Lakers, En Efektif Beşini Arıyor

Lakers, En Efektif Beşini Arıyor

Sezonun üçte birlik kısmını geride bıraktığımız şu günlerde Lakers ekibi, en verimli ilk beş yapısını kurabilmek için rotasyonunda daralmaya gidiyor. 7 maçlık deplasman turunun sonunda Lakers koçu Frank Vogel kadroyu daraltmış, aynı  zamanda Talen Horton-Tucker ve Alex Caruso’nun dakikalarını arttırmıştı.

İki gardın yanına LeBron James, Kyle Kuzma ve Montrezl Harrell’ın eklendiği beşlerde sergilenen 67.7 DRtg, koçun dikkatinden kaçmadı. Fakat Vogel, kemik rotasyonu belirlemek için acele etmiyor ve oluşturulan beşlerin gösterdiği savunma performansların belirleyiciliğinden de şüpheli olduğunu söylüyor. Örneklem sayısının azlığı, Lakers koçuna ‘biraz daha bekleme’ kararını aldırtmış durumda.

Şimdiden bir karara varmak için zamanın erken olduğunu düşünüyorum. Önümüzde oynanacak çok maçımız var. Çift gard, ayrıca LBJ, Kuz ve Harrell’lı yapıyı iki maçtır kullanıyoruz ve şu anda keşif aşamasındayız. Oynadığımız son maçlarda vitesi biraz daha arttırıp rotasyonu keskinleştirerek ufak çaplı bir sıçrama yapmayı hedefledik. Bu beş, tüm oyuncuların planlı bir şekilde sahaya dizilişinden ziyade, son dönemlerde çıkış yapmaya çalışan Alex Caruso ve THT’nin yükselen performanslarına katkıda bulunmak içindi. 

Bu açıklamanın yanında Vogel, bu beşin savunma performansının istatiksel alanda ne kadar üstün olduğunun farkında olmadığını ve asistan koçların bu dizilişlerde ve istatistiklerde daha çok payı olduğunu vurguladı.

Oynadığımız son maçlarda, oyun içindeki belli periyotlarda oldukça sıkı savunma yaptık ve hücumları da savunmadan aldığımız motivasyonla verimli bir şekilde tamamlayabildik. Gelecekteki maçlarda nasıl devam edeceğimizi göreceğiz. 

 Vogel: Kadro derinliği, Lakers için “olumlu” bir problem

Koç Vogel, rotasyondaki dakikaların dağılımını dengeli bir şekilde yapmanın ve en verimli beşi ortaya koymanın kadro derinliğinin varlığından ötürü zorlayıcı olduğunu belirtti. Ayrıca koç, her ne kadar bu durumun kendisini ve ekibini uzun süreler düşündürdüğünden bahsetse de günün sonunda böyle bir duruma sahip olmanın sezon boyunca takıma etkisinin olumlu olacağını söyledi.

Kariyerleri boyunca yüksek dakikalar ile oynamaya alışmış oyuncuların dakikalarını dengeli bir şekilde ayarlayabilmek oldukça zorlu bir durum. İlk günden beri sistemi en doğru şekilde ayarlamaya çalışıyoruz, ancak herkesin dediği gibi, sahip olunması güzel bir sorunla karşı karşıyayız. Sezon sonuna kadar bu durumla iyi bir şekilde başa çıkacağımızdan eminim. 

Şuradan çeviri: https://lakersnation.com/lakers-rotations-evaluating-lebron-caruso-horton-tucker-kuzma-harrell-lineup/2021/02/04/