NBA’in En Kısa Takımı, En Uzun Takımına Karşı

NBA’in En Kısa Takımı, En Uzun Takımına Karşı

Sahadaki en uzun oyuncusunun 2 metre boyunda olduğu, tamamen uzunsuz oynayarak “small-ball” kavramını da bir adım öteye taşıyan Houston Rockets ile; ligin belki de en “old-school” ilk beşiyle, yani iki tane 2.10 üzeri oyuncuyla oynayan Los Angeles Lakers’ın karşılaşması şüphesiz ki fazlasıyla ilgi çekici olacak. Tüm NBA’de birbirine en zıt iki oyun yapısının karşılaşmasında favori elbette Lakers olsa da, bizlerin nelerin beklediği ve nasıl maçlar izleyeceğimiz hala merak konusu.

Serinin başlamadan önceki son antrenmanından sonra Koç Frank Vogel’a kadroda değişiklik yapıp yapmayacağı soruldu. Vogel’ın yanıtı şu şekildeydi:

Yarın gece göreceğiz. Elimi şimdiden açık etmeyeceğim. İki uzunla oynamaya devam edebilme ve AD’yi pivot olarak başlatabilme imkanına sahibiz. Zaten tüm sezon boyunca her maçın içinde iki türlü de oynadık. Bu seride işlerin nasıl olacağını ise göreceğiz.

Vogel’ın çok başarılı geçirdiği sezon boyunca gördüğümüz en pozitif yönlerinden biri de, esnek bir koç olabilmesiydi. Maç içinde ve devre arasında sorunlu gördüğü bölgelere anında müdahale edebilen ve küçük ayarlamaları iyi yapabilen yapısıyla Lakers’ın birçok maçtan istediğini almasını sağlamıştı.

Anthony Davis’in de rakip Houston Rockets’ın oyun tarzıyla ilgili düşünceleri şu şekilde:

Oyuna farklı bir dinamik getirdikleri kesin. Sürekli switch yapıyorlar ve oyun tarzlarından asla tavis vermiyorlar. 5 oyuncuyu da dışarıya atıp sürekli şut atıyorlar. Biz ise sezon boyunca iki uzunla oynadık ve dışarıyı çok fazla savunmak zorunda kalmadık. Bizim için farklı bir tecrübe olacak. Ancak aynı zamanda biz, oyunun iki yönünde de rakibimizi domine ederek onların bize göre planlarını ayarlamalarını istiyoruz.

Lakers’ın ilk 5 pivotu JaVale McGee ise, Danny Green’in Podcast yayınında konuyu şu şekilde yorumladı:

Bence biz rakibi uzun oynamak zorunda bırakacak kadar iyi bir takımız. Açıkçası Warriors bunu yaptı ve başarılı oldu diye herkesin “small-ball” oynayarak başarılı olacağını düşünmüyorum. Benim düşüncem, neden biz onlar gibi kısalalım da, onlar bizim gibi uzamak zorunda kalmasın? Bence biz onları buna mecbur kılacak kadar iyi bir takımız.

Fakat tek uzun veya iki uzun fark etmez, Lakers hangi oyun yapısıyla oynarsa oynasın, LeBron James bu kararın serideki kilit nokta olduğunu düşünmüyor:

Beş oyuncu, beş oyuncuya karşı basketbol oynayacak. Kariyerimde ilk kez karşıdaki herkesin üçlük attığı bir rakibe karşı oynamayacağım. 9 yaşımda basketbol oynamaya başladığımdan beri ve tabii ki NBA’de, her türlü oyun planı ve tarzıyla oynayan rakiplere karşı mücadele ettim. Bunda tuhaf veya farklı bir şey yok. İyi hazırlanıp her akşam mükemmel oynayarak kazanmalıyız. Bunu yapmazsak kaybederiz. Bu kadar basit.