Bir Zamanlar Bubble’da: Playoff Rondo!

Bir Zamanlar Bubble’da: Playoff Rondo!

Lakers’ın 2019-20 NBA şampiyonluğunu kazanmasıyla birlikte, Rajon Rondo’dan şüphe eden herkesin ondan bir kez daha özür dilemesi gerekiyor. Onun hakkında “eski tarz oyun kurucu, kafası dağınık, artık oyuna hükmedemiyor” gibi sözleri çok duyduysak da daha önceki senelerde, normal sezon sonrasında çıktığı seviyeleri Bulls ve Pelicans’ta görmüştük. Buna rağmen yeni dönem analizcilerinin ağır eleştirilerine maruz kalan Rondo, bu kişilere en iyi cevabı oyunuyla verdi ve “play-off Rondo” lakabını sonuna kadar haketti. Onların anlayacağı tek dil olan istatistiklerle konuşalım:

Rondo normal sezondaki istatistiklerini geliştirdi ve 7 sayı, 5 asist ve %32.8 üçlükle oynadığı sezonun play-off’unu 9 sayı 6.6 asist ve %40 üçlük isabetleriyle tamamladı. Hücumdaki etkileyici performansının yanı sıra rakip takımın gardlarını tamamen kilit altına alması ve uzun kollarının yardımıyla tam saha baskılarında çaldığı toplar, hem mental olarak rakip takımı demoraize etti hem de Lakers’ın savunmadan başlayan hücumunu ateşlendirdi. Bu performans artışı da şamiyonlukla taçlandırıldı.

Rondo’nun 2008 yılında Celtics ekibiyle beraber kazandığı yüzük, kulübe 17. şampiyonluğu getirmişti. Aynı adam 12 sene sonra ise ezeli rakibi olan Lakers’ın 17. şampiyonluğu kazanmasında büyük bir rol oynadı.

Tekrardan bu seviyelerde rekabet edebilmek ve kendimi kanıtladığımı görmek kesinlikle hayatımın sonuna kadar hatırlayacağım inanılmaz bir durum. Ayrıca oğlumun benim şampiyonluğumu hatırlayacağı yaşta bir yüzük kazanabilmek de olağanüstü bir duygu. Onun babası bir şampiyon! 12 yıl önce, o daha doğmamıştı. Şimdi onun burada olması ve eşimin beni televizyondan seyretmesi sürreal bir his. 

Rondo, şampiyonluğun yanı sıra, tarih sayfalarına adını yazdırmaya devam ediyor. Lakers ve Celtics ile şampiyonluk yaşayan ikinci oyuncu unvanını kazanan Rondo, ayrıca NBA tarihinde bir play-off serüveni boyunca kenardan gelerek toplamda en çok asist (105) kaydeden oyuncu olmayı da başardı. Bu istatistiği daha da ilginç kılacak şey ise Rondo’nun Portland serisinde bir dakika bile oynamamasıydı.

Asist ile ilgili istatistikler Rondo’nun oyun tarzı ile uyuşsa da, onun şut anlamında gösterdiği performans herkesin asıl dikkatini çeken konu oldu. Rondo, finaller boyunca 7 üçlük isabeti kaydederek (1.2 3PM/gm) Lakers’ın toplamda 84 üçlük isabeti bulmasına yardım etti ve Lakers, 6 maçlık final serilerinde üçlük rekorunu Golden State Warriors’un (2019) elinden almış oldu.

Rondo’nun bu başarılarını daha da özel yapan şey ise bunları elde edebilmek için sonuna kadar savaşmasıydı. Bubble’a geldiği ikinci gün elinde bir kırık oluştu ve bir iyileşme, daha sonrasında ise rehabilitasyon süreci geçirmek zorunda kaldı. Tüm bunları atlatan Rondo için bu şampiyonluğu özel kılan şey de oğluyla beraber şampiyonluk sevincini yaşamasıydı.

Bu yaşadığım şampiyonluk çok rahatça söyleyebilirim ki en zoruydu. Aile, benim için her şeydir. Onları uzunca bir süre görememek mental olarak sizi büyük bir boşluğun içine sürüklüyor. Normal zamanlardaki gibi yemekler yiyemiyoruz. 5. maçtan sonra hiç bir şey yiyemedim. Düzgün dinlenememek, her zaman yattığın yerde yatamamak zihinsel olarak beni çok zorladı. Fakat burada kalmanın en güzel yanlarından biri de takım arkadaşlarımla sürekli beraber olmak ve sürekli kazanmaktı. Sanırım burada geçirdiğim süreler hayatımdaki en özel anılardan biri olacak.

Rondo, play-off’lar boyunca kendi görevinin çok üstünde bir oyun oynamayı başardı. Sakatlığın üstesinden geldi ve normal sezonun günah keçisi ilan edilmesinden NBA tarihinin en iyi yedek oyun kurucusu pozisyonuna evrilmeyi başardı. Bu anıları arkasında bırakmaya hazır olduğunu belirten Rondo, burada yaşadığı hiçbir andan da pişman olmadığını belirtti.

Ne olduysa ne yaşandıysa yaşansın, günün sonunda kupayı kaldırdık ve bunu kesinlikle hak ettik.

Evet, o ve takım arkadaşları bunu kesinlikle hak ettiler.

Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/10/12/21512901/nba-playoffs-rajon-rondo-historically-good-lakers-stats-history-celtics