Nuggets Mağlubiyetinden Çıkarılacak Dersler

Nuggets Mağlubiyetinden Çıkarılacak Dersler

Lakers’ın 3. maçta sergilediği performanstan çıkarılabilecek pek bir olumlu özellik yoktu fakat ders alınması gereken fazla sayıda olumsuz özellikler vardı.

Lakers, Batı Konferansı Finallerinin 3. maçında Denver Nuggets tarafından adeta oyun dışı bırakılınca serideki üstünlüğünü 3-0’a taşıyamadı. İşte karşınızda geride bıraktığımız karşılaşmadan çıkarılabilecek başlıklar.

Konsantrasyon Yetersizdi

Lakers, -ilk iki seride olduğu gibi- her seride bir maçı çok çok düşük konsantrasyonla oynama kontenjanını bu sabah doldurdu. Yani umarız öyledir. Düşük konsantrasyonun en büyük göstergesi, rahatlıkla üstün olunması gereken ribaund istatistiğinde Nuggets tarafından adeta “paramparça” edilmiş olmak. 44’e 25 ile ribaundlarda korkunç bir hezimet yaşayan Lakers’ta; JaVale McGee, Anthony Davis ve Dwight Howard’ın toplamda 4 ribaund aldığı bir maç daha yaşanır mı, pek emin değiliz. Tekrar ediyoruz, 4 ribaund.

Üç sayı gerisinden sadece %23 ile isabet bulabilen Lakers, serbest atış çizgisinden de %63’te kaldı.

Maçın hiçbir anında istediğini ortaya koyamayan, hücumda plansız ve savunmada isteksiz görünen bir Lakers vardı. LeBron ve AD’nin de 30 ve 27’şer sayılık performansları izlemeyenleri yanıltmasın. Hiçbir anda maça ağırlık koyabilecek yapıda oynamadılar. Lakers’ın oyun planı içinde istediğini yapabildiği tek bir an bile yoktu maçta. Son çeyrekte Nuggets’ın rehavetle üst üste toplar kaybettiği anlar hariç tabii.

Fiziksel Mücadele Kaybedildi

Zorlu geçen gecede Los Angeles Lakers, Denver Nuggets’ın oyunun iki tarafında da daha fiziksel oynamasından ötürü adam adama eşleşmede başarılı olamadı. İki takımın da kadrosundaki atlet oyuncu profillerine bakılınca bu durum pek de şaşırtıcı değil.

Kötü gidişatı düzeltme hamlesi olarak Lakers 4. çeyrekte alan savunmasına döndü ve bu sayede çeyreği 31-21 önde kapattı.

Yine de bu, Nuggets’la adam adama eşleşmeyi hiç denememeleri gerekiyordu anlamına gelmiyor ama serinin ilerleyen bölümlerinde aynı bu maçtaki gibi boşluğa düşerlerse alan savunması da başka bir opsiyon olarak ceplerinde durmalı.

Frank Vogel, Rotasyon Esnekliğini Arttırmalı

Hikayeler basketbolu eğlenceli yapan şeylerdir.

Bubble Kuzma ilk serinin, Play-off Rondo ise ikinci serinin çıkış yapan yıldızıydı. Maalesef, geride bıraktığımız iki maçta ne Play-off Rondo ne de Bubble Kuzma vardı. Bu da zaten bahsettiğimiz ikilinin tüm basketbolseverlere alıştırdığı bir durum.

Muhakkak olmazsa olmaz bir durum olmasa da Frank Vogel’ın rotasyona gidiş yöntemini değiştirmesi gerekiyor ve son iki maçta onların düşük performansına rağmen Vogel’ın yöntemi değişmedi.

Buna rağmen bu isimleri tamamen rafa kaldırmaktan da bahsetmiyoruz. Kuzma iyi oynamadığı maçın kritik zamanlarında çok iyi iş çıkardı, Lakers’ın son çeyrekteki serisini getiren darbe ise maçın toplamında -13’lük plus/minus ile oynayan Rajon Rondo’dan geldi.

Nuggets Epey İyiydi

Eğer Nuggets’a hak ettiği değeri vermeyen birileri varsa tam da şu an durmalı. Nuggets’ın bu seride 2-1 önde olmamasının tek sebebi Anthony Davis’ten Lakers’a 2. galibiyetini getiren o mucizevi şuttur.

Lakers belki de daha iyi olan taraf fakat 1. maçtan beri öyle bir üstünlükleri varmış gibi durmuyor. Eğer bu seriden kazanan takım olarak ayrılmak istiyorlarsa en az Nuggets kadar umarsız oynamaları gerekiyor çünkü rakipleri buraya tesadüfen gelmedi.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/9/22/21452026/lakers-vs-nuggets-final-score-recap-takeaways-zone-defense-fourth-quarter-comeback