Kral, Tarih Yazmaya Devam Ediyor!

Kral, Tarih Yazmaya Devam Ediyor!

LeBron James ligdeki 17. sezonunda, kariyerinde ilk kez asist krallığını elde etti ve ilerleyen yaşına rağmen hala oyununu istediği şekilde evriltebildiğini gösterdi. Tekrar play-off’lara dönmesiyle beraber bu sefer de -neredeyse- kusursuz kariyerindeki rekorlarına, play-off’larda yenilerini eklemeyi ihmal etmedi.

Pazar günü oynanan Rockets karşısındaki maçta Lakers, sahadan 117-109 galip ayrılmasını bildi ve tekrardan psikolojik üstünlüğü ele almayı başardı. Klasik bir LeBron başlangıcı diyebileceğimiz serinin ilk maçındaki performansı bizim için biraz hayal kırıklığı olsa da Kral tekrar toparlanmasını bildi.

İkinci maçın kazanılmasıyla beraber LeBron James, play-off kariyerindeki 161. galibiyetini alarak eski Lakers oyuncusu ve efsanesi Derek Fisher’ın elinde bulundurduğu “en çok play-off galibiyeti” unvanını egale etmiş oldu.

39 yaşına kadar NBA kariyerine devam eden Fisher, kariyeri boyunca iyi play-off takımlarında mücadele etmiş ve birçok kez finallere ulaşmayı başarmıştı. Ayrıca bu galibiyetlerin hepsinde rol oyuncusu olarak yer alan Fisher’ın artık tahtı LeBron’a bırakma zamanı gelmiş gibi gözüküyor.

Bu önemli başarının yanı sıra James, Pazar günü bir başka rekoru daha kırmayı başardı. LeBron, beraber şampiyonluk da yaşadıkları ve normal sezonlarda NBA tarihinin en çok üçlük kaydeden efsanesi Ray Allen’ı, play-off üçlük sıralamasında geçerek ikinci sıraya yerleşti. Bir günde iki önemli kariyer basamağını atlayan Kral, NBA tarihinin kayda değer her türlü istatistiğinde üst sıraları zorlamaya devam ediyor.

2011-2018 yılları arasında tam sekiz kez üst üste finale çıkarak modern zamanlarda bir daha görülmesi zor bir olayı başaran James, çıktığı her play-off maçında takımının ana aktörü oldu. Daha önünde 3-4 senesi olduğu düşünülen Kral, şimdiden play-off’ta tüm zamanların en çok sayı atan ve top çalan oyuncusu unvanına sahip.