Trail Blazers Serisine Bakış

Trail Blazers Serisine Bakış

Los Angeles Lakers, play-off ilk tur serisinde Portland Trail Blazers’a karşı 4-1’lik üstünlük kurarak turu atladı. Serinin birinci maçından mağlup ayrılan Lakers’ın, Orlando’daki eksiklikleri daha belirgin olmuştu. Üç sayılık atışların düşük yüzdesi, benchten gelen katkının neredeyse son bulması ve Danny Green, Kentavious Caldwell-Pope, JaVale McGee gibi isimlerin formsuzluğu Los Angeles ekibi için pek çok soruyu ve endişeyi beraberinde getirmişti.

Özellikle ilk maç, kendi içindeki sorunlarla baş edemeyen Lakers için hiç de bekledikleri gibi geçmemişti. 32 üçlük atışından sadece 5 isabet (%15.6) bulabilmiş ve Damian Lillard ile CJ McCollum ikilisini savunmakta çok zorluk çekmişlerdi. Nitekim Portland, Lakers’ın Lillard’ı savunurken sıkıntı yaşamasını fazlasıyla kullanarak maçın son bölümünde öldürücü darbeyi vurmuştu. Hatta baktığınızda Lillard son 3 dakikada sayı bulamamasına rağmen o zaman diliminde tüm Lakers savunmasını üzerine toplayıp arkadaşlarına net şut fırsatları yaratmış ve galibiyetteki en büyük etken olmuştu. Tüm bunların yanında Lakers, yukarıda saydığım Danny Green, KCP ve JaVale McGee gibi isimlerden katkı alamamış, bu isimlere alternatif bulmakta da başarısız olmuştu. Koç Frank Vogel da Dion Waiters’a şans vermemesiyle maçın hemen ardından eleştirilmişti.

İkinci maça geçerken Lakers kendi özgüvenini kazanmış, favori takım olduğunu adeta tekrardan hatırlamıştı. Üç sayı çizgisinin gerisinden ilk maça nazaran daha fazla verim alıp bunun üstüne ilk maçta yalnızca 1 sayı atan Kentavious Caldwell-Pope’dan 16 sayılık bir katkı bulmuştu. Bu play-off’un geri kalanı için ciddi bir ışık anlamına geliyordu. Öte yandan Davis’in görkemli oyununa LeBron’dan ciddi bir destek gelmese de Lakers maçı erkenden kopararak galip ayrıldı. Bu net galibiyette Dion Waiters, J.R. Smith hatta Jared Dudley gibi isimlere kadar süre verme imkanı bulundu ve seride denge sağlandı.

Üçüncü maçta tekrardan başa baş bir oyun izledik, ancak şöyle bir detay var ki; başa baş oyun bu rekabette kağıt üzerinde daha güçlü olan, güvenebileceği el sayısı daha fazla olan Lakers’ın lehine. LeBron’un 38 sayılık, triple-double’ı sadece 2 asistle kaçıran performansı, hemen yanında Anthony Davis’in 29 sayılık katkısı maçı Lakers’a getirdi. Portland ise Damian Lillard ve CJ McCollum’ın yanına Carmelo Anthony’yi yazmasına rağmen, takımın uzunları sönük kalınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu ve Los Angeles Lakers, seride durumu 2-1’e getirdi.

Dördüncü maçta işler ciddiye binmişti. Hemen maçın ardından LeBron’un da belirteceği gibi Portland’ın her açıdan maksimumunu ortaya koyması gerekiyordu çünkü serinin 3-1’i bulması umutlarını büyük ölçüde kıracaktı. Lakers cephesinde ise durumlar çok farklıydı. Maç günü tarih 24.08’i gösteriyordu onlar da Kobe’yi anmak için sahaya Black Mamba özel formalarıyla çıkmışlardı. Maça da çok sert başladılar. Daha ilk çeyrekte üstünlüğü sağlayıp skorbordda 24-8’i buldular. Basketbol severlerin yüzüne tebessüm konduran bu tesadüfün ardından maçın akıbeti çok da değişmedi. Direksiyon ilk saniyeden son saniyeye kadar Lakers’ın elindeydi ve bariz bir üstünlükle serideki 3. galibiyeti almış oldular. Portland açısından ise tek olumsuz taraf ne yazık ki mağlubiyet değildi. Damian Lillard’ın sakatlığı onlar için işleri daha da çıkmaza soktu. Favori Lakers, Lillard’sız Portland karşısında 5. maça artık tur için çıkacaktı.

Araya kısa da olsa bir boykot süreci dahil oldu. Jacob Blake’in polisler tarafından vurulmasının ardından NBA oyuncularının protestoları, play-offlara birkaç günlük ara verilmesini beraberinde getirdi. Haliyle son karşılaşma 29 Ağustos’ta oynanmak zorunda kaldı. Portland, son bölüme kadar maçta tutunsa da sakatlıklar sebebiyle oluşan dar rotasyonunun ve yaşadığı faul sıkıntılarının etkisinde ilerledi. Başa baş geçen maçta Lakers, son 6 dakikada tam anlamıyla dümene geçti ve seriyi bitirdi. LeBron’dan gelen 36 sayılık triple-double ve Anthony Davis’ten gelen 43 sayılık performansla karşılaşmaya görkemli bir nokta konulmuş oldu.

Neticede Lakers, kötü başladığı bu seride gülen taraf olmayı başardı. An itibariyle gözlerini, rakibinin belirleneceği 3-2’lik Houston Rockets – Oklahoma City Thunder serisine çevirdi. Seri, 31 Ağustos’ta oynanacak altıncı maçla devam edecek. Oklahoma’nın kazanması durumda ise yedinci maça uzayacak. Merak içinde bekliyor olacağız.