Vogel, Lakers’ın Savunmasıyla Gurur Duyuyor!

Vogel, Lakers’ın Savunmasıyla Gurur Duyuyor!

10 senelik bir aranın ardından tekrar Batı Konferansı’nın en tepesine çıkan ve Konferans finallerine adını yazdıran Los Angeles Lakers, Bubble’daki play-off serilerinin birinci maçlarında kötü performanslar sergilese de serilerin geri kalanında öz güvenlerini tazeleyerek rakiplerini domine etmeyi başardı. Bu sayede ekibimiz, rakiplerinden çok daha önce Finallere adını yazdırarak dinlenmek için kendilerine yeterince zaman buldular.

Normal sezonu ligin en iyi üçüncü savunması sıralamasını elde ederek tamamlayan LA ekibinde savunma, itici güç olmaya devam ediyor. Lakers’ın baş antrenörü Frank Vogel Ligdeki en iyi hücum takımlarından olan Portland Trail Blazers ve Houston Rockets’ın hücumlarını etkisiz hale getirmenin anahtarının takımın yaptığı konsantre savunma olduğunu söyledi. Ayrıca oyunun bu kanadında gösterdikleri çabadan ötürü de takımına teşekkür etmeyi unutmadı.

Tüm takımla gurur duyuyorum. Kaptanımız başta olmak üzere en alttan en üste kadar herkesin savunmadaki kararlılığı beni çok mutlu etti. Son maçtaki çember korumamız bu takımın savunma anlamında ne kadar özel oluğunu gösteriyor. Sezonun başından beri gösterilen bu azim şimdi karşılığını vermeye başladı.

Savunmadaki gösterilen iyi performans doğrudan hücuma da yansıyor; Lakers, Bubble’ın en dengeli ve en iyi +/- istatistiğine sahip olan takımı konumunda. Ancak bunların hiçbiri -özellikle de 1. maçların ardındaki geri düşüşlerden sonra- Vogel’ın hayati oyun içi müdahaleleri olmaksızın olmazdı.

Fakat Vogel bu yapılan iyileştirmelerden kendine olumlu yönde pay çıkarmak yerine takımının tüm övgüyü alması gerektiğini düşünüyor. Ekibin adaptasyon kabiliyetine vurguda bulunan Vogel:

İşleri yerine koyma yetenekleri var. Bu, benim için birincil öncelik. Maçlardan önce uzun süreler boyunca kayıtlardan analizler yapıyoruz, bu da oyun planımızı pekiştirmemize yardımcı oluyor. Seriler devam ettikçe iyiye gidiyoruz. Umarım bu süreç devam eder.

Ayrıca Vogel takımının Bubble’ın erken dönemlerinde oynanan maçlarında yaşadığı sorunları hiçbir zaman büyütmediğini ve her zaman ekibine güvendiğini de belirtti.

LeBron, Lakers’ın “doğru zamanda öne çıktığını” söyledi

NBA’in tekrar başladığı dönemdeki yaşadıkları sıkıntılara rağmen play-off’un başlamasından itibaren Lakers kadrosundaki her bir oyuncu gözle görülür bir gelişme kaydetti. İlk başlarda LeBron James ve Anthony Davis’in eline bakan Lakers’ta şimdi ise bu ikilinin omuzlarındaki yük, tüm takımın özellikle Rockets serisinde bu ikili kadar çaba göstermesi ve iyi şut atması sayesinde hafifledi.

Markieff Morris, Rajon Rondo, Alex Caruso ve Kyle Kuzma kenardan geldikleri zamanlarda sahada hemen gözle görülür bir katkı sunmaya başlıyorlar ve ekibi yukarı taşımaya çalışıyorlar. LeBron da şu anda LA ekibinin en iyi dönemlerinden birini geçirdiğini düşünüyor:

İyi aylar geçirdik, bazen harika aylar geçirdik, birkaç haftamız vardı, savunma olarak o kadar iyi değildik, ama adımımızı doğru zamanda atmasını biliyoruz. Ekip olarak bu play-off dönemi boyunca daha iyi olacağımızı düşünüyorum ve bir sonraki turda da bu şekilde oynamaya devam etmek istiyoruz.


Şuradan çeviri: https://lakersnation.com/frank-vogel-proud-lakers-defense-in-nba-playoffs/2020/09/13/