J.R. Smith’ten Cavs vs. Lakers Karşılaştırması

J.R. Smith’ten Cavs vs. Lakers Karşılaştırması

J.R. Smith iki kez NBA şampiyonluüu görmüş birisi. Tabii ki ilk şampiyonluğunda Cavaliers ile olan takımında, ikinci şampiyonluğundaki Lakers takımına nazaran daha büyük bir rolü vardı ama yine de iki kez şampiyon olmak iki kez şampiyon olmaktır.

İkinci şampiyonluğunu henüz kazanmış olan J.R. Smith CBS Sports’ “All Things Covered” podcast‘e katılıp kariyeri hakkında konuştu. Kendisine yalnızca birden fazla şampiyonluğu olan oyunculara sorulabilecek bir soru soruldu: “Başa baş bir eşleşmede, şampiyon olduğun takımların hangisi kazanırdı?”

Smith’in cevabı şaşırtıcıydı:

Kimseye saygısızlık etmek istemem ama bizim -Lakers’ın- sahip olduğu fizik üstünlüğünü düşünüyorum da Cleveland’da böyle bir şeye sahip değildik. Cleveland’da daha dayanıklıydık, daha sert oynardık, daha fena savunma yapardık ama Lakers’ın takımındaki Anthony Davis ve Dwight Howard ile gelen fiziki üstünlük ve benchten Markieff Morris’i getirebilmek… Bu çok yönlülüğe Cleveland’da sahip değildik. Lakers’ta çok farklı şekillerde oynayabiliyorduk ama Cleveland’da tek bir şekilde oynamak zorundaydık. Bence Lakers takımı çok büyük.

Şimdi, Smith’in haksız olduğunu iddia etmeyeceğiz çünkü açıklamaları gerçekten Lakers’ın tarihteki herhangi bir NBA takımından daha iyi olduğunu destekliyor ve bu istisnacılık biraz bizim işimiz. Yine de bu tür eşleşmeleri incelemek her zaman eğlencelidir ve yapacağımız şey de bu.

EŞLEŞMELER

PG: Kyrie Irving vs. Kentavious Caldwell-Pope

SG: J.R. Smith vs. Danny Green

SF: LeBron James vs. LeBron James

PF: Kevin Love vs. Anthony Davis

C: Tristian Thompson vs. Dwight Howard

Çok fazla sebepten ötürü hemen göze çarpan ilk eşleşme LeBron James vs. LeBron James. 2016’da, LeBron James şu anki halinden 4 yıl daha gençti çünkü bilirsiniz, zaman böyle işler. Yine de James 2020 Playofflarında 2.8 dakika daha az süre almış olmasına rağmen 2016 Playofflarına nazaran daha yüksek bir sayı ortalaması yakaladı.

Bir diyalog başlatacağız.

Şaka bir yana, James neredeyse gücünün zirvesindeydi ve her gece 40 dakikayı rahatlıkla çıkarabilecek bir durumdaydı. Aynı durum hemen hemen 2020 senesinde de söz konusu ama yaşıyla birlikte yıkıcı bir sakatlık yaşama ihtimali de artıyor tabii ki. Bu sebepten dolayı, 2016 James burada avantajı alacaktır.

Sonrasında, diğer isimler var.

Cavaliers’ın; LeBron James, Kyrie Irving, Kevin Love ile ünlü üçlüsü varken Lakers’ta kadrodaki 3. kişi olmak adına net bir isim yok. Lakers’ın sahip olduğu şey ise LeBron James’in şu ana dek karşılaştığı muhtemelen en iyi takım arkadaşı olan Anthony Davis. Love, 2016’da harikaydı ama Anthony Davis’in Kevin Love karşısında sahanın iki tarafında da başının belaya gireceğini düşünmek çok zor.

Gerçek X-faktör Kyrie Irving ve Lakers’ın onu nasıl savunacağı. Lakers, şampiyonluğa giden yolda  Damian Lillard, James Harden ve Jamal Murray’nin de içlerinde bulunduğu birkaç yaratıcı kısayla karşılaştı ama hiçbiri 2016’daki Irving kadar yaratıcı değildi. Danny Green ve Alex Caruso, 2016 Irving’i dosdoğru savunmak için yeterli olur muydu veya Klay Thompson’ın 2016’da yaptığından daha iyi olur muydu? Bu vermesi daha zor bir karar.

Kyrie Irving’in Lakers’ın savunabileceğinden daha fazlasına sahip olduğunu farzetsek dahi Lakers oyunun içinde kalır çünkü benchleri, Cleveland’ın sahip olduğu benchle rahatlıkla eşleşebiliyor. Playoff Delly’den daha iyi tek şey Playoff Rondo’dur.

Ne yazık ki hiçbir zaman hangi takımın daha iyi olduğunu bilemeyeceğiz ama tartışması eğlenceli bir konu olduğu kesin. Kimin kazanacağını düşündüğünüzü bizlerle yorumlarda paylaşın.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/10/21/21527431/lakers-jr-smith-chooses-los-angeles-over-cleveland-cavaliers-in-matchup-nba-finals-champions