Lakers, Sezona Nokta Konulmasını İstedi Mi?

Lakers, Sezona Nokta Konulmasını İstedi Mi?

Frank Vogel’ın söylediklerine göre Lakers hiçbir zaman sezona nokta konulmasını istemedi.

Los Angeles Lakers, geride bıraktığımız hafta 2020 NBA Şampiyonluğunu kazanmış olsa da Disney bubble’ındaki lig az kalsın sona erecek ve evlerine şampiyonluk kazanamadan döneceklerdi.

Jacob Blake’in -silahsız bir siyahi- Kenosha, Wisconsin’de vurulmasının ardından Milwaukee Bucks, play-off ilk turunda Orlando Magic karşılaşmasına çıkmayıp ve NBA’de grev başlatmıştı.

NBA’e verilen aranın akıbetinde ligdeki oyuncular aralarınd atoplantı yaparak ligi durdurmak veya lige devam edip sosyal adalet için yaptıkları protestoların son bulmamasını sağlamak konusunda karar aldılar. Toplantıdan gelen haberler ise Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers’ın sezonun durdurulmasını istediği LeBron’un ise bu isteğin sesi olduğuna dairdi.

Oyuncular eninde sonunda devam etmeye karar verse de bir veya iki günlüğüne NBA tarihinin en uzun sezonu gerçekten erkenden sona erecekmiş gibi duruyordu.

Bununla birlikte, Lakers koçu Frank Vogel, ESPN’den Zach Lowe’a yaptığı açıklamada takımının sezonun durdurulmasına dair oy vermesini biraz abartılı bulduğunu söyledi.

Vogel’ın The Lowe Post’taki konu hakkındaki söylemlerin bir özeti:

Üç gün boyunca emin değildik. Biliyorum takımımın niyeti her zaman bu şeyi bitirmekti, bunu bitirmek. Tabii ki, sosyal adalet olaylarına diğerlerinden daha çok karamsar bakan birkaç adamımız vardı. Dolayısıyla her şey ilerlerken bizim için işleri bitirememe potansiyelimiz olduğunu düşündüm fakat takımımızın ve liderliğimizin nerede olduğunu biliyordum ve bitirmek için bir arzu vardı. Ben de her zaman üstesinden gelinebilir diye düşündüm.

O “Lakers ve Clippers sezonu bitirmemek yönünde oy kullandı” haberi çıkageldiğinde şok olmuştum, ağzım açık kalmıştı, gerçekten anlayamamıştım. Onların perpektifinden bakmak için takımdakilerle görüştüm ve bu görüşme, o an ne hissettiklerine dair resmi olmayan bir oylama gibiydi, dediğimi anlıyor musun? Birkaç konuşma daha geçtikten sonra kalıp oynamakla ilgilendiğimiz açığa çıktı.

Bazıları bunların rahatlıkla geçmişi saptıran açıklama olduğunu söyleyebilir ama o toplantıda olan oyuncuların açıklamaları bunu destekliyor. Ligin devam etmesine karar verildiği günden sonra medyaya konuşan Lakers guardı Danny Green, verdikleri oylar doğrultusunda çıkan haberlerin tam olarak gerçeği yansıtmadığını söylemişti. Danny Green’in açıklamaları şu şekildeydi:

Tüm bu şeyler nasıl hızlıca haber oldu bilmiyorum, tamamı doğru olmamasına rağmen. Ne duyduğunuzu bilmiyorum. Ben, “LeBron şöyle dedi, LeBron şunu söyledi veya şunu yaptı…” gibi pek çok şey duydum. Bunların çoğu doğru değil. Ne duydunuz veya neyin doğru olduğunu düşünüyorsunuz bilmiyorum, pek çok farklı düşünce var.

Green, Vogel’ın yaptığı açıklamayı daha önceden desteklemesiyle ve tüm bu “bitirmemek için oy kullanma” olayı önceden yapılan bir anket gibiydi, nihai karar değildi gibi duruyor. Danny Green’in söylediği gibi:

Herkesin gösterdiği gibi çılgın bir şey değil, detaylar esas değil.

Tüm bu geriye dönüp bakmaların ardından, LeBron James NBA’deki takım sahiplerine yapılan eleştirileri sesiyken böyle varsaymak çok zor değil. Lakers oyuncularının bazıları sezona devam etmenin doğru şey olmadığını hissetmiş olabilirler ama neticede hepsi aynı noktada buluştu ve play-offlar boyunca ırkçılığa karşı verecekleri savaşa sosyal medya platformlarından devam etmeyi denemeye karar verdiler. Örneğin Green, bubble’da basın karşısında her müsait olduğunda Breonna Taylor ve polis tarafından öldürülen tüm siyahi insanlar için adalet istemeye başlamıştı.

Kendisi bu ricasında yalnız değildi.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/10/17/21520851/nba-rumors-frank-vogel-lakers-never-voted-stop-season-lebron-james-anthony-davis