Los Angeles Lakers 124 – 114 Miami Heat

Los Angeles Lakers 124 – 114 Miami Heat

Los Angeles Lakers, finalin 2. maçında Bam Adebayo ve Goran Dragic’den yoksun çıkan Miami Heat karşısında, rakibi hep çift haneli farklarda tutarak galibiyeti almayı bildi. Galibiyeti getiren üçlü 2. çeyrekte Rondo, 3. çeyrekte Davis ve 4. çeyrekte LeBron’un performansları oldu. Bu galibiyet ile Lakers, Mamba formaları ile 4’te 4 yapmış oldu.

Miami Heat ile başlarsak, kadrolar açıklandığı anda maça 20-0 geride başladılar. İlk iki çeyreğin ardından, Butler’ın bütün eforuna rağmen farkın 14 sayıya gelmesini engelleyemediler. Üçüncü çeyrek başladığında ilk maçın bir tekrarını izleyecekmişiz gibi gözüküyordu. Ama üçüncü çeyrekte Heat şutörlerinin ekstra şutlar sokması ve Lakers’ı sen at ben at şeklinde uyutması sayesinde, farkı tek hanelere indirmeyi başardılar. Son çeyreğe 10 sayı fark ile geride girdikten sonra Heat, özellikle Olynyk’in saçma sapan tercihleri ve Lakers’ın her hamlelerine cevap vermesiyle, yenilgiye engel olamadılar.

Lakers’a geldiğimizde ise, maçın gidişatından net bir şekilde belli oluyor ki Adebayo ve Dragic’in oynamayacağını duyan Lakers sabaha kadar izlenen maç videoları ve konsantrasyonu bir kenara bırakmış. Kasım ayındaki bir normal sezon maçı havasından maç boyunca çıkamadılar. Fark çift hanelere geldikten sonra ve biraz da Davis’in faul problemine girmesiyle savunma sertliğini bir türlü toparlayamadılar. İkinci çeyrekte özel bir Rondo performansı, üçüncü çeyrekte Davis’in arka arkaya soktuğu absürd şutlar ve son çeyrekte LeBron’un kontrolü eline almasıyla, biraz daha bireysel yeteneklere sırtlarını yasladıkları bir maç oldu.

Maçın en iyi oyuncusu LeBron James’ti. İlk üç çeyrek biraz daha düşük tempoda geçiren James, boş şutları soktu gerektiği yerlerde potaya gitti ama maça ağırlığını pek koymadı. Ancak Lakers takım olarak boş şutlarda bir türlü istikrarlı isabet bulamayınca, maçın sonunda rakibin skora ortak olmasına izin vermedi ve maçı Lakers’a getirdi. Anthony Davis ise son çeyrekte biraz unutulan adam olsa da ilk üç çeyrek sahanın en iyisiydi. LeBron James maçı 33 sayı 9 ribaunt 9 asist ile bitirirken, Anthony Davis ise 32 sayı 14 ribaunt ile maçı tamamladı.

Lakers adına maçın en iyi üçüncü oyuncusu Rajon Rondo’ya da özel bir parantez açmak lazım. Maçın başında bir iki kötü hamle dışında mükemmel bir maç çıkardı. Davis’i çok iyi besledi, oyunun sıkıştığı yerlerde savunmayı delmek olsun, üçlük isabetleri olsun, Lakers’ın elini çok rahatlattı. Maçı 16 sayı 4 ribaunt 10 asist ile bitirdi.

Son olarak sahanın en kötüleri Danny Green ve Kentavious Caldwell-Pope’a da değinirsek, umarız bu kaza maçıdır. Toplamda 19’da 3 üçlük isabeti buldular ve denemelerin çoğu bomboştu. Üçüncü maçta sağlam bir telafi performansı göstermesi gerekiyor bu ikilinin.

Genel olarak baktığımızda, Lakers kazanması gereken, rakibin eksikleriyle birlikte konforlu bir şekilde galibiyet ile ayrılacağı maçı biraz krize soktu ve gereken mesajı veremedi. 2-0 önde olmasına rağmen iki galibiyetten sonra da Lakers, sahadan mutsuz ayrıldı.

Serinin 3. maçı 5 Ekim Pazartesi, saat 02:30’da oynanacak.