İkinci Maçtan Öne Çıkanlar!

İkinci Maçtan Öne Çıkanlar!

Los Angeles Lakers, Denver serisinde olduğu gibi rakibi karşısında 2-0’lık üstünlük elde etti.

Alan savunması da adam savunması da Lakers’ın sayı bulmasını engelleyemiyor!

Finallere gelene kadar Heat’in rakip hücumunu -özellikle de Boston karşısında- alan savunmasıyla durdurabilmesi özellikle medyada çok geniş bir şekilde yer buldu ve herkes, aynı savunma prensibini Lakers’a da uygulayabileceklerini düşünüyordu. Bu düşünce bazı açılardan mantıklıydı. Çünkü çok da iyi bir dış şut takımı olmayan Lakers, ligdeki en iyi boyalı alan takımlarından biriydi ve Heat’in alan savunması boyalı alana geçişi yanal hareketleriyle çok iyi kapatmayı başarıyordu.

Ancak ilk maçta Heat, daha çok adam adama müdafaayı tercih etti ve LeBron buradan çok büyük avantaj elde edebildi. James sürekli switch yaparak Heat’in savunma anlamında zaafı sayılabilecek oyuncuları Tyler Herro ve Duncan Robinson’u karşısına alıp onları potaya kadar sürükledi ve kolay sayılar elde etti. Bunun somut bir örneği olarak da Lakers, boyalı alanda 118.4 ORtg ile oynadı (maç kopmadan önceki süreye kadar). Play-off’lar boyunca ise takımlar boyalı alanda 112 Ortg ile oynuyorlardı. İlk maçtaki savunma zaaflarının çok göze batması ve Heat’in savunmadaki en önemli kozu Adebayo’nun da olmayışı onları alan savunması yapmaya itti; ancak bu sefer de Lakers 134.8 Ortg ile oynadı ve Miami’ye adeta bir hücum dersi verdi.

Bu maçta Lakers, finaller rekoru kırarak (47 üçlük denemesi) kendi standartlarının üstünde bir üçlük performansı ile oynamış olsa da artık Heat’in kendi alan savunmasına o kadar da güvenmemesi gerekiyor. Lakers hücumunda Heat’in alan savunmasına büyük ölçüde zarar verecek üç isim bulunmakta: James, Davis ve Rondo. LeBron James oyun kurucu pozisyonunda oynadığı zaman kolay bir şekilde yüksek postta olan Anthony Davis’i bulabiliyor. Davis de bu pozisyonda birçok avantaja sahip: Şut tehdidi, dışarıda bekleyen üçlükçüleri görebilme veya savunma arkasında bekleyen pivota alley-oop pası aktarabilme. Bir başka tarafta LeBron, ikili oyunları tepede yaptığı zaman boyalı alanı iyice boşaltabiliyor ve içeri drive ederek kolayca sayı bulabiliyor, ki ikinci maçta bunun örneklerini bolca gördük. Rajon Rondo ise oyunda olduğu zaman, LeBron James yüksek posta geçiyor Davis’in yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Ayrıca son maçta Rondo bazı pozisyonlarda dışarıda durarak oyunu iyice açtı ve kanattan yolladığı üçlüklerle Lakers’ın spacing’ine büyük katkıda bulundu.

Heat savunmasını çaresiz bırakan ikili

Anthony Davis’in içerideki performansı da günün diğer etkileyici detaylarından biriydi. Üç çeyrekte 30 sayı bulan Davis’e karşı Miami savunması çaresiz kaldı. Dördüncü çeyrekte AD’ye karşı fizikselliği arttırarak oynayan Miami, bu sefer LeBron’da darbe yedi ve yıldız oyuncu son çeyrekte skor yükünü üstlenerek ipleri tamamen ellerine almasını bildi. Son çeyrekte 10 sayı atan James bunu yanında asist anlamında da çok daha yüksek sayılara ulaşabilirdi, ancak şutörlerimiz istenilen seviyede atamayınca Kral bu maçta 9 asistle yetindi. Maç boyunca kontrolü elinde tutan LeBron, oyunun temposunu sürekli olarak düşük tuttu. Böylece Miami geçiş hücumlarından hızlı sayı bulamadı ve herhangi bir momentum da yakalayamamış oldular.

Lakers’ın savunmasını sıkılaştırması gerekiyor, özellikle de Butler’a karşı!

Jimmy Butler bu maçı iyi oynadı ve oyunun her iki tarafında da çok aktif bir şekilde rol aldı. İlk maçtaki bilek sakatlığından sonra biraz daha hareketsiz görünse de bu maça sakatlığından tamamen kurtulmuş bir şekilde geldiği belliydi. Goran Dragic’in yokluğunda takımına 25 sayı 13 asistlik bir katkı sağladı. Kelly Olynyk’in beşe geçmesi Miami’ye çok büyük bir alan yarattı ve Butler da bu spacing’ten yararlanarak sürekli içeri girdi, ödülü de 12 kez serbest atış çizgisine gelmek oldu.

Lakers’ın Butler’a karşı daha dikkatli ve konsantre bir savunma yapması gerekiyor. Fakat Lakers bu şekilde bir hücum performansı sergilemeye devam ederse buna gerek bile kalmayabilir. Çünkü her ne kadar Heat hücum anlamında çok iyi bir maç çıkarsa da Lakers’ın dominant performansı diğer tüm noktaları gölgesinde bırakıyor.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/10/2/21456778/lakers-vs-heat-final-score-recap-takeaways-threes-anthony-davis-lebron