Lakers, Ligin En İyi Savunma Takımı Olmak İstiyor

Lakers, Ligin En İyi Savunma Takımı Olmak İstiyor

Los Angeles Lakers, geçtiğimiz Perşembe günü San Antonio Spurs karşısında 118 sayı yiyerek mağlup oldu. Bu maçta Lakers, bu sezon bir maçta yediği en fazla sayıyı gördü ve aynı zamanda dördüncü kez 110’dan fazla sayı yedi. Bu sonuç Anthony Davis tarafından pek hoş karşılanmadı.

Davis maçtan sonra şunları söyledi:

Zerre kadar savunma yapamadık. Bu gece savunmamız b*ktandı. Hiç savunma yapamadık ve adamlar da ne isterlerse onu yapabildiler. Spurs bu maçta çok rahattı.

Hemen sonraki gün Chicago Bulls maçında da bitirişte iyi görünmezken, Rockets karşısındaki iki galibiyette de sezonun en etkileyici savunmalarından birini yaptılar.

Pazar gecesi olan karşılaşmanın ilk yarısında Houston Rockets’ı yalnızca 46 sayıda, bu sabah oynanan ikinci maçın ilk yarısında da 48 sayıda tuttular. Ki bu sayılar onların bu sezonki ortalamasının 13.3 sayı altında.

Lakers’ta iki maçta da savunma anlamında Davis başı çekti, 81.8 ile takımın en yüksek defansif skoruna erişildi ve iki maçta toplam beş blok kaydetti, ki kendisinin bu sezon en fazla blok yaptığı maçlar oldu. Dikkate değer, çünkü Davis oynadığı son dört maçın tamamında üç blok ile oynamıştı. Başka bir deyişle, sadece konuşmuş olmak için konuşmuyor; aynı zamanda icraata geçiyor ve Frank Vogel bu durumun, geçen sene oluşturdukları savunmaya öncelik veren mentalite için bir mihenk taşı olduğunu düşünüyor.

Koç Vogel’ın açıklamaları şu şekildeydi:

En iyi oyuncunuz veya en iyilerden biri üzüldüğünde -ki bu çok sık gerçekleşiyor- bunlar ofansif sebeplerden kaynaklanmıyor. Zirve oyuncularınızdan biri mutlu görünmüyorsa bu onların şutlarından memnun olmadığından veya buna benzer bir şeyden kaynaklanıyordur.

En iyi oyuncularınızdan birisi, iki kaptanınızdan, liderlerinizden birisi maç kaybettiğinde ilk düşüneceği şey ‘savunmada iyi değildik’ olur, bu özel bir şey, aynı zamanda geçen sene yaptığımız şeyi yapmamızın ve bu sene de şansımızın yüksek olmasının sebebi.

Sonraki gün bunun hakkında düşündük. Grubumuz ve koç ekibimizin kayıptan sonra sinirli ve huzursuz hissettiği gerçeğiyle övünüyoruz. Kendimiz için yükseklerde bir standart belirledik yani ben kesinlikle bundan dolayı hoşnutum ve bundan cesaret alıyorum.

Perşembe günü Davis sadece arkadaşlarına konuşmuyordu aynı zamanda kendini sorumlu tutuyordu. Savunmada neler yapabileceğini biliyor ve Lakers’ı elit bir savunma takımı yapmak için her şeyi yaptığından emin olmak istiyor. Bu sahada performans göstermek anlamına gelse de onun için aynı zamanda ne düşündüğünü açıkça söyleyip takımın sorunlarını kabullenmek demek oluyor.

Davis’in açıklamalarına devam edecek olursak:

Ben sadece gerçekleri konuşuyorum, beni takımın liderlerinden birisi olarak görüyorlar, beni ve LeBron James’i. Ben söyleyeceğim, takıma yardımcı olacağını biliyorsam nasıl hissettiğimi söyleyeceğim ve gerçek bu. Kafamda kurmam değil, gerçek olan bu. Biz gerçekten savunma anlamında kötüydük, sezonun başından beri kötüyüz.

Sezonu başlarında olsak da, birbirimiz hakkında fikir sahibi olmaya yeni başlamış olsak da savunmadaki bitirişimizi kontrol edebiliriz. Medyaya söylediklerim bu adamlara dönüyor mu emin değilim ama biz bu gece bazı şeyleri düzeltmişiz gibi hissediyorum ve daha önceden söylediğim gibi üzerine koya koya gelişmemiz gerekiyor.

Davis’in gösterdiği liderlik, kaptanı LeBron James’ten övgü topladı. James, soyunma odasında Davis’in mesajının anlaşıldığını doğruladı. James’in açıklamaları şöyleydi:

Kulübümüz için istediği fikri, istediği gerçeği dile getirebilir çünkü onun hakkında şöyle bir durum var, o bunu takıma söylediğinde aynı zamanda kendisine de söylüyor. Kendisini sorumlu tutuyor. Yani o bizi sorumlu tuttuğunda, biz de onu sorumlu tutuyoruz o da karşılıklı olarak kendisini sorumlu tutuyor.

AD istediğini söyleyebilir çünkü bunların hepsi takımımızı iyileştirmek için, biz de buna karşılık veriyoruz. Konusunda haklı olduğunu düşünüyoruz ve hemen sonrasında, Chicago’da alışık olduğumuz kadar skor üretemediğimiz bir maçı çok iyi defansif performans sergileyerek bitirmeyi bildik, ardından başka bir savunma maçıyla onu takip ettik.

Onu gayet sesli ve net bir şekilde duyduk.

Pazar günü Rockets karşısında aldıkları galibiyeti takiben defansif sıralamada Lakers, geçen sezonu da kapattıkları yer olan üçüncü sırada yer aldı. Eğer bu sezonu da üçüncü sırada kapatırlarsa çoğu insan bunu başarı sayabilir, özellikle de geçtiğimiz off-season’da ne kadar savunmacı kaybettiklerini göz önünde bulundurursak. Ama Lakers, çoğu insan gibi değil tabii ki.

James’in açıklamalarından devam edelim:

Amacımız, savunma sıralamasını birinci tamamlamak. Sahaya çıkıp bu alışkanlıklarımızı devam ettirebilme fırsatı edinebilmemiz analiz ekibimizi ayıracağız, maç öncesi ısınmalarımızı, antrenmanlarımızı ayıracağız.

Kadromuza bu sene 5 yeni kişi ekledik, bu sayı epey fazla. Trezz, Yaramaz Çocuk Dennis, Wes, Mark ve tabii ki Talen… Birbirimize alışmaya başladık, rotasyonlarımıza, kurmak istediğimiz takıma, boyalı alandan perimetreye nasıl kurabileceğimize odaklanıyoruz, ligdeki en iyi savunma takımı olmak istiyoruz ve bu gece de iyi bir başlangıç oldu.

İleride savunmalarını kurmayı nasıl planlıyorlar? Vogel’a göre yavaş ve dikkatlice:

Dürüst olmak gerekirse pek ayarlanmış değiliz. Gerçekten, şemalar halinde herkesi bir araya getiriyoruz, ne demek istediğimi anlıyor musunuz? Yeniler, yaptığımız şeyi öğreniyorlar. Geçen sene savunmamız, başladığımızdan farklı bir şekilde son bulmuştu. Takım halinde sezon boyunca geliştik, farklı takımlara karşı çıkarabileceğimiz farklı cephanelerimiz vardı. Bence bu senenin en büyük zorluklarından birisi de bu düzeni normal sezonun ilk maçlarında fazla karıştırmamak.

Plan A’ya, plan B’ye, C’ye, D’ye geçmek basit bir şey -özellikle de Portland’a, Houston’a veya geçen play-offlarda kiminle oynadıysak ona karşı- ama tipik bir normal sezon maçı için tüm bunları uygulamanın biraz karışık olma riski var. Hesabı dengeleme yapıyoruz ama savunmada yaptığımız şey konusunda iyi hissediyorum.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2021/1/11/22225374/lakers-lebron-james-best-defensive-team-nba-anthony-davis-hold-them-accountable