Kuzma, Hücumda da Aktif Olmak İstiyor

Kuzma, Hücumda da Aktif Olmak İstiyor

Kyle Kuzma, savunmada yaptığı göze çarpan etkiyi hücumda da yapmak istiyor. Formunu yavaş yavaş geri kazandığını düşünen genç oyuncu, bu etkiyi nasıl yapacağını da bildiğini belirtti.

Lakers, Konferans Yarı Finallerinde Rockets karşısındaki ilk maçta çok formsuz gözükmüş ve Kuzma da oynadığı 28 dakikada 3/9 FG, 8 sayı ve -21 net rating ile maçtaki en kötü net rating’e sahip olmuştu.

İkinci maçta ise biraz daha toparlanmış gözüken Kuzma, 6/7 FG ile 16 sayı kaydetmiş ve en iyi üçüncü ortg’yi (134.1) elde etmişti.

Kuzma, NBA’in tekrar başlamasının ardından savunmaya olan odağı ile özellikle koçun güvenini kazanmış ve hangi pozisyonda oynuyor olursa olsun her oyuncunun karşısında sağlam bir şekilde kalabileceğini göstermişti; ancak oynanan ikinci maç bize gösterdi ki Lakers’ın ileri seviyelerde rekabet edebilmesi için Kuzma’nın hücumuna da ihtiyacı var. Geçen senelerde yaptığı gibi hücumda agresif olmaya devam ederse yarı sahada en yavaş hücumu yapan Lakers’a, hücum tıkandığında uzun kolları ve adımları sayesinde savunmayı delerek yeni opsiyonlar yaratabilir.

Hücumda ondan beklentileri nasıl karşılayacağı soruları üzerine Kuzma, basına açıklamalarda bulundu:

Yapacağım ilk iş, köşelerden kaçmak olmalı. Köşede sabit olduğum zaman hücumda belli şeyleri yapmam zorlaşıyor. Bundan dolayı da oldukça hareketli ve agresif oynamaya gayret ederek rakibi cezalandırmaya çalışıyorum.

Kuzma’nın ikinci maçta kullandığı şutların çoğunluğu catch-and-shoot stilinde şutlar oldu. Rondo’nun takıma geri dönüşü ve Vogel’in Rondo’ya olan güveni nedeniyle Kuzma, topla oynamak yerine hücumda daha çok spot-up şutör rolüne bürünmüş durumda. Rondo ile birlikte 32 dakika oynaması da maalesef bu role iyice alışmasına sebebiyet veriyor.

Lakers, Kuzma’nın kötü şut performansı geçirdiği günlerde de galibiyet yüzü görebilir; ancak onun hücumda durağan olması ya da aktif bir şekilde hücuma katılmaması Lakers için büyük bir soruna dönüşebilir. Umarız ki önümüzdeki karşılaşmada ikinci maçta olduğu gibi oyunun iki tarafında da aktif ve verimli bir performans sergileyebilir.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/9/8/21427626/lakers-kyle-kuzma-offense-stuck-corner-vs-houston-rockets-nba-playoffs