luke Walton ile beş yıllık sözleşme imzalandı. Geleceği parlak yeni kuşak koçlardan Walton, kısa koçluk kariyerinde iyi emareler göstermişti. Geçtiğimiz iki sezonu tarihin en iyi takımlarından Warriors’ın asistanı olarak geçiren Walton, yetmiş üç maç kazanılan sezonda, Steve Kerr’ün sağlık problemlerinden dolayı vekaleten takımın başında çıktığı 43 maçta 39 galibiyet almayı başardı.

Draft için geçtiğimiz sezon gibi ikinci sıra seçim hakkına sahip Lakers, bu hakkını Duke’un forveti Brandon Ingram’dan yana kullandı.

2014 senesinde, NBA ile ESPN ve TNT arasında 2016-2017 sezonunda başlamak üzere 9 yıllık 24 milyar dolar değerinde yayın hakkı anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşma, takımlar için o sezon başından önce maaş tavanlarının da artmasını sağlıyordu. Yeniden yapılanma döneminde kadrosuna son üç senede üç lotarya oyuncusu katmayı başaran Lakers, yeni görüntüsüyle serbest oyuncuları çekmeyi umuyordu. Ve tabii ki Los Angeles şehri ve Lakers forması giymenin büyüklüğü de Jim Buss’ın daimi kozuydu.

Bu oyuncuların başında Kevin Durant ve LeBron James vardı. Ancak Durant’ın sürpriz bir şekilde Golden State’le anlaşması, taze şampiyon LeBron’un da yuvada kalması Lakers’ın hevesini kursağında bıraktı. DeMar DeRozan ve Hassan Whiteside’la da ismi anılan Lakers, bu hedeflerden de eli boş döndü. Sonunda, Timofey Mozgov’la dört sene için 64 milyon dolarlık, Luol Deng’le de dört sene için 72 milyon dolarlık anlaşmalar yapan Lakers, bir kez daha büyük umutlarla başladığı yaz sezonunu hayal kırıklığıyla kapayacaktı.

Para bolluğu sebebiyle birçok takım çılgın 2016 yazında birçok kötü kontrat yaptı. Lakers da yaptığı bu iki kontrat ile ileriki yıllarda yayımlanacak tarihin en kötü kontratları listelerinde zirvedeki yerini alacaktı. Neyse ki son iki sezondur istikrarlı gelişimini sürdüren Jordan Clarkson’ı biraz pahalıya da olsa (dört sene için 50 dolar) yuvada tutmuş, en azından genç çekirdek kadro korunmuştu.

Tatsız geçen yaza rağmen sezon hiç de kötü başlamadı. İlk 20 maç 10-10’la geçilirken Rockets, Warriors, Bulls gibi takımlara karşı alınan galibiyetler heyecan yaratmıştı. Ancak kendini kanıtlama arzusuyla sezona başlayan genç takımın nefesi, ilk yirmi maçın sonunda kesilmişti. Aralık ayında çıktığı on beş maçın sadece ikisini kazanabilen Lakers, kontrolü kaybetmiş bir şekilde yine lotaryaya doğru gidiyordu.

Takımın tepetaklak gitmeye başlamasıyla saha dışında yaşanan gelişmeler de, sezona damgasını vurmayı başardı. Kendisine üç sene zaman tanıyan Jim Buss’ın suyu ısınıyordu. Şampiyonluğa oynayacak kadroyu kurmak bir yana, playoff’a aday olacak bir takım bile oluşturmayı başaramamıştı. Peki ama, Jim Buss söz verdiği gibi koltuğunu bırakacak mıydı?

İlk hamleyi Jeanie yaptı ve 2 Şubat 2017’de Magic Johnson’ı danışman olarak işe aldığını duyurdu. Magic Johnson’ın Lakers ve NBA efsanesi olması dışında Buss ailesi için ayrı bir yeri vardı. Dr. Jerry Buss, Lakers’ı satın aldığı sene draftta Magic Johnson’ı seçmişti. Dr. Buss birinci günden itibaren Magic’e manevi oğlu gibi davranmıştı. Her seferinde Magic’in aileden biri olduğunu söyleyen Dr. Buss, sadakatini dönemin en uzun ve pahalı kontratını (25 sene için 25 milyon dolar) kendisine önererek kanıtlamıştı.

Magic Johnson, kararları Jim’in vereceğini ve sadece tavsiyelerle ona destek olacağını açıklasa da, bu hamle Jim Buss tarafından hiç de hoş karşılanmadı. Buss ve Mitch Kupchak, takas döneminin sona ereceği 23 Şubat öncesi, çiçeği burnunda danışmanlarından herhangi bir tavsiye almadan ilerliyorlardı. Sacramento Kings menajeri Divac, Magic’in eski takım arkadaşıydı ve Kings pivotu DeMarcus Cousins’ı takas etmek istediklerini Magic’e haber vermişti. Fakat Kupchak’den bir türlü cevap alamayan Magic, Divac’a bir cevap veremedi. Cousins, Pelicans’ın yolunu tutarken Lakers kendi içindeki ego savaşı yüzünden olası bir yıldız transferinden eli boş dönüyordu.

Bu iletişimsizlik Jeanie için bardağı taşıran son damlaydı ki asıl kıyamet, Jim’in abisi Johnny ile işbirliği yapıp darbe girişiminde bulunmasında koptu. Yıllık olağan genel kurula, yönetim kurulundaki Jeanie ve Joey Buss’ın yerine Jim Buss ve yatırımcı Romie Chaudhari’yi öneren yönergeyi getirmeyi planlıyorlardı. Böylelikle Jeanie yönetim kurulundan atılmış olacak ve NBA kuralları gereği yönetim kurulunda olmayan biri hakim ortak (controlling owner) olamayacaktı. Bu darbe girişiminden haberdar olan Jeanie, avukatları aracılığıyla ihtarname göndererek genel kurulu durdurmayı başardı. Planları ayyuka çıkan abiler olay mahkemeye intikal edince geri adım attılar ve Jeanie’yi yönetim kurulu başkanı olarak seçtiler. Fakat, bu saatten sonra Jeanie ve Jimmy’nin birlikte var olması imkansızdı. Jim Buss ve Mitch Kupchak’in işine son veren Jeanie, onlardan boşalan koltuğa Magic Johnson’ı terfi ettirdi. Taht kavgasının galibi Jeanie cephesinde zafer naralarının yerine buruk bir sevinç hakimdi. Daha sonra verdiği röportajda kardeşleriyle sorunlu bir şekilde ayrıldığı için rahatsız olduğunu dile getirecekti.

Altı çocuk sahibi olan Dr. Jerry Buss, konumunu ve servetini sıfırdan elde etmiş birisiydi. Birçok baba gibi en büyük dileği çocuklarının bu işi devam ettirmesiydi. Dr. Buss, çocuklarına işi öğretirken kolaya kaçmalarına izin vermedi. Her birini ayrı takımlarda (Buss o dönemde tenis, salon futbolu, buz hokeyi, rollerblade hokey ve kadın basketbol takımı Sparks’ın sahibiydi) farklı farklı pozisyonlarda işe başlatıp gelişimlerini takip etmişti. Asıl amacı grubun amiral gemisi Lakers için doğru yöneticileri bulmaktı. Günün sonunda Dr.Buss, Jim’i basketbol operasyonlarının başına getirirken, Jeanie’ye de pazarlama ve ticari faaliyetlerden sorumluluğunu vermişti. Fakat Jeanie’yi bir adım önde tutan Dr. Buss, onu ailenin hakim ortağı (controlling owner) olarak atamıştı.

Sports Illustrated dergisi, 1998 yılında Buss ailesiyle ilgili yayınladığı makalede, Dr. Buss’ı Shakespeare’in Kral Lear karakterine benzetiyordu. Krallığın topraklarını çocukları arasında paylaştırmaya çalışan Kral Lear’ın hikayesi trajediyle sonuçlanıyordu. Benzer bir durumla karşı karşıya kalan Dr. Buss’ın vereceği karar Lakers’ın geleceği için büyük önem taşıyordu. Olacakları önceden gören en küçük kız kardeş Jeanie, abileri Johnny ve Jimmy’nin ikisinin de istediklerini almak için gereken cesaretten ve çalışma disiplininin de yoksun olduğunu, sadece Jeanie’de o istek ve sorumluluk bilinci olduğunu söylüyordu. Lear’ın kızı Cordelia’nın kaderini paylaşmayan Jeanie, yaklaşık yirmi sene sonra hem kardeşini hem de makalenin başlığını (“She’s got balls”) haklı çıkarmayı başaracaktı.


  • Bölüm 3’ün sonu.
  • Devam edecek…