Vogel, Rondo’yu Oyundan Atmak için Her Şeyi Denedi

Vogel, Rondo’yu Oyundan Atmak için Her Şeyi Denedi

Son maçında Atlanta Hawks ile karşılaşan Lakers, rakibiyle oldukça mücadeleci bir maç geçirdi. Maçın sonunda 7 maçlık deplasman turunun noktalayan LA ekibi, Hawks’ı 107-99 yenerek 5-2’lik G/M rekoru ile evine dönmeyi başardı.

Atlanta ekibi geçen senelere göre çok daha iyi durumda olan bir takım ve maçın son bölümlerine kadar bu durumu oldukça başarılı bir şekilde gösterdiler; ta ki Lakers maçın son dakikalarında genç Hawks ekibine “savunma nasıl yapılır?” dersi öğretmeye karar verene kadar… Anthony Davis sarı morlu ekibin skor yükünü 25 sayı ile çekti ve onu takımın bir diğer süper yıldız 21 sayı ile izledi. LeBron ayrıca clutch anda potaya gönderdiği üçlük ile LAL’in arzu ettiği momentumu yakalamasını sağladı.

Maç içindeki ilginç hikayelerden biri de Lakers ekibinin 2020 şampiyonluğunda oldukça önemli bir payı bulunan Rondo’ya karşı olan yaklaşımıydı.  Rondo’nun lig içerisindeki en zeki oyunculardan bir olduğu konusunda bir konsensüs mevcut ve bu duruma ek olarak Rondo’nun diğer takımların setlerini maç içerisinde rahat bir şekilde kavrayabildiği ve aklında tutabildiği biliniyor. Geçen sene de Lakers’ta oynaması bu setlerin hafızasında kalmasını çok daha kolay hale getiriyor.  Lakin Frank Vogel tecrübeli oyuncunun bu olağanüstü yeteneğinin farkındaydı ve buna iyi bir planı bulunuyordu.

Yaptığımız her şey Rajon’u tuzağımıza düşürmek üzerineydi. Onun ne kadar zeki bir oyuncu olduğunun farkındayız. Bundan dolayı birkaç aldatma yapmamız gerekiyordu, çünkü oynadığımız her seti en ince detaylarına kadar biliyor. 

Rondo yıllar boyunca rakip takımın setlerini ve oyun şemalarını bilmesiyle tanındı. Bunun üzerine koç Vogel de Rondo’nun maç içindeki etkisini minimize etmek için bir plan oluşturdu. Rondo-Vogel savaşında galip gelen taraf Lakers koçu oldu ve sarı morlu ekip dördüncü çeyreğin başlarından itibaren hücum setlerini sahaya başarılı bir şekilde yansıtıp farkı çift hanelere çıkardı. Maç sonu röportajlarında Anthony Davis de Rondo ile olan dialogu hakkında medyaya açıklamalarda bulundu.

ATO setini oynamaya başladık. Rondo geçen sene bizimle beraberdi ve tüm sistemimize hakim durumda. Diğer takımların oyun planlarını analiz etmede ligin en iyi birkaç oyuncusundan biri. Bundan dolayı yeni birkaç set ekleyip onun faul almasına dayanan oyun planlarımızı uygulamaya başladık. O sırada kenardaydım  ve ‘daha önce bu seti görmediğini ve bunun yeni olduğunu’ söyledim.  O da gülmeye başladı. Güzel bir andı.

Vogel, Rondo’ya diğer oyuncular gibi davranmak istediklerini, ancak takıma olan aşinalığının bunu zorlaştırdığını belirtti. Vogel, maç öncesinde “Sadece güçlü ve zayıf yönlerinin ne olduğunu biliyoruz” dedi.

Ona mümkün olduğunca diğer oyunculara yaklaştığımız gibi yaklaşmaya çalıştık. Açıkçası geçen yılki şampiyonluk serüvenimizde bizim için çok önemli bir rol oynadı. Oyunun gerçekten her iki tarafını da yönetti.

(…) Switch savunmasından alan savunmasına çok kısa sürede geçebilme kabiliyeti olan olağanüstü bir oyuncu. Bizle oynadığı dönemde takıma ‘mone’ (man+zone) savunması yaptırması hakkında şakalaşırdık. Mone savunmasında bazı oyuncular alan bazı oyuncular da adam savunması yaparlardı. Karşı hücumlar tam olarak ne yaptığımızı kavrayamazlar ve sonunda galip gelen biz olurduk. Maç öncesinde Rajon’a bir mesaj attım ve savunmamızın ona hazır olduğunu söyledim.

Vogel, Lakers’ın Rondo’yu özlediğini kabul etti

Takımında Rondo’nun bulunması Vogel açısından oldukça büyük bir lükstü, çünkü saha içinde -LeBron dışında- bir generale sahip olması ve onun oyun planını net bir şekilde sahaya yansıtma kapasitesi koçun işini büyük ölçüde rahatlatıyordu. Maç öncesinde yaptığı açıklamada Frank Vogel, Rondo’yu özlediğini belirtti.

Onu tüm takım olarak özlediğimizi belirtmeliyim. Geçen sezon başardığımız şeyin büyük bir parçasıydı ve yarattığımız takım kültürünün önemli bir dinamiğiydi. Onu kesinlikle özledik.

Şuradan çeviri: https://lakersnation.com/lakers-news-frank-vogel-added-extra-tricks-to-throw-off-rajon-rondo/2021/02/02/