Konferans Finalleri İlk Maç – Kim, Ne Dedi?

Konferans Finalleri İlk Maç – Kim, Ne Dedi?

Batı Konferansı Finalleri’nde Denver ile eşleşen ekibimiz, dün gece oynadığı maçta harika bir performans sergiledi. Maça alışılagelmiş bir şekilde iki uzunla başlayan Lakers, McGee’nin etkisiz performansı nedeniyle Howard’a yönelmek zorunda kaldı. Howard da maç boyunca ikili oyunlarda, lob paslarında ve savunmada gösterdiği harika çabayla aldığı her dakikayı çok iyi bir şekilde değerlendirmesini bildi. Takımca sürekli asist üzerinden sayı bulunması rotasyondaki neredeyse herkesin oyuna dahil olabilmesini sağladı. AD’nin 37 sayılık domine performansı, LeBron’un kendi standartlarında olmasa da çok verimli oynaması ve Rondo’nun ikinci yarıda sahaya tamamen hakim olması Lakers’a rahat bir galibiyet getirdi.

İlk çeyrekte 38 sayı bulan Denver’a karşı ikinci çeyrekten itibaren çok az sayı şansı veren Lakers için işlerin bir anda nasıl değiştiği sorusunu yanıtlayan KCP şu açıklamalarda bulundu:

Denver’ın ne kadar elit bir hücum takımı olduğunu biliyoruz. Maça başladığımızda da bunu gösterdiler. Ancak ikinci çeyrekten itibaren kendi savunma alışkanlıklarımıza tekrardan geri dönmeyi başardık. Neler yapabileceklerini tahmin edebiliyorduk ve hangi oyuncuya ne kadar ağırlık vermemiz gerektiğini de biliyorduk. İkinci çeyrekten itibaren de savunmadaki baskıyı olabildiğince arttırdık ve bu baskıyı tüm maça yaymasını bildik.

İkinci çeyrekten itibaren savunmada keskin değişiklikler yapan ve takımını da bu değişime adapte edebilen Vogel, ekibinin önceki serilerde yaşadığı “ilk maçı kaybetme” olgusunu bu seride yaşamaması için ne önlemler aldığı sorularına yanıt verdi:

Aslında önceki serilerden farklı olarak çok bir değişiklik yapmadık. İlk iki serideki birinci maçlarda istediğimiz sonuçları alamamış olsak da bu seriye de hazırlığımız her zamanki gibi aynı ve tamdı. Savunmaya çok önem veriyoruz ve maç öncesinde oldukça detaylı analizlerle rakiplerimizi nasıl yeneceğimizi bulmaya çalışıyoruz. Herkesin yapacağı işi oldukça verimli bir şekilde dağıtmaya çalışıyoruz. Daha önce serilerin ilk maçlarını kaybedip geri kalan maçları rahat bir şekilde alsak da bu artık böyle olmak zorunda değil. Artık birinci maçları da almak istiyoruz. Karşımızdaki ekibin potansiyelinin farkındayız ve şu anda iyi durumdalar. Bundan dolayı da birinci maçı kazanmak bizim için çok önemliydi.

Maçı 37 sayı 10 ribaund ve 4 asist ile tamamlayıp Nuggets’ın uzun rotasyonunu çaresiz bırakan Davis ise LeBron’un MVP’yi kazanamamasının oyuna etkisinin olup olmadığını değerlendirdi:

Bence kesinlikle oyuna olan bakışını değiştirdi. Onu çok istekli gördüm. Çok konsantreydi ve bu maçı kazanmak için her şeyi yaptı. MVP ödülünü kesinlikle hakettiğini düşünüyordum. 17. senesinde bu performansı bu seviyelerde gerçekleştirebilmesi gerçekten inanılmaz bir şey. MVP olamaması onu kızdırmış olmalı, çünkü bu maç gerçekten farklıydı.

Skor anlamında durgun olsa da takım arkadaşları ile topu paylaşma konusunda oldukça cömert bir gece geçiren LeBron James, MVP oylaması hakkında görüşlerini basın mensuplarıyla paylaştı:

Dürüstçe hislerimi belirtmek gerekirse bu durum beni gerçekten çok kızdırdı. Beni kızdırdı çünkü 101 oydan sadece 16 tanesinde birinci gösterilmişim. En çok sinirlendiğim şey de buydu. Antetokounmpo’nun haketmediğini söylemiyorum, ancak farkın bu kadar olmaması gerekiyordu.