Seri Uzadı! Kim, Ne Dedi?

Seri Uzadı! Kim, Ne Dedi?

Serinin beşinci maçına şampiyonluğu elde etmek için çıkan ve bunu da “Black Mamba” formasını giyerek belli eden Los Angeles ekibi, Miami’yi son anda yakaladığı maçta son saniyeleri tuhaf bir şekilde oynayarak sahadan mağlubiyetle ayrıldı.

LeBron James ve Jimmy Butler düellosuna dönüşen maç, son zamanların en çekişmeli play-off maçlarından biri oldu. Lakers’ta Davis hücumda kağıt üzerinde iyi bir maç çıkarsa da daha çok şut kullanması ve daha çok sorumluluk alması Lakers hücumundaki opsiyonları daha çok şekillendirebilir. Bunun yanı sıra Rondo oyunun yönlendirilmesi anlamında iyi bir destek verirken takımın geri kalanından hiçbir katkı alınamaması mağlubiyette önemli bir rol oynadı.

Maç sonunda sağ kanattan içeri drive edip müdafaayı üzerine çeken James, tepede bomboş bekleyen Danny Green’i topla buluşturmuştu; ancak bu pozisyonu çok kötü değerlendiren Danny Green topu potaya anca değdirebildi. Daha sonrasında Markieff Morris’in de akıl tutulması yaşamasıyla birlikte maçı Miami’ye teslim etmiş olduk. Bu pozisyon hakkında görüşleri alınan LeBron James, şu açıklamalarda bulundu:

Basketbolu çocukluğumdan beri aynı şekilde oynuyorum. Bu şekilde oynayarak da birçok başarı elde ettim. “Kahraman”ı oynamaya çalışmıyorum, ve oyuna bakış açımı da değiştirmedim. Pozisyonu incelediğiniz zaman, içeri drive ettiğimde iki ya da üç savunmacıyı üzerime doğru çekmeyi başarmıştım ve tepede şampiyonluğu kazandırması için boş üçlükçümüzü bulmuştum. Hepimiz ona güvendik, fakat top çemberden geçmedi. Bunu aşmamız gerek. Bulabileceğimiz en iyi pozisyonu bulduğumuzu düşünüyorum. Bir dahaki maça daha hazır bir şekilde gelmeliyiz. 

Lakers’ın bir diğer süper yıldızı  Anthony Davis ise gelecek maçta daha iyi bir performans sergileyeceklerinin sözünü verdi.

Savunmada çok fazla boş üçlük verdik. İstediğimiz şekilde taktiklerimizi uygulayamadık. Miami, bu maçı kazanmayı bizden daha çok istedi. Savunmadaki hatalarımızı doğru şekilde analiz edip altıncı maça daha istekli bir şekilde çıkacağız. 

Miami galibiyeti hakkında düşünceleri alınan Alex Caruso, şu ifadelerde bulundu:

Maça istediğimiz gibi başlayamadık. Maç, her iki takımın lehine de sürekli gidip geldi. Bu gibi maçlarda mental olarak maçın içinde kalmak önemlidir. Yaptığımız hatalardan dolayı maç içinde farkın açılmasına izin verdik, fakat LeBron öncülüğünde tekrar geri gelmesini bildik. Maalesef ki sonuna kadar getirdiğimiz maçı iyi bir şekilde tamamlayamadık.