Gizli Lider: Jason Kidd!

Gizli Lider: Jason Kidd!

Los Angeles Lakers, NBA tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir sezonda birçok majör problemle boğuşarak finallere kadar gelmiş ve finallerde de Miami Heat’i oldukça rekabetçi süren serinin ardından yenmeyi başarmıştı. Bu zorlu sezonu bir yüzükle kapatan ekibimiz, ezeli rakibimiz olan Boston Celtics ile şampiyonluk sayılarını eşitlemeyi de başarmıştı (17).

Şampiyonluğa ulaşma yolunda takımın iki süper yıldızı LeBron James ve  Anthony Davis’in katkıları bir hayli hayati ve en çok görünen etken olsa da Bubble’daki süreç boyunca koç ve ekibinin gösterdiği gayret ve doğru zamanda yaptıkları doğru düzenlemeler de Larry O’Brien kupasının Los Angeles’a gelmesinde önemli bir rol oynadı.

Takımımızın baş antrenörü Frank Vogel, Lakers ile ilk sezonunda yaşadığı şampiyonluk için haklı olarak takdirleri topladı, fakat koç Vogel’ın başarısının yanında ekibinin (Jason Kidd, Phil Handy) etkisini de unutmamak gerekiyor.

Lakers’ın basketbol operasyonlarından sorumlu kişisi Rob Pelinka, Adrian Wojnarowski’nin podcasti’ne verdiği bir açıklamada Jason Kidd’in takımı için ne kadar önemli olduğundan ve zor zamanlarda aldığı kararlara ekibine sağladığı faydadan bahsetti.

NBA’in yeniden başlamasının ardından polis şiddeti durmayınca takımlar protesto etmeyi ve Bubble’dan ayrılmayı düşünüyorlardı. Bu konuda ciddilerdi ve sürekli olarak görüşmeler/toplantılar yapılıyordu. Bu tip zamanlarda bazı kişiler öne çıkar ve diğerlerine liderlik eder. Tüm sezon boyuca takım ve koç ekibi arasında özel bir bağ oluşması için çok çabaladık. Her antrenör belirli alanlarda öne çıkan özelliklere sahipti. Bunu kullanmayı iyi başardığımızı düşünüyorum. Bu dönemlerde beni en çok mutlu eden şey Jason Kidd’in sorumluluk alıp takımı ana hedefine odaklaması ve sürekli olarak ileriye taşımaya çalışmasıydı. 

Jason’un bu takıma kattıkları için ona çok minnettarım. LeBron ile beraber Olimpiyatlarda yer alması, Dallas ekibiyle beraber yaşadıkları şampiyonluk, Şöhretler Müzesi’nde (Hall of Fame) yer alması onu oyuncular karşısında saygın bir konuma koyuyor. Bunların yanı sıra iyi bir dinleyici ve problem çözücü kimliğinin olması, takımımıza faydadan başka bir şey getirmedi. Boykot kararı düşünüldüğü gece oyuncular ile teker teker konuştu, onların sorunlarını dinledi ve çözümler üretmek için kafa yordu. Bu süreçte Davis ve LeBron’a mentörluk de etti. 

O zorlu geçen dönemlerde her takımdan oyuncular ve kaptanlar bir araya geldi ve Barack Obama dahil birçok kişiyle görüşmeler yaptılar. İşte bu tip zamanlarda liderler öne çıkarlar. Obama’nın oyunculara tavsiyeler vereceğini ya da Jason Kidd’in böyle zor zamanlarda ön plana çıkmak için doğduğunu kim bilebilirdi ki… 

Onun takıma gelişi Vogel’ın takımdaki geleceği ile alakalı birçok spekülasyona yol açsa da bu ikili arasındaki uyum, Pelinka’nın beklediğinden çok daha iyi sonuç verdi.

Rahatlıkla söylemek gerekirse, Pelinka’nın yaptığı övgü, Kidd’in değerini takımlarına dengeleyici unsur arayan yöneticilerin gözünde çok daha değerli kılmış durumda.

Kidd’in Değişen İmajı

Geçmiş dönemlerdeki baş antrenörlük deneyimlerinde istediği sonuçları elde edemeyen Kidd, Lakers ile geçirdiği dönem sayesinde kariyerinde çok farklı bir dönemece girebilir. Vogel’ın altında çalışmakta bir problemi olmadığını ve şu andaki konumunu sevdiğini söyleyen Kidd için bunun yeterli olacağı düşünülmüyor ve baş antrenörlük teklifi gelirse değerlendireceği düşünülüyor. Kendisine gelecekte başarı dolu bir kariyer diliyoruz.


Şuradan çeviri: https://lakersnation.com/lakers-news-rob-pelinka-jason-kidd-key-role-players-meetings-nba-boycott/2020/10/26/