Davis ve Vogel, Gasol’ün Yardımlarını Övdü

Davis ve Vogel, Gasol’ün Yardımlarını Övdü

Marc Gasol düşündüğünüzden daha iyi durumda.

Lakers (11-3) ligdeki galibiyet-mağlubiyet sıralamasında, kendilerine yarım hızda gitme imkanı tanıyan rahat galibiyetlerle açık ara farkla zirveye çıkmasına ve franchise tarihinin en iyi deplasman başlangıcını yapmasına (7-0) rağmen, takımın ihtiyacı olsa da olmasa da Marc Gasol, -özellikle de ayaklarının hızdan yoksun olmasından dolayı- savunma anlamında bir sorun yaratırsa geleneksel bir uzuna daha ihtiyacı olacağına dair konuşmalar dönüyor.

Rakamlar şimdiye kadar teyit edilmemiş. Lakers istatistiksel olarak, bu sene açık ara farkla çemberi daha iyi savunuyor. Potada rakiplerine daha az şut imkanı tanırken aynı zamanda şut yüzdelerinde de bir düşüş yaşattı. Savunma geçen sezonki daha rahat, daha hızlı, daha fiziksel versiyonundan farklı görünüyor ama yine de maç başına rakiplerini 100 pozisyonda 104.4 sayıda tutan (açık konuşmak gerekirse mükemmelin bir tık altı çekişmesindeler) ligin rahatlıkla en iyi savunması.

Bu istatistikler bazılarını şaşırtıyor olabilir ama şaşıranlar arasında Anthony Davis’in olmadığı kesin. Kendisi, bu ayın başlarında Marg Gasol’ün tam olarak neler yapabileceğinin haberini önceden vermişti:

O devasa, eski bir Yılın Savunmacısı Ödülü sahibi. Bizler için çemberi savunma kabiliyetine sahip, biz de o daha kısa savunmacılarla değiştiğinde onun arkasını kolluyoruz. Maç hakkında konuşarak iyi bir iş yapıyor. Benchteki tüm zamanımızda, defansif şemalar hakkında, sahada ne gördüğü hakkında konuşuyoruz. Yani zihniyeti ve onun savunma mentalitesi bizim için çok değerli. Bu durum, bizi ancak iyi bir savunma takımı yapıyor ve biz, savunmada güven veren kişi olarak onun üzerine düştükçe bize yardım edecektir.

Bugüne kadar Lakers, savunmada Marc Gasol sahadayken biraz daha kötü. Onun sahada olduğu 100 pozisyon başına Lakers 103.7 sayı yerken, onun oturduğu 100 pozisyon başına 103.3 sayı yiyor. Ama Gasol’ün ilk 5 başladığını göz önünde bulundurmalıyız -böylelikle daha iyi oyuncuları savunmak durumunda- ve bunun yanında da oyunun ilerleyen bölümlerinde Anthony Davis uzun forvet oynarken onun yerini alıp gözle görünür biçimde çok fazla blok yapıyor. Yani aradaki fark gayet önemsiz. Ve şimdiye dek, Gasol’ün sahanın diğer tarafında getirdikleriyle değiş tokuşa değer gibi görünüyor.

Takımın 100 pozisyon boyunca o sahaydayken ürettiği sayı baz alındığında hücumda Marc Gasol’den (120.8) daha iyi bir istatistik yakalayan tek kişi geçenlerde maç kaçıran ve böylelikle Lakers’ın ancak normal ilk 5 başlayan ekibiyle forma giyen Kentavious Caldwell-Pope (129.3). Sahadayken Lakers’ın en az sayı ürettiği oyuncusu Kyle Kuzma, o da Gasol ve takımın kalanı ile paralel olmayan şekilde sayılarının düşük olduğu noktada.

Bu bağlamda bile, Lakers Gasol sahadayken, Gasol’ün sahada olmadığı takıma göre 12 sayı daha fazla atıyor 100 pozisyon başına.

Bunlar eğer sizler için çok fazla rakmsa izin verin açıklayım: Gasol, savunmada bir takım eksiklik getirse de hücumda Lakers’a çok fazla yardımcı oldu. O sahadayken hâlâ 100 pozisyon başına 11.7 sayı fazlalar ki bu takımda çok değerli olan Kentavious Caldwell-Pope (23.6) ve LeBron James (12.3) dışında herkesten daha fazla. Frank Vogel’ın bu konudaki açıklamaları şu şekilde:

Açıkçası, takımdaki şut kalitesini vurgulamayı deniyoruz. Gasol şutör olarak bize yardımcı oluyor ama aynı zamanda yarattığı boşluk bizleri daha rahat boyalı alana sokuyor ve 5 numarayı dışarı çıkarırsanız, topu yönetenleriniz daha iyi karar verebilmek için boşluğa sahip oluyor.

Ve bu onun pasları hakkında hiçbir şey söylemeyen bir açıklama ki pasları takıma daha çok yardımcı oluyor.

Bu sayıların hiçbirisi çıkıp da Gasol’ün gizli bir süper yıldız olduğunu falan kanıtlamıyor. Bu ölçeklerden çok bağlam çıkabilir, Lakers’ın henüz çetin bir karşılaşmaya girmemiş olması gibi. Gasol, LeBron’un sahada olmadığı yaklaşık 20 dakikanın 3.8 dakikasında sahada oluyor maç başına ve sahada olduğu dakikaların çoğunu ilk 5 oyuncularıyla (Lakers’ın dikkate değer dakikalardaki en iyi 5 adamlı rotasyonu) geçiriyor.

Bu istatistikler neyi ima ediyor, Gasol her nasılsa skor tabelasında göründüğünden daha mı iyi oynuyor yoksa yoksa sürekli olarak göz testine mi indike ediyor? Takımını taşımış olmasa da onlara yardımcı oldu. Takım arkadaşları ve koçları bunun farkında. Kariyerinin bu noktasında mükemmel bir oyuncu olmayabilir ama Lakers, 5 numarada onu başlatabildiği için şanslı.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2021/1/15/22233496/anthony-davis-frank-vogel-marc-gasol-helps-lakers-offense-defense-stats