Davis, Butler’ı İstedi

Davis, Butler’ı İstedi

Lakers koçu Frank Vogel, NBA Finallerinin 3. maçından aldıkları mağlubiyetten sonra 4. maça başlayan beşte bir değişikliğe gitmese de serinin 2-1’e gelmesinin ardından kritik bir düzenlemede bulundu.

Yahoo Sports’tan Chris Haynes’ın haberine göre 3. maçta Lakers potasına 40 sayı yollayan Jimmy Butler’ı LeBron James’le, Kentavious Caldwell-Pope’la veya Danny Green’le savunmak yerine Anthony Davis ile savunmayı tercih etti ve bu taktiksel değişikliği isteyen kişiyse Anthony Davis’ti.

Kaynakların Yahoo Sports’a bildirdiğine göre; Anthony Davis, Jimmy Butler’ı kendisinin savunması gerektiği konusunda takım arkadaşlarını ve koçlarını uyardı.

Ve pazartesi günü gerçekleşen antrenmanda Davis istediği eşleşmeyi resmen aldı. Hava atışının yapıldığı ve Heat’in ilk pozisyonunu yaptığı andan itibaren AD atmosferi belirledi ve Butler’ın üzerine gölge gibi düştü.

Butler geceyi 22 sayı ve saha içinde %47.1 isabet yüzdesiyle epey verimli bir performansla kapatsa da ana savunmacısı Anthony Davis karşısında çok zorlandı.

NBA.com’un eşleşme verilerine göre Davis tarafından savunulduğu 7 dakika 47 saniye boyunca Butler şutlarında yalnızca 1/5’lik isabet yakalayabildi. Tüm olay kaçırdığı şutlardan ibaret değildi. Davis yüzünden potayı dahi göremediği, haliyle şut atma imkanı bulamadığı pozisyonlar AD’nin savunmasını kritik kıldı. Meydan okumayı istedi ve başardı. Oyunu tam anlamıyla savunmada domine etti.

Bu konuda konuşan LeBron James, şu açıklamaları yaptı:

Onun yılın savunmacısı olmasının sebebi bu. Tüm sene boyunca söyledik. 1’den 5’e kadar sahadaki herkesi savunabilme yeteneği ile sadece perimetredeki guardları değil aynı zamanda boyalı alanı da koruyabildi. Guardlar onun üzerine drive etti ama onun üzerinden sayı bulmak gerçekten çok zor. Herro’nun o topu ne kadar yukarıdan yollamak zorunda kaldığını gördünüz. Belki şutu soktu ama o topu gökdelenlerin dahi üzerinden yollamak zorunda kaldı, öyle değil mi?

Bu adam savunma anlamında her şeyi yapabiliyor. Topu savunmabiliyor, postu savunabiliyor, ayakları guardlar kadar hızlı, onlarla yarışabilir, uzunlarla eşleşebilir. Daha fazla şey söylememe gerek var mı?

Ne yazık ki Davis yılın savunmacısı seçilmedi. Ödül resmi olarak Giannis Antetokounmpo’ya verildi. Yine de Davis kısa süre içinde Antetokounmpo’nun bugüne kadar sahip olamadığı bir şeye sahip olacak gibi duruyor ve o şey Davis için herhangi bir bireysel ödülden çok daha değerli.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/10/6/21499618/nba-finals-lakers-vs-heat-final-score-game-4-anthony-davis-lebron-james-kentavious-caldwell-pope