Lakers’ın Yeni Amigoları: McGee ve Howard

Lakers’ın Yeni Amigoları: McGee ve Howard

JaVale McGee ve Dwight Howard benchte. İkili, Lakers’ın amigoları haline geldi. NBA Play-offlarının ortasında takımdaki rolünüzü kaybetmeniz her ne kadar zor olsa da, bu McGee ve Howard’ın başına geldi ve artık başka yollarla takıma yardımcı olmaya çalışıyorlar.

JaVale McGee ve Dwight Howard, sezonun başından bu yana Lakers’ın rotasyonunun temel parçalarındandı. Normal sezon boyunca McGee ilk 5 başlayarak, Howard ise benchten gelerek mor ve altın sarısı renkler için mücadele etti. İkili, maç başına toplamda 36 dakika süre bulurken yer yer daha hızlı, daha çabuk rotasyonlar oluşturmak için 12 dakika boyunca Anthony Davis’in pivota, onların yerine geçtiği beşler izledik.

Bu oyuncular Batı Konferansı yarı finallerinde ise bir şekilde rollerinin azaldığını gördüler. Howard’ın ilk maçta 11 dakika süre almasının ardından son maça kadar bir daha süre almadı. McGee ise çıktığı her maçta bulduğu sürenin daha da azaldığını gördü, 3. maçın ilk yarısında sakatlandıktan sonra da Markieff Morris tarafından benche çekildi. 4. ve 5. maçta ise hiç sahaya çıkamadı. Lakers, önceki maçlara görece daha kısa bir beşle çıkarak savunmada daha rahat değişip daha rahat mücadele edebildi.

Takım için istikrarlı bir role sahipken bir anda sahaya dahi çıkamayacak konuma gelmek sporcular için kolay değildir. Ancak McGee ve Howard, bu durumdan mutsuz görünmüyorlar. Hatta mutsuz olmak yerine NBA tarihinin en uzun iki amigosu olarak Lakers adına farklı alanlarda değerli hale geldiler.

Howard, Lakers benchinden kendisine ayrılan bölümde arkadaşlarını alkışlıyor, onlara bağırıyor ve bazı Rockets oyuncularıyla trash-talk’a giriyor. McGee’ye geçecek olursak, arkadaşlarını o kadar ateşli kutluyor ki kendini benchin önündeki panodan aşağı bırakıyor. Lakers’a kıvılcım yaratan bir taraftar kitlesi yokken takım enerjisini artırmayı kendilerine görev edinmiş durumdalar. Takım arkadaşları da kesinlikle bunun farkında ve onları takdir ediyorlar.

Takımın süper yıldızı Anthony Davis, JaVale McGee ve Dwight Howard hakkında şu şekilde görüşlerini belirtti:

Bu seriye kadar gelip süre bulamamak zordur. Pek çok kişi süre bulamadığı için üzülüp benchte kaybolurdu. İnsanlar gelip takımın galibiyet için neye ihtiyacı varsa onu yapacaklarını söylerler, süre alamadıklarında ise bir anda yok olurlar. Bu adamlar ise burada olmak istediklerini ve takımlarının galibiyet için neye ihtiyacı varsa onu yapacaklarını söylüyorlar, görüyorsunuz. Onlar benchteki en çok sesini duyduğunuz kişiler, arkadaşlarını tebrik ediyorlar, maç içinde bizlerle konuşuyorlar, molalarda bizlerle konuşuyorlar… Bunlar bizim ihtiyaç duyduğumuz şeyler. Bu oyuncular yıllardır bu ligdeler. Dwight daha önce şampiyonluk gördü, JaVale’in ise birden çok şampiyonluğu var. Yani o adamlar galibiyete giden yolu biliyorlar, biz de onları dinlemeye çalışıyoruz. Biz aradığımızda, onlar hala hazır bir şekilde doğru olan şeyi yapıyor olacaklar.

Takımın koçu Frank Vogel ise onlar hakkında 4. maçın ardından şu açıklamaları yaptı:

Ben de Anthony Davis’in düşüncelerini tekrar edeceğim. Onların enerjileri, takımımızın hevesinin büyük bir parçası. Maçlar seyircisiz oynanıyor, demek istediğimi anlıyor musunuz? Biz de sahada olmayan oyuncularımızın enerjimizi yönetmesiyle aktif kalabiliyoruz. JaVale McGee ve Dwight Howard dün gece benchte en çok ses çıkaran kişilerdi. Bu denli eşleşmeye yönelik bir seride onların rollerini kabul edişi gerçekten bizim için her şey anlamına geliyor. Kazanmamızın büyük sebeplerinden birisi bu. Eğer mutsuz, hoşnutsuz veya bunun gibi herhangi bir ruh halinde olsalardı bizi şu anda yapmaya çalıştığımız şeyden uzak tutarlardı. Bu adamlar yaklaşımlarından ötürü saygıyı hak ediyorlar.

NBA’deki 28 takıma karşı McGee ve Howard, Lakers için değerli rollerde oynayabilir, ligin en iyi savunmalarından birine katkıda bulunabilirler. Ancak Rockets karşısında zayıf halka olmaktan öteye gidemiyorlar. Lakers teknik ekibinin aldığı bu kararı da kesinlikle kişisel algılamıyorlar.

Aynı zamanda takım arkadaşları da onların büyük resim için yaptığı fedakarlıktan dolayı minnettarlar. İsterseniz Danny Green’in açıklamalarına da göz atalım.

Uzunlarımız bu serinin farklı türden bir seri olduğunun ve oynamamalarının faydamıza olduğunun farkındalar. Yine de benchte bize bilgiler veriyorlar, bizleri tebrik ediyorlar ve ihtiyacımız olan enerjiyi bize veriyorlar. JaVale ve Dwight bizim kadromuzun belkemiklerinden. Onların rollerini kabul etmeleri, takımımızın biraz daha kısa ve biraz daha hızlı oynamaya ihtiyaç duymasını anlayışla karşılamaları bizim için çok önemli.

Lakers, JaVale McGee ve Dwight Howard’ın koç Frank Vogel tarafından alınan kararla sorununun olmamasından ötürü şanslı sayılabilir. Vogel ve takımın kalanı da onların diğer takımlar karşısında ellerinden geleni yapacaklarına inançları tam. Tıpkı sezonun başından beri yaptıkları gibi…

Şu anlık, onlar sadece takıma farklı bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyorlar.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/9/12/21434006/nba-playoffs-javale-mcgee-dwight-howard-benched-lakers-vs-rockets