4. Maçtan Öne Çıkanlar

4. Maçtan Öne Çıkanlar

Lakers kadrosunun derinliğe sahip olmadığı düşüncesi her geçen gün daha da saçma görünüyor.

Lakers, Heat’i yüksek gerilimli bir maçta 102-96’lık skorla mağlup ederek serideki üstünlüğünü sürdürdü. İşte karşınızda 4. maçtan karşımıza çıkan 3 başlık:

Anthony Davis, İkinci Yarıda Jimmy Butler’ı Sahadan Sildi

Heat, 3. maçta Anthony Davis ve Lakers için işleri epey zorlaştıran fronting savunma stratejisine devam etti. Giriş paslarını engellediler ve Anthony Davis’e ikili getirerek post imkanı tanımamaya çalıştılar. Bu taktik ile Davis’i 22 sayı ve 8/16’lık isabet ortalamasında sınırladılar. AD’nin tek başına pozisyonları bitirmekte zorlanmasına rağmen Lakers onu daha fazla pick-and-roll oyununda kullandı ama bu hücum özellikle play-offlarda alıştığımız dominant Anthony Davis hücumunun yanında sönük kaldı.

Sahanın öbür tarafındaysa ‘dominant’ kelimesi Davis’in perfomansını anlatmaya başlamak için bile yeterli değil.

Lakers maçın başında mantıklı bir kararla, en iyi perimetre savunucusunu rakibinin hücumdaki liderinin karşısına koyarak Jimmy Butler’ı Anthony Davis’e savundurdu. Başlarda Butler fazlasıyla rahattı çünkü Davis savunmada sürekli değişmeye gitti. Butler’ın Dwight Howard’ın üzerine sürdüğünü, değişmelerle Kyle Kuzma’yı karşısına aldığını ve bir kere de Rajon Rondo ile karşılaşıp onun savunmasını etkisiz bıraktığını gördük.

Butler’ın ilk çeyrekte attığı 11 sayının ardından maçın kalanında Lakers savunması onu 11 sayıda zorladı. Pick-and-roll oyununu göze alıp perdeden çıkan şutörleri savunmada perimetre savunmacılarına güvendiler. Bu durum Butler’a şut için biraz boşluk yaratsa da onun kendi oyununu oynamasına engel oldu. Davis’in de uzunluğu sayesinde Butler’ın yakaldığı boşluk işlevsiz kaldı.

Butler doğrudan potaya yönelmeyi deneyince de Davis uzun adımlayarak çemberde onunla karşılaşmayı başardı.

ESPN’in istatistiklerine göre Butler, Davis tarafından savunuluyorken 1/7 ile isabet buldu ve ilk çeyrekten sonra yalnızca 3 açık şut fırsatı bulabildi.

Davis’in Heat hücumuna darbesi yalnızca Butler ile sınırlı değildi. AD, aynı zamanda yer yer Bam Adebayo ile de karşılaştı ve post-up oyunlarında onun işini fazlasıyla zorlaştırdı. Dört blok, bir de top çalmayla oynadı. Sahanın yer yerinde varmış gibi hissettirdi. Perimetreyi savundu, çembere yardım götürdü ve bazı net şut fırsatlarında Heat’i pasa zorladı. Miami 4 kez 24 saniyelik hücum süresini doldurduğu için top kaybetti ve hepsi Anthony Davis sahadayken yaşandı. Savunma değerlendirmesi 92.5 ile Dwight Howard dışındaki tüm Lakers oyuncularından yüksekti.

KCP, Talih Kuşu Gibiydi

Kentavious Caldwell-Pope attığı 15 sayı ile Lakers’ın en fazla skor kaydeden 3. oyuncusuydu. Son 5 sayısı çok kritikti. Butler’ın Heat’e üstünlüğü getirecek üçlüğü kaçırmasından sonra yarı geçiş oyununda köşe üçlüğünü atarak maçın en büyük şutunu soktu ve farkı beş sayıya çıkardı. Onu takiben, Duncan Robinson’ın üzerine sürerek hatasından faydalandı ve maç sonunda potaya bir de turnike bıraktı.

KCP’nin 10. ve 11. sayıları arasında 36 dakika olması garip olsa da ayak izleri sahanın her yerindeydi. Savunmada Duncan Robinson’a adeta yapıştı ve Miami’nin keskin şutörlerinin hiç fırsat yakalayamamasında pay sahibi oldu. Kendisi aynı zamanda beklenmedik bir yeteneğini de bizlere gösterdi: oyun kuruculuk.

Oyuncu, sezon boyunca ilk beşteki en kısa oyuncu olarak sahaya -sözde- oyun kurucu olarak çıksa da oyun olarak hiç o pozisyonda oynamadı. KCP hep perdelere koşar ve topsuz alanda boy gösterirdi. Top elindeyken en çok gösterdiği özelliği ise potaya doğrudan yaptığı düz sürüşleriydi. KCP geçen geceyi takımın asist liderliğinde yaptığı 5 asist ile LeBron’un 8 asistlik performansının ardından -Rondo ile birlikte- ikinci sırada kapattı ve maçta bu videodaki gibi güzel paslarıyla göze çarptı.

Oyunu başlatmak için Davis’ten topu aldı ve kafasının üstünden yolladığı pasla Davis’e çok rahat bir sayı imkanı yarattı. Başka bir pozisyonda ise kendiyle özdeşleşmiş olan çizgiden potaya sürüşünü yaparak savunmayı kandırdı ve kanatta müsait pozisyonda olan Davis’i topla buluşturup asistini yaptı. Şut fake’i gösterip attığı harika pasla pota altında LeBron’u buluşturduğu pozisyon ise asiste dönüşemedi ancak yine de Lakers iki serbest atış kazandı.

Eski takım arkadaşı Josh Hart’ın da maçtan sonra tweetlediği gibi Lakers taraftarlarının zaman zaman günah keçisi yaptığı KCP çok kritik anda büyük bir sahne aldı.

Geçtiğimiz sene insanlar KCP’yi resmen öldürüyordu. Bu serideki oyunundan dolayı teşekkür etmelisiniz.

 

People were killing KCP last year…need to be thanking him with how he played this series

Eğer oyuncuya hâlâ Kentavious Caldwell-Playmaker (oyun kurucu) lakabı takılmadıysa bir an önce takılmalı.

Potaaltı Hakimiyeti Lakers’taydı

Yavaş bir oyun izledik. Toplamda 90 pozisyon gerçekleşti ki ortalama bir NBA maçında 100 pozisyon barajı rahatlıkla geçilir. Lakers geçiş oyunundan başarılı çıkamadı ve neredeyse tüm sezon boyunca zorluk çektiği yarı sahadan sayı kaydetmek zorunda kaldı. Nitekim durum değişmedi ve 4. maçta da Lakers bu şartlarda üretmekte zorlandı. Cleaning The Glass istatistiklerine göre Lakers, yarı saha hücumunda 100 pozisyon başına 89.0 sayı ortalamasıyla oynadı ki bu play-offlarda yakaladığı 98.4 sayı ortalamasının altında kaldı. Onların hücumda yüzlerini güldüren şey ise ilk fırsatlardan başarısız dönseler de sık sık ribaund toplayarak ikinci şans sayısı fırsatına sahip oldular.

Lakers 10 hücum ribaundu aldı, bu onların yarı sahada boş döndüğü atakların %30’una denk geliyor. Kesinlikle afallatıcı bir istatistik. Neredeyse her 3 LA hücumunun 1’inde Heat, onları durdurduğunu düşündü ama takım buna rağmen bir fırsat daha kazanmış anlamına geliyor. Oyun kurucuları Alex Caruso ve Rajon Rondo’nun aldığı 2’şer hücum ribaundu büyük ölçüde bu imkanı tanıdı. Lakers’ın yalnızca 6 sayı önde kapattığı bir maçta bulduğu 5 ikinci fırsat sayısı galibiyeti getiren etkenlerden birisi oldu diyebiliriz.

Lakers ikinci yarıda Dwight Howard’ı rotasyon dışı bırakarak ribaund marjında ciddi bir gelişme sergiledi. Eğer kısa beşiyle oynamaya devam etmek istiyorsa ilerleyen günlerde akıllı kararlar almak zorunda.

LA, 3. maçta gazdan biraz ayağını çekmiş ve doğal olarak karşılığını mağlubiyetle almıştı. Salı gecesi enerjilerini tekrardan kazandılar ve bunu bir maç daha yaparak Heat serisini kapatabilir ve Larry O’Brien kupasını kaldırabilirler.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/10/6/21499618/nba-finals-lakers-vs-heat-final-score-game-4-anthony-davis-lebron-james-kentavious-caldwell-pope