Üçüncü Opsiyondan Çok Daha Fazlası: Kyle Kuzma

Üçüncü Opsiyondan Çok Daha Fazlası: Kyle Kuzma

Batı Konferansı ilk turunda Kyle Kuzma, Portland karşısında %36 isabetle 10.8 sayı ortalamalarını kaydedebildi. Bu istatistik ile birlikte 2020 play-off’larında minimum 50 denemede en kötü yüzdeye sahip oyuncular arasına girmeyi başardı(!)

Bu korkunç hücum performansına rağmen Kuzma, savunmada takıma kazandırdıkları sayesinde +/- net rating’inde Lakers ekibine pozitif katkıdan başka bir şey vermedi. Kısa kariyerinde çıktığı ilk 5 play-off maçında rakiplerinin 100 pozisyonda ortalama sadece 94.2 sayı atmasına izin veren Kuz, Alex Caruso’nun 90.2 DRtg’sinden sonra takımdaki en iyi savunma istatistiğine sahip olduğunu gösteriyor. Kuzma’nın Caruso’dan daha fazla sorumluluk alması ve ona yüklenen beklentinin çok daha yüksek olmasını da hesaba katarsak savunma kanadında en az Caruso kadar etkileyici bir performans ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. 

Tüm bu istatistikleri Bubble’daki sıralama maçlarında en yüksek hücum derecesine ve normal sezondaki en iyi üçüncü hücum derecesine sahip takıma karşı yapması, yaptığı işin önemini bir kez daha vurgular nitelikte. Kuzma, kendi standartlarına göre değil gerçekten de herkesten bağımsız şekilde etkileyici bir savunma performansı ortaya koyarak Bradley’nin kanat savunmasındaki yokluğunu -neredeyse- aratmadı. İlk seride Portland gibi harika bir hücum takımı karşısında çok efektif bir savunma performansı sergileyen Kuz, HOU/OKC eşleşmesinden gelecek olan ekibe de savunma anlamında neler yapabileceğini göstermiş oldu.

“Bireysel perspektiften bakacak olursak, oynadığımız her seriyi daha çok gelişmemde bir araç olarak görüyorum. Şu an buradaki ana işim oyunda olduğum zamanlarda takıma enerji kazandırmak ve en yüksek seviyelerde savunma yapmak. Portland ile oynarken savunma yapabildiğim gardlar sayesinde HOU/OKC eşleşmesinden gelen gardlar ile de iyi bir şekilde eşleşebileceğimi düşünüyorum. Birçok insan takımımızın bir 3 numara savuncusunun olmadığını, perimetre savunmasında eksik kaldığımızı düşünüyorlardı; ancak biz onlara bunu böyle olmadığını gösterdik.” açıklamalarında bulunan Kuzma’ya somut veriler de destek çıkıyor. Sıralama maçlarında 126 sayı ortalama ile oynayan Portland, play-off serisinde Lakers karşısında ise sadece 106.6 sayı ortlama ile oynayabildi.

Kuzma’nın savunma anlamında neler yapabileceğini gösterdiği ilk maç, Ocak ayında Houston karşısında oynadıkları normal sezon maçındaydı. Maç boyunca Russell Westbrook’u tutmakta zorlanan Lakers’ta koç Vogel, cesur bir karar ile Kuzma’yı Westbrook’un karşısına koymuştu.

Kuzma’nın o maçta bizlere gösterdikleri şu anda play-off’larda gösterdiklerinden çok da farklı değildi. Uzun kolları ve çabuk ayakları sayesinde herkesin karşısında kalabilmesi Lakers’ın savunmadaki işini çok daha kolay hale getiriyor. Şu anda farklı olan şey ise, artık Kuzma’nın mental olarak kendini elit bir savunmacı olarak görmesi ve artık konsantrasyon kaybı yaşamayarak hücumda ne olursa olsun sürekli maçına içinde kalabilmesi…

Oyununun nereye doğru evrildiği konusunda açıklamalarda bulunan Kuzma ise “Ben takımıma galibiyeti getirebilmek için savunmada sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğim ve bu takımdaki üçüncü opsiyon değil, üçüncü en iyi oyuncu olacağım. En güçlü yanım olan yüksek bir motorla oynamak, karşıdaki oyuncuları ‘kilitlemek’, takımıma kendimi adamak ve olabildiğince sert oynamak benim neden bu takımdaki en iyi üçüncü olabileceğimin nedenleri.” açıklamalarında bulunup şöyle devam etti: “Anladım ki bu mantalite ile oynamak benim alanımı çok daha genişletti. Birden beşe kadar her pozisyonu savunmaya başladım.”

Kuzma’nın savunmadaki yükselişinin birkaç önemli sebebi var: Vogel’in ona olan güveni, çevresinde ona yardımcı olabilecek birçok veteran oyuncunun bulunması, fiziksel olarak gelişimi, yeni rolünü kabullenmesi ve üçüncü seneye girmesiyle birlikte daha da tecrübe kazanması…

Eskiye nazaran savunma anlamında onun için neyin değiştiği sorularını da yanıtlayan Kuzma: “Sanırım önceden, hücum oyuncularının benim üzerimden sayı bulmalarını çok kafama takıyordum. Ama şimdi böyle bir endişem yok. Skor bulmalarını önemsemiyorum. Onların işini olabildiğince zorlaştırmaya ve kullanabildikleri kadar verimsiz şut kullanabilmelerini sağlamaya çalışıyorum. Ve bence bu zihniyetin benim gelişmemde katkısı çok olumlu oldu. Sert bir oyuncu olduğumu herkesin bilmesini ve her pozisyonu çok kişiselleştirip rakibime tüm ciddiyetimle yaklaştığımın bilinmesini istiyorum. Tüm yaklaşımım bu oldu: rakiplerime karşı bir baş belası olmak ve onları sürekli olarak durdurmak. Böylece galibiyetin ardından dinlenmeye çekildiğimde rahat bir şekilde şarabımı yudumlayabileceğim.“ şeklinde yanıt verdi.

Kuzma bu şekilde oynamaya devam ederse kazanılan galibiyetler sayesinde birkaç şişe şarap bitirebileceğe benziyor…


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/8/31/21409033/lakers-kyle-kuzma-defense-analysis-second-round-preview