4. Maçta Öne Çıkanlar

4. Maçta Öne Çıkanlar

Los Angeles Lakers, konferans yarı finallerinde bir galibiyet daha alarak Houston Rockets serisinde durumu 3-1’e taşıdı. Son derece inişli çıkışlı geçen maçta gülen taraf olmayı başardı.

Maçı ele aldığımızda, özellikle ilk üç çeyrek bazında konuşacak olursak, Los Angeles ekibinin serinin önceki karşılaşmalarındaki hatalarından epey ders çıkardığını söyleyebiliriz. İki takımı incelediğimizde öne çıkan belki de ilk şey aradaki boy farkı. Haliyle Lakers’ın en son sıkıntı yaşamasını beklediğimiz nokta ribaundlar olması gerekirken, ribaund sayılarının eşit olduğu bir maç dahi izledik. Bu sıkıntıyı Rockets’tan 13 ribaund fazla alarak 3. maçta çözen Lakers, 4. maçta rakibinin tam iki katı kadar ribaund toplayarak işini fazlasıyla kolaylaştırdı. Aldığı 12 hücum ribaundunun yanındaysa Rockets’a sadece 1 hücum ribaundu imkanı tanımaları da galibiyete giden yolda ellerini güçlendirdi.

Oyunda gördüğümüz göze çarpan bir başka özellik ise Anthony Davis’e gelen ikili sıkıştırmalardı. Süper yıldızına gelen ikili sıkıştırmalarla hücumda sürekli hasar alan Los Angeles Lakers, bu sefer doğru pasları bularak dezavantajı avantaja çevirmeyi başardı. Oyundaki x faktör Alex Caruso’nun kaydettiği 16 sayının büyük bir kısmında sıkıştırmalardan açılan boşlukların payı oldu.

Caruso’dan bahsetmişken kendisinin genel performansını es geçmek olmazdı. Hem savunmada hem de hücumda son derece tutkulu oynayan Caruso; 16 sayı, 3 ribaund, 2 asistinin yanına 1 blok ve 1 top çalma ekleyerek galibiyetin mimarlarından oldu. Maçın sonunda attığı üçlükle de fişi çeken kişiydi. Takdire şayan bir performans sergiledi.

Tüm bunların yanında Lakers’ın eksi yazdığı, göze batan durumlar da yok değildi. Fazlasıyla domine ettikleri, Houston oyuncularının organize olmaktan çok uzak olduğu, sahada adeta yokları oynadığı 3. çeyrekte işi bitirmeyi başaramayan Lakers, farkı bir türlü 20 sayı barajının üstünde tutamadı. Rakibinin maçtan koptuğu anlarda ciddiyetini koruyamayan takım 4. çeyrekte en çok o dakikaları aradı. Baktığınızda Lakers, Houston Rockets’ın bu kadar kötü oynadığı, bu kadar eksik kaldığı bir karşılaşmanın son çeyreğinde rakibinin maça tutunmasına engel olamadı ve özellikle son 3 dakikada stresli anlar yaşadı. Bahsettiğim 3 dakikayı doğuran sebeplerin başında ise LeBron James’ten gelen beklenmedik top kayıpları bulunuyor. Bu top kayıplarının, LeBron’un 16 sayı, 15 ribaund ve 9 asistlik triple-double’ın kıyısından dönen performansına gölge düşürdüğü söylenebilir.

Neticede çalkantılı geçen son çeyreğe rağmen kazanan taraf Los Angeles Lakers oldu ve konferans finallerine giden yolda geriye sadece bir galibiyeti kaldı. Serinin 5. maçı, Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece saat 03.00’te oynanacak.