Lakers, Tristian Thompson ile İlgilenmeli mi?

Lakers, Tristian Thompson ile İlgilenmeli mi?

LeBron James’in Cleveland günlerinde takımın en önemli oyuncularından olan ve Kral ile birlikte takımın Finallere çıkmasına yardım eden Tristian Thompson şu anda serbest oyuncu konumunda bulunuyor ve Lakers’ın onunla ilgilenen takımlar arasında olma ihtimali yüksek.

Aslında Tristian Thompson ile Lakers arasında herhangi bir ilişki olmasa da LeBron James’in Tristian Thompson ile beraber içki içmesi Twitter camiasını harekete geçirdi ve daha sonrasında spekülasyonlar başladı.

Kağıt üzerinde Thompson ve Lakers arasında bir ilişki kurmak çok zor olmasa da Thompson’ın Lakers için gerçekten iyi bir tercih olup olmayacağı büyük bir soru işareti.

Lakers, neden Thompson’u kadrosuna katmamalı:

Thompson her ne kadar Cavaliers ile iyi sezonlar geçirse de Lakers’a ekleyebileceği ya da takımı bir üst seviyeye çıkaracağı bir pozisyon şu an için bulunmamakta. 29 yaşındaki oyuncu, değerli bir blok tehdidine sahip iyi bir ribauntçu olarak adından söz ettirmiş olsa da Los Angeles ekibinin takım olarak bu dinamiği geçen sezon edindiğini ve buna gerek olmadığını biliyoruz.

Thompson’un, Dwight Howard ve Javale McGee’nin bu takıma kazandırdıklarının dışında bir şey kazandıramayacağını NBA’i yakından takip eden basketbolseverler halihazırda biliyorlardır. Lakin takımdaki uzunlar ayrılsa bile bu durum Thompson’un takıma kazandırılması için geçer bir sebep değil. Çünkü şu anda hayli kabarık bir kontrata sahip olan Thompson’un, Lakers’ın cap space’ini “gereksiz” yere doldurması, takımın gelecek sezonda bir yıldız oyuncu ekleme hayalini suya düşürebilir.

Ek olarak, değişen oyun tarzlarında Thompson gibi klasik uzunların yeri iyice daralmış durumda. Evet, Lakers sezon içinde ve play-off’larda Howard ve McGee’den çok fazla yardım aldı, ancak onların ücretleri ile Thompson’un ücretini karşılaştırdığımız zaman taşlar yerine oturmuş oluyor. Eğer ki Thompson minimum veteran kontratına imza amtayı kabul ederse Lakers için “alınabilecek” oyuncu listesine girebilir.

Tüm bunların yanında geçen seneki istatistiklerine baktığımız zaman, Thompson’un o kadar da iyi bir sezon geçirmediğini göreceğiz.

Cleveland pivotu geçtiğimiz sezon -2.15 PIPM (Oyuncunun oyuna etkisini +/- metriği ile ölçen bir istatistik sistemi) ile oynamış. Bu istatistiği daha da açmak gerekirse, sıfırın altındaki oyuncular ortalamanın altında kalmış kabul ediliyor. -2.3 seviyesi ise “değiştirilmesi gereken oyuncu” kategorisine girmekte.

Tristian Thompson “değiştirilmesi gereken oyuncu” kategorsinin hemen üzerinde bulunuyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Dwight Howard 0.68, Javale McGee ise 2.37 PIPM ile oynamakta. Los Angeles Lakers, sahip olduklarıyla daha iyi durumda. Thompson’u takıma katmak şu anda gereken bir durum olarak gözükmüyor.

Şuradan çeviri: https://lakeshowlife.com/2020/10/30/los-angeles-lakers-rumors-sign-tristan-thompson/