3. Galibiyetten Çıkarılabilecek 3 Başlık

3. Galibiyetten Çıkarılabilecek 3 Başlık

Lakers, Rockets karşısında sinir bozan son dakikaların dışında tam anlamıyla kontrolü elinde tuttuğu bir maç çıkardı. İlk 40 dakikada sergilediği performans sayesinde, son anlarda oynadıkları üstünkörü oyunun üstesinden gelmeyi başardılar.

İşte karşınızda serinin 4. maçından öne çıkan başlıklar:

Pozisyon Savaşını Kesinlikle Lakers Kazandı

Rockets,zorluk seviyesi absürt derecede yüksek üçlükler bularak maçları adeta bir matematik problemine çevirdi. Bu da rakibini oyuna daha fazla şutör sokmaya itti çünkü sadece iki sayılık isabetlerle seriden galip ayrılmak Rockets için imkansız görünüyordu. Lakers ise jump shotlarda devamlı başarı sağlayamayınca daha fazla pozisyon üreterek bu durumdan kolayca fayda sağladı.

Hücum ribaundu tabelasında Lakers’ın Houston’ı paramparça ettiğini görebilirsiniz. Aldığı 12 hücum ribaunduyla hücum ederken sürekli ikinci bir şans yakalayan Lakers, bu sayede toplam 17 sayı elde etti. Houston ise bu alandan yalnızca 3 sayı çıkarabildi. Bu ribaundların bazıları Markieff Morris ve Anthony Davis gibi gayet beklendik isimlerden geldi. Bu oyuncuların uzunlukları ribaund toplamalarına fazlasıyla imkan tanıdı. Ancak Lakers’ta Danny Green bile işin içine girdi ve toplam +7 sayı yazan 3 farklı hücum imkanı yarattı. Tartışmaya açık olsa da, en kritik ribaund Rajon Rondo’dan geldi. Rondo, takımının kendisini yaktığı son çeyrekte aldığı ribaundla 14 saniyelik bir hücum imkanı daha tanıdı. Buradan sayı çıkaramasalar da harcanan 14 saniye onlar için fark yarattı.

Toplam denenen şutlarda 23 şut fark atan Lakers, rakibinden 5 tane üçlük az denedi ve rakibinin serbest atış çizgisinde yaşamasına müsaade etti.

Lakers, Üçlüklerde de Houston’ın Yakasındaydı

4. maça girerken Houston seride maç başına 47.9 üçlük denemesi ortalamasıyla oynuyordu. 4. maçta ise yalnızca 33 denemede bulunabildiler. Serinin ilk 3 maçında %40’lık isabet yakalamasına rağmen 2 mağlubiyet almıştı, çünkü onların ihtiyaç duyduğundan daha düşüktü. Üçlük denemelerinin sekizi Russell Westbrook’tan geldi ve bunların üçü isabetliydi ancak yine de Westbrook’un şutuna izin vermek Lakers’ın planının bir parçası.

Lakers özellikle ilk yarıda Rockets şutörlerinin rahat şut bulmalarını engellemek konusunda kesinlikle inanılmazdı. Rakibini drive etmeye zorladı. Bu da Rockets hücumunun, Lakers kısa bir beşle çıkmış olsa da Anthony Davis ile karşılaşacağı anlamına geliyordu. Boyalı alandan 9/16, floaterlardan ise 3/12’lik isabet oranıyla ayrıldılar.

Houston, Lakers’tan yalnızca üç üçlük fazla denedi ve bu da yüzdeleri akıl almaz bir seviyeye çıkmadığı sürece Lakers kadar sayı bulmalarını neredeyse imkansız kılıyor.

Alex Caruso Gözlerimizin Önünde Bir Oyun Kurucuya Dönüşüyor

Caruso’nun takıma kattıklarını kimse görmezden gelemez, en azından sezonun bu noktasında. James Harden’ı savunurken kusursuz bir iş çıkardı. Eski MVP’ye karşı çemberde dikilirken bile… Agresif şekilde drive etti, boyalı alana paslar çıkardı, 2 tane üçlük isabeti buldu ve topsuz alanda yaptığı koşularla durağanlaşan Lakers hücumuna ışık tuttu. Bu katkıları onu kritik anlarda oyunda tuttu.

Yine de Caruso’nun oyun kurucu oyununu görmek hala yeni bir deneyim gibi geliyor. Hücum yönetmek konusunda LeBron’un yükünü alarak fazlasıyla ışıltı gösteriyor. Örneğin Kentavious Caldwell-Pope’a köşe üçlüğü için çıkardığı pas mükemmel bir okumaydı, Caruso’nun daha önce bu seviyede çıkarabildiğini görmediğimiz cinsten bir pastı.

Lakers, hiçbir zaman Caruso’nun tam olarak bir oyun kurucu performansı sergilemesine ihtiyaç duymadı. En azından hali hazırda Playoff Rondo yedekte bekliyorken. Ancak yine de sahada bir tane daha oyun kurucuya sahip olmak onlara fazlasıyla yardımcı oluyor. Kesinlikle beklenmedik ve pozitif bir gelişim.

BONUS BAŞLIK: Talen Horton-Tucker Hazır Olabilir

Seride, iki pivotunu sahaya çıkartmamayı tercih eden Frank Vogel, kadroda daha fazla derinlik için benche gidiyor. Dion Waiters’ın sakatlığından, JR Smith’in ise serinin önceki maçlarında Harden’ı savunmak konusunda problem yaşamasından ötürü Horton-Tucker kariyerinin ilk play-off maçı için fırsat buldu.

Çaylak oyuncu, bulduğu 7 dakikalık sürede heyecan verdi. Houston Rockets, Horton-Tucker’ın kollarının ne kadar uzun olduğunun farkında değildi. Bu da oyuncunun pek çok kez topun yönünü değiştirmesiyle sonuçlandı. Aynı zamanda iki kez de top çaldı. Lakers, onu hücumda da gayet iyi kullandı. LeBron çaylak takım arkadaşına olan güvenini göstererek ona bir köşe üçlüğü için pas yolladı. O şutu kaçırsa da kanattan bir üçlük, bir de zekice turnikeyle sayılar buldu.

Horton-Tucker birazcık olsa agresif göründü. Lillard mesafesinden bir üçlük yolladı, aynı zamanda bir pozisyonda Harden’a karşı post oynamayı denedi. Sahada kalmak için hiç yetersiz görünmedi. 19 yaşındaki birisi için -aynı zamanda Lakers için- önemli bir kazançtı.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/9/10/21427938/lakers-vs-rockets-game-4-final-score-alex-caruso-talen-horton-tucker-defense