Davis, Neden Çembere Daha Az Hücum Ediyor?

Davis, Neden Çembere Daha Az Hücum Ediyor?

Lakers’ın Davis üzerinden gerçekleştirdiği hücum organizasyonu bilindik bir şekilde başlıyor. Sol çaprazda potaya yüzü dönük bir şekilde topla buluşan Davis, rakibi ile 1’e 1 oynamaya hazırlanıyor. Video klipte de görüldüğü gibi Lakers’ın KCP ve Schröder ile yarattığı spacing sayesinde Davis’in savunmacısının arkası boşalıyor ve bu şekilde yıldız oyuncunun içeri drive etmesine olanak sağlanıyor.

Takım fark etmeksizin bu pozisyonu daha önce defalarca görmüşüzdür. Maçı izleyenler, cephanesinde türlü hücum silahları bulunan Davis’in, rakibini çeşitli varyasyonlarla geçip sonrasında dominant bir şekilde smaç yapacağını tahmin etmiştir.

Ancak bu sefer beklenen durum gerçekleşmedi ve Davis zoru başarmaya çalıştı. Jakob Poeltl ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda hazırlık dribble’ını yapan AD, potaya agresif bir şekilde hücum etmek yerine baseline’dan yarım stepback ile sayı bulmaya çalıştı (you ain’t Kobe baby).  Şutun çemberi dövmesinin ardından Marc Gasol’un hücum ribaundu çabaları sonuç vermedi ve top Spurs’e geçmiş oldu.

Lakers’ta, Davis kadroya katıldığından beri bu yukarıda gösterdiğimiz senaryo çok daha sık bir şekilde gerçekleşmeye başladı. AD hala agresif bir şekilde boyalı alana girse de bu tip zorlama atışların sayısı gittikçe artmaya başladı. Davis’in oyununu çemberden uzaklaştırması ve perimetrede yaşamaya başlaması Lakers hücumunu yeni bir boyuta taşıyor (daha mı yoksa daha mı kötü olacak hep birlikte göreceğiz). Geçen sezon sahayı paylaştığı Dwight Howard ve JaVale McGee gibi oyuncular nedeniyle pota altından uzaklaşmak zorunda kalan Davis’in, ileriki dönemlerde Pelicans zamanındaki pozisyonuna dönmesi gerekebilir. Çünkü ligde onu pota altında durdurabilecek bir oyuncu bulunmuyor. Ek olarak Davis’in beş numara pozisyonu oynayıp oynamayacağı konusundaki sessizliği, takımın ikili oyun stratejilerini de etkiliyor. Sezonun başında Davis’in bu şekilde oynamasında herhangi bir problem şu an için bulunmamakta. Playofflar’a kendini beş numara için saklaması düşünülüyorsa kısa dönemde taviz verilecek bir durum olabilir.

Bubble döneminde başlayan bu dönüşüm, Davis’in ota mesafe ve üçlük deneme sıklığının olağanüstü bir şekilde artmasına neden oldu. Ayrıca Davis’in bu denemelerde yüksek bir yüzde tutturması da dönüşümün hızını etkileyen bir diğer faktör oldu. Orta mesafeden %49 ve üçlükten de %38 isabet bulan Davis, Lakers’ın şampiyonluğu elde etmesine çok büyük bir katkı sağlamıştı.

Frank Vogel Davis’in şut uzaklığını arttırması hakkında “Eğer bunları daha sık yapmaya başlarsa ölümcül olur.” demişti. Kastettiği durum Davis’in oyununu tamamen uzak mesafe şutlara evriltmesi değildi tabii ki de. Fakat Davis’in yaptığı şey son zamanlarda sadece bu oldu.

Yukarıdaki grafikte de gösterildiği gibi, bu sezon Davis’in şutlarının tam olarak yarısı orta mesafeden gelirken, şutlarının sadece % 30’u pota altından geldi. Her iki durum da Davis’in kariyer zirvelerine işaret ediyor. Davis’in şut profilindeki bu değişikliğin muhtemelen en iyi örneği Memphis maçında pota altında sadece 3 şut denemesi oldu.

Öyleyse bu değişiklik neden oldu? Neden Davis rakiplerine karşı yüzü dönük orta mesafe şutları deniyor da içeri daha sık girmiyor? Bu sorular çok yönlü cevaplara sahip.

Eğer Davis’in geçen sezon şut mesafesini arttırması Howard-McGee ikilisine bağlandıysa, Marc Gasol gibi alan açabilen bir uzunun gelmesi Lakers yıldızının daha fazla içeri girmesini sağlaması gerekirdi. Lakin durum böyle olmadı ve Davis yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi orta mesafeden ve üçlükten şut miktarını oldukça arttırdı.

Vogel da Davis’in şut miktarını arttırması hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Şu anda dışarıdan olağanüstü bir şekilde iyi atıyor. Bundan dolayı da onu, süre aldığı dakikalar içerisinde dört numara oynatacağız. Bizim için alan açması çok önemli. Rolünü de oldukça iyi bir şekilde yerine getiriyor.

Gasol ile Davis’in sahayı aynı anda paylaştığı dönemlerde içeriyi kaplayan kişi Gasol, dışarıda kanat oyuncusu olarak bekleyen oyuncu ise Davis oluyor. Koç ekibi de bu stratejiye dayanarak Davis’in maç başına en az 5 üçlük atması gerektiğini söylüyorlar. AD her ne kadar iyi bir üçlük tehdidi olsa da (geçen sezon playofflar’da %38) Gasol ile imzalandığında herkes Gasol’un çizgi dışında bekleyeceğini düşünmüştü.

Davis, bu sezon orta mesafe ve üçlüklerden kariyer sezonlarını geçirse de içeri drive etme konusu hala gizemini koruyor. Davis’in içeri girmemesi uzun dönem için Lakers’ın işine yarayabilir (tabii playofflarda onu pivot pozisyonuna çekerlerse). Pota altının beraberinde getirdiği sertlik özellikle de çok az bir süre dinlenme şansına sahip olan oyuncu için sakatlık riskini arttırabilir. Sebep ne olursa olsun şu anda Davis potaya çok az gidiyor. Kariyer ortalamasından maç başına bir smaç ve 3.9 serbest atış eksik oynayan Davis,  aynı zamanda kariyerindeki en düşük çember denemelerini kaydediyor. İlginç bir istatistik olarak Lakers ekibinde pota altı basket denemelerinde sadece Davis değil tüm takım düşük seviyelerde geziyor. Geçen seneye göre (%5,4) daha az deneme yapan takımda Davis’in performansını bu bağlamda değerlendirirsek belki de bu durumu bir açıklamaya kavuşturabiliriz. Yine de Davis’in çember etrafında sayı bulması için çeşitli stratejiler daha sık bir şekilde uygulanabilir. Çünkü herhangi bir oyuncunun en yüksek yüzdeyle isabet bulduğu yer çemberdir. Özellikle de Davis gibi insanüstü bir fiziğe ve yeteneğe sahipseniz işiniz bu alanda çok daha kolaylaşır.

Yukarıda gösterilen pozisyonda Kuzma’nın boyalı alandan kendini hemen dışarı çıkardığını, zayıf tarafı boşalttığını ve Davis’i ligin en kötü savunmacılarından biriyle baş başa bıraktığını görüyoruz. Daha sonrasında Davis de bekleneni yapıp topu çemberin içine bırakıyor.

Davis’in oyunundaki iç dış dengesini bulabilmek Lakers’ın şampiyonluk yolunda planlaması gereken en önemli konulardan biri olarak görülüyor.  Koç Vogel, geçen sezon KCP’nin şutuna güvendiği gibi bu sezon AD’nin şutuna da oldukça özgüvenli bir biçimde yaklaşıyor. Şu anda denge, biraz daha dış şutların tarafına kaymış durumda bulunuyor. Aynı zamanda koç, Davis’in şut durumun çok iyi olduğunu ve eğer kötü bir gece geçirmişse (şut anlamında) kendileri için çok büyük bir sorun teşkil etmediğini belirtti.

Lakers’ın en önemli anlarda koz olarak Davis’i beş numarada oynatacağından kimsenin şüphesi yok. Perşembe akşamı oynanan maçta Davis, Gasol kenara geldiğinde bunu açık bir şekilde göstermişti. Yıldız oyuncu şu anda biraz düşük bir tempoda oynasa da işler kızıştığında ve rekabet arttığında gerekeni yapacağına herkesin inandığına eminim.

Sonuç olarak Davis içeri hücum etse de orta mesafeden denese de rakiplerine karşı her zaman çok büyük bir tehdit olmaya devam edecektir. Ve eğer bu yüzdelerle atmaya devam ederse rakip takımlar için işler sadece hayal kırıklığı olacak…


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2021/1/10/22221756/anthony-davis-midrange-jumpers-stats-less-dunks-lakers-frank-vogel-analysis