Lakers’ın 3. Galibiyetinden Öne Çıkanlar

Lakers’ın 3. Galibiyetinden Öne Çıkanlar

Lakers, 4. maçın başından kurduğu üstünlüğü Denver Nuggets karşısında sonuna kadar korudu ve aldığı 114-108’lik galibiyetle seriyi 3-1’e getirdi.

ATMOSFERİ DWIGHT HOWARD BELİRLEDİ

Denver Nuggets, 3. maçta ribaund konusunda kurduğu 44-25’lik üstünlükle Los Angeles Lakers’ı adeta saf dışı bırakmıştı. Bu her takım için hayret verici olsa da Lakers gibi 2 tane çok uzun oyuncusunu ilk 5 başlatan bir tanesini de benchte tutan bir takımın rakibi için daha hayret verici bir durum.

Frank Vogel ve Lakers ekibi, 4. maçta bu farkı Dwight Howard’ı ilk 5 başlatarak kapatmayı denedi ve Howard daha ilk çeyrekten ribaund konusunda büyük bir etki yaptı. Denver Nuggets ilk 12 dakikada takım halinde sadece 5 ribaundda kalırken Howard tek başına 8 ribaund aldı. 8 ribaund yarısı hücum ribaunduydu ve Howard bu topların hepsini doğrudan sayıya çevirdi.

Bundan daha kolay bir hücum tarzı yoktur.

Howard’ı oynatmak için hücumde değişmeler vardı. Nuggets, boyalı alanı savunup LeBron ve Lakers’ın diğer perimetre oyuncularının potaya hücumunu engelleyebilir, drive-and-kick oyunuyla da işleri kolaylaştırabilirdi ama Howard bu durumu skorborddaki varlığıyla ve sadece ilk çeyrekte rakibin tüm maç boyunca ürettiği ikinci şans sayısından fazla ikinci şans sayısı üreterek bunu fazlasıyla telafi etti.

Lakers maç boyunca görünümünü farklılaştırdı ve genellikle kısa beşi tercih etti ama Howard sayesinde ilk yumruğu vurdu, onun ilk beş başlamasındaki amaç da tam olarak buydu.

EN BAŞINDAN BERİ LAKERS FİZİKİ ÜSTÜNLÜK KURDU

Galibiyeti getiren şey -Lakers kaçırdığı şutların %39.1’inde ribaundu almayı başarmasına rağmen- ribaundlar değildi. Aynı zamanda serbest atış çizgisine 35 kez gittiler ve bunların 28’i LeBron ve AD’den geldi. Paul Millsap tarafından savunulmadığında Anthony Davis’in hayvani gücü karşısında kim duracak? Davis çembere giderken kesinlikle yıldırılamıyor. Millsap, AD’nin 15 şut denemesinin 7’sinde karşısındaydı ve 5’ini savunabildi.

Serbest atış çizgisine gitmek önemlidir ama Lakers bunun yanında Nuggets’ın kritik oyuncularını faul sıkıntısına sokmayı başardı. Hem Jokic hem de Millsap maçı 5 faul ile tamamladı ve benchte vakit geçirmeye zorlandı.

Bu karşılıklı yıpratma savaşında sağlanan her avantaj çok kritik.

Lakers şut formu olarak da ara ara iyi bir profil çizdi. LeBron James’in denediği uzun mesafeli 5 şutu çıkartıp -eğer merak ediyorsanız hepsi kaçtı- birkaç kez fazladan post up oynamış halini düşünürsek hiç fena görünmüyordu. Ama çoğunlukla, takım potanın karşısında aksiyon üretti ve boyalı alanı kontrol altına almasının sonucunda galibiyet geldi.

MURRAY KONUSUNDA ÇARE OLMAYABİLİR

Lakers’ın Jokic’i belli bir sınırın altında tutması iyi bir şey çünkü Murray göz kamaştırmaya devam ediyordu. Perşembe gecesi Murray’nin soktuğu bazı şutlar fizik kurallarına aykırıydı. Maçı 32 sayı, 8 asist ile tamamladı. Top Jamal Murray’deyken hiçbir üstünlük güvende hissettirmemeli.

Lakers’ın Murray’ye bir çare bulması gerektiği söyleniyor. Savunma kendini Murray’yi çizgi dışında kovalamaya adadı ve ona üçlük isabeti göstermedi. Lakers savunmada onu Anthony Davis ile eşleştirdi. Tüm yeteneklerine rağmen Davis’in üzerinden şut atamadı. Hatta Howard sahadayken Murray’nin Davis’i geçmesi durumunda karşısına Howard’ı çıkardılar.

Lakers maçın sonlarında Denver’ın yıldızını LeBron’la dahi eşleştirdi. Maçın başlarında James’e yer yer üstünlük kurup çemberi koruma korusunda üzerinde çok baskı yarattı. Çembere giderken karşısına kim çıkarsa çıksın alt edebileceğini gösterdi. Yine de LeBron, maç sonunda çok kritik iki pozisyonda onu savunmayı başardı ve Lakers’ın üstünlüğünü korudu. Ama bunu LeBron’dan tüm maç boyunca yapmasını beklemek çok güç olurdu.

Bu serilerin pek çoğu, yıldızları daha iyi olan tarafa gidiyor. Lakers’ın yıldız ikilisi Nuggets’a göre daha yukarıdaydı ve bu da onların 3-1’lik üstünlüğünün sebebi. Buna rağmen iki ofansif dinamosu Jokic ve Murray ile Nuggets’ın geri dönme ihtimali hala bulunuyor. Lakers, Denver’ı yolun sonuna kadar itti ve bu cumartesi onları eleyebilen ilk takım olmayı deneyecekler.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/9/24/21448686/lakers-vs-nuggets-final-score-takeaways-dwight-howard-anthony-davis-jamal-murray