3-1’in Ardından: Kim, Ne Dedi?

3-1’in Ardından: Kim, Ne Dedi?

Los Angeles Lakers, Portland Trail Blazers serisinde 3. galibiyetini aldı. Kötü başladığı seride yavaş yavaş kendine gelen Lakers, 2. maçtan sonra 4. maçta da net bir galibiyet aldı ve seriyi bitirme yolunda sağlam bir adım daha attı.

Takımın, bu net galibiyetin ardındaki tek endişesi Anthony Davis’in sakatlanıp oyundan çıkmak zorunda kalmasıydı. Neyse ki kendisinin iyi olduğu ve 5. maçta sahada olacağı açıklandı. Maça müthiş başlayan Anthony Davis, sakatlığı biraz olsun gölge düşürse de çok görkemli bir oyun sergiledi. Sadece 17 dakika oyunda kalan Davis; 18 sayı, 5 ribaund ve 5 asist ile oynadı. Nitekim koç Frank Vogel da kendisinin bu oyununun altını çizerek Davis’i onore etti:

Ondan bu gece gördüğümüz gibi 17 dakikada +37’lik bir plus/minus katkısını daha önce gördüğümüzü sanmıyorum. Oyunu bizim adımıza başlatan, dominant bir performanstı.

Diğer yandan LeBron James ise Mamba gününde oynamanın ona neler hissettirdiğinden bahsetti:

Benim için onurdur. Kobe Bryant’ın ölümünden önce bile Lakers formasını giyip maça çıkmak bir onurdu ancak bu gece benim için, bu organizasyon için, bu formayı terleten her oyuncu için Kobe’den, onun zekasından ve mentalitesinden ilham alınan başka bir geceydi. Maç içinde hep önde miyiz, geride miyiz, fauller ne durumda gibi nedenlerden ötürü skorbordu kontrol ederim. Bu gece, skorborda bakıp 24-8 önde olduğumuzu gördüğümde ise: “Tamam. O burada bizimle.” dedim. Lakers organizasyonu için güzel bir geceydi. Her zaman hatırlayacağımız bir gece…

Lakers’ın MVP adayı LeBron, maç hakkında gelen sorulara ise şu şekilde yanıt verdi:

Bildiğim tek şey şu ki, serinin en zor maçıydı. Çünkü oynayacağımız takımı biliyorduk, onlar çaresiz durumdaydı. Sahaya sahip oldukları her şeyi koymak zorundalardı. Eğer koyamazlarsa eve gönderilebileceklerini biliyorlardı. Dolayısıyla ben de sahaya aynı zihniyetle çıktım, onlarla aynı şekilde hissettim. Eğer kazanamazsak, eve yollanmış gibi hissedecektim. Umuyorum ki bu motivasyonu koruyup Çarşamba günü de aynısını yapabiliriz.

Çok kısa bir süre oynayarak takımına ciddi katkı sağlayan, ancak sakatlığı sebebiyle ikinci devreyi oynayamayan Anthony Davis ise maç sonu açıklamalarıyla yüreklere su serpti:

Yalnızca hafif bir sırt ağrısı hissettim. Daha sonra teknik ekip riske etmek istemediği için, farkı da göz önünde bulundurarak oynamama kararı aldık. Gayet iyiyim, %100 durumdayız. 5. maçta sahada olacağım. Ayrıca bugün burada Mamba Günü’nde, bu formalarla oynamak inanılmaz derecede özel bir şey. Kazandığımız ve kalitemizi gösterdiğimiz için mutluyum.

Kyle Kuzma ise ABD’de gündem konusu olan ve polis tarafından vurulan bir başka siyahi Jacob Blake’in ölümüne dikkat çekti:

Bazı şeyler değişmeli. Eğer videoyu izlerseniz arabaya doğru koşan polisleri görürsünüz. Tüm gün katiller hakkında konuşmak istiyorsanız, hakkında konuşmanız gereken polisler var. Bazı şeyleri değiştirmek zorundayız.