Üçlüklerdeki Düşüşün Sebebi Deplasman Turu Olabilir

Üçlüklerdeki Düşüşün Sebebi Deplasman Turu Olabilir

Los Angeles Lakers, Atlanta Hawks maçını son dakikalarda kapatarak kazandı ve deplasman turuna 5-2’lik saygı duyulası bir galibiyet-mağlubiyet skoru ile geride bıraktı.

Lakers, dördüncü çeyrekte 10 sayılık bir üstünlük elde etti ve tüm momentumu toplamış gibi göründü ancak Hawks, 8-0’lık seriyle karşılık verdi. Yine de savunma birkaç çentik attı ve LeBron James’ten gelen bir üçlükle Lakers galibiyeti sağlama aldı.

Lakers iç kısımları tekrar domine etti, ürettiği 107 sayının 54 boyalı alandan geldi. Anthony Davis, attığı 25 sayıyla Hawks forvetlerine yaptığı rutin zorbalık ile bu dominasyonun geniş bir parçasıydı.

Yine de takım yayın gerisinden %30.4 ile isabet bulduğundan üçlük konusu takım için yetersiz durumda. Bu düşüş endişeye sebep oluyor ama koç Frank Vogel zorlanmalarının sebebini uzun deplasman turu olarak görüyor.

Vogel’ın açıklamaları şu şekilde:

Ortalamalarının çok üzerinde şut atan pek çok kişiyle başlıyoruz, o yüzden her zaman ortalamaya doğru bir gerileme olur.

Bence bunun bir parçası da bir buçuk aydır yoldayız gibi hissediyor olmamız. Hem şut üretmede hem de şut kalitemiz için çalışma kabiliyetindeki durumumuzda tükenmişlik faktörü var. Normal bir NBA sezonunda göreceğiniz alçalıp yükselmelerden ibaret. Umuyorum ki eve döneceğiz, zihinlerimiz yenilenmiş ve formumuza kavuşmuş olacağız.

Oyuncuların şut ortalamalarının deplasman turlarında düşmesi, ligde uygun olarak yaygın bir şey ve Lakers’ın da bu konuda bir farklılığı yok. Deplasman turu boyunca, mesafeli şut atarken tamamen dengelerini sağlayabiliyor gibi görünmedikleri pek çok bölüm vardı.

Hawks karşısında, Lakers yayın gerisinden denediği 23 şutun ancak 7’sinde isabeti bulabildi. Kentavious Caldwell-Pope 3/6 ile üçlük sokarak bu alanda iyi bir istatistik yakalayan tek kişiydi. LeBron James, Dennis Schröder ve Kyle Kuzma da isabet bulan diğer isimlerdi.

Kentavious Caldwell-Pope Hawks Karşısında Çöküntüden Kurtuldu

Caldwell-Pope, 2020-21 sezonunda yaptığı etkileyici başlangıcın ardından deplasman turunda kendisini bir çöküntü içinde buldu. Neyse ki Vogel ve takımın kalanı, Atlanta karşısındaki maçı onu motive edebilecekleri bir nokta olarak kullandı.

Saha içinde 4/13’lük isabet oranıyla oynamasına rağmen %50’lik üçlük isabeti onun için hoş karşılanan bir görünüm ve umut ediyoruz ki şutunu tekrar keşfetmesinin bir sinyaliydi.


Şuradan çeviri: https://lakersnation.com/frank-vogel-believes-road-trip-may-have-contributed-to-lakers-3-point-shooting-struggles/2021/02/02/