Lakers için Uygun Üç Oyuncu!

Lakers için Uygun Üç Oyuncu!

Lakers, gelecek sezon da şampiyonluğun bir numaralı adayı olma konusunda kararlı. Bu iddiasını sürdürebilmek için yeni sezona girmeden önce kadrosunu güçlendirmek istiyor. Ekibimizin yapması gereken ilk iş, takımın süper yıldızı Anthony Davis ile yeniden bir anlaşmaya varmak. Daha sonrasında ise gelecek/gidecek parçaları rahat bir şekilde düşünebiliriz.

Serbest oyuncu dönemine girerken Lakers’ın verigden mükellef olması ekibimize 9.26 milyon dolarlık bir alan yaratıyor. Eğer bu yükten sorumlu olsaydık bu miktar 5.72 milyon dolara kadar düşecekti ki bu da NBA piyasasında çok büyük bir farklılığa tekabül ediyor. Ayrıca takım tekrardan yenilenecek kontratlar ve takaslar gibi süreçler hallolduktan sonra maaş limitlerini aşarken gelecek vergilerle başa çıkmanın bir yolunu bulmak zorunda. Los Angeles ekibinin bu dönemde LeBron veya Davis kalibresinde bir yıldız alamayacağı biliniyor olsa da şampiyonluk kazanmak için maaşlarının belli bir kısmından feragat edebilecek çok iyi oyuncular mevcut. Los Angeles’ta yaşamak ve şampiyonluk için mücadele etmek oyuncuların burayı tercih etmesi için harika bir sebep olarak gözüküyor.

Maaş sınırını aşmamak Lakers için bir tercih olsa da LeBron James’in 36 yaşına girecek olduğunu hesaba katarsak bu tip riskleri almak şu anda Lakers yönetimi için “zorunluluk” gibi gözüküyor. Lakers, maaşlarda %5 zamma giderek limitleri belirli bir seviyede aşmayı düşünüyor. Şimdi de Lakers’ın bu hamlelerle kadrosuna katabileceği birkaç oyuncuya göz atalım.

1. Danilo Gallinari

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, şampiyonluk uğruna kontratında indirime gidebilecek oyunculardan ilk akla geleni Danilo Gallinari. Kariyeri boyunca sadece kontratlardan 135 milyon dolar kazanan İtalyan yıldız için Lakers çok iyi bir tercih gibi gözüküyor. Lakers onu görece ucuz bir kontrat imzalamaya ikna ederse, bu çok iyi bir anlaşma olur. Önümüzdeki üç yıl için 30 milyon dolara yakın para kazanma ihtimali olan Gallo, ayrıca sezon içinde LeBron James gibi bir oyun kurucuya sahip olmanın verdiği avantaj ile hücum performansını maksimize edebilecektir.

Geçtiğimiz sezonu Oklahoma City Thunder’da geçiren Gallinari hücum kanadında neredeyse her türlü yetkinliğine sahip olduğunu bir kez daha ispatlamıştı. Saha içinde 43.8/40.5/89.3 yüzdeleriyle sezonu tamamlayan İtaylan yıldız, hücumda yarattığı şut tehdidiyle Lakers’ın spacing’ine çok büyük bir katkı sağlayabilir.

2. Goran Dragic

Rajon Rondo’nun finaller performansındaki katkısı Lakers’ın en büyük boşluğunu doldurmuş ve takımın LeBron dışında bir top yönlendiriciye ne kadar ihtiyacı olduğunu göstermişti. Önündeki kontratları değerlendirecek olan Rondo’nun takımdan ayrılma ihtmali yüksek gibi gözüküyor. Bundan dolayı da hem skor tehdidi olup hücumda oyunun geniş bir şekilde oynanmasını sağlayabilecek hem de yönlendireceği hücum organizasyonları ile beraber LeBron’un yükünü hafifletecek bir oyuncu alabilmek Lakers için bir gereklilik oldu. Mevcut şartlarda bu tanımlara en uygun oyunculardan biri de Goran Dragic.

Zaman zaman Anthoyn Davis gibi sakatlık sorunları yaşayan Dragic, sağlıklı olduğunda verimli bir skorer ve oyunu yönlendiren oyuncu rolüne bürünebiliyor. Dragic’in Lakers’a getireceği en önemli artılardan biri de çok iyi bir delici olması. LeBron ile beraber savunmanın ön hattını sürekli yıpratabilecek olan Dragic, hücumda şut ve delicilik özellikleriyle Lakers’a şampiyonluk yolunda çok büyük katkı sağlayabilr.

3. Davis Bertans

Eğer Lakers Davis Bertans’ı kadrosuna katabilirse hücum verimliliği lig tarihin gördüğü en yüksek seviyelere çıkabilir. Üçlük tehdidyle bilinen Bertans, topla buluştuğu er yerden şut sokabilme kapasitesine sahip. Geçtiğimiz sezonu 15.4 sayı ile kapatan Bertans tüm seneyi %42.4 üçlük yüzdesi ile geçirdi. Bubble’a gelmeyip fiziksel rehabilitasyon süreci geçiren Bertans, gelecek sezona diri bir şekilde dönmeyi planlıyor. Başka takımlardan daha yüksek maaşlar teklif edilebilir, fakat  Lakers’ın şampiyonluk hedefliyor olması ve ondan sadece şut tehdidi ile alanı açması istendiğine bakacak olursak en iyi yaptığı şeyde keskinleşerek Lakers’ta harika bir sezon geçirebilir.


Şuradan çeviri: https://lakeshowlife.com/2020/10/21/los-angeles-lakers-free-agency-mid-level-exception/