Dion Waiters Atama Bekliyor!

Dion Waiters Atama Bekliyor!

Portland karşısında seride 2-1 öne geçen Lakers, psikolojik üstünlüğünü ve kontrolü tekrardan ele geçirmiş gibi gözüküyor. Waiters’ın son oynadığı ikinci maçta, ilk maçta olmayan bir yoğunluk ve mücadele vardı. Lakers için hala çözülemeyen bir sorun olan şey, LeBron dışında topu kimsenin yarı sahaya getirememesi… Böyle olunca da LeBron post-up pozisyonuna geçip fiziğiyle rakiplerine üstünlük sağlayacak alanı bulamıyor.

Lakers macerasının ilk maçında “bekleneni verecek” görüntüsü çizen Waiters ise o maçtan sonra neredeyse bir daha hiç ortalarda gözükmedi. Play-off’ların ikinci maçında ise 15 dakika süre alan Waiters, Garry Trent Jr.’ın baskısında sadece LeBron’a güvenmek zorunda kalmamanın önemini bize bir kez daha hatırlattı.

Yalnızca top yönlendirici olmakla kalmayan Waiters, bunun yanında şut atabilme yeteneği ve -çoğu zaman aşırıya kaçan, ancak play-off’larda işimize yarayabilecek- özgüveni ile seri boyunca önemli boşlukları doldurabilme kapasitesine sahip.

Defansı hakkında daha önce -haklı bir şekilde- eleştiriler alsa da özellikle ekibimize geldiğinden beri perdelerden çıkarken sarf ettiği efor ve uzun kolları sayesinde şutörlerin karşısında kalarak ona karşı skor üretmeyi zorlaştırması, onun değişmeye ve takım için katkı vermeye isteğinin olduğunu gösteriyor. Waiters’ın savunmada işlerini kolaylaştırmak ve böylece defolarını çok görünür kılmamak için koç Vogel’ın yapabileceği bir başka nokta ise daha önce Lillard ve CJ’i savunabileceğini gösteren Caruso’yu, Waiters ile birlikte oynatması.

Waiters’ı Green ve Caruso gibi kanat savunmacılarıyla beraber oynatmak onun da sadece hücuma odaklanmasını ve böylece AD ile efektif ikili oyunlarına alan açmasını sağlayabilir. Play-off’lardan önceki sıralama maçlarında AD ile Waiters bunu yapabileceklerini göstermiş ve saha içinde iyi bir kimya yakalamaya başlamışlardı.

Waiters’ın dakikalarını arttırarak onun verimli bir şekilde takıma adapte olmasını sağlamak sadece bu seri özelinde değil, gelecek seriler için de Lakers savunmasına birebir önlem alacak takımlar için ekstra düşünülmesi gereken bir konu olacaktır. NBA tarihinde şampiyonluk elde etmiş takımların geneline baktığımızda, her takımın içinde gereksiz özgüvene sahip olan ve kenardan gelip bu özelliği sayesinde takımın momentumunu yükselten en az bir oyuncu bulunduğunu görürüz.

Şut yaratabilme/sokabilme yeteneğine sahip oyuncu, özellikle play-off gibi sert savunmaların yaşandığı ve hücumların düzeninin sıklıkla sekteye uğradığı yerlerde adeta ilaç gibi gelir. Her ne kadar Waiters’a gereğinden fazla güvenmek tehlikeli olma riski taşısa da bu tanımlara uyan ve sezon ortasında alabildiğimiz en iyi oyuncu da Waiters oldu. Yani Lakers’ın özellikle Bradley’i kaybetmesi ve Green’in hala toparlanamaması nedeniyle Waiters’a güvenmekten başka seçeneği yok gibi bu konuda.

LeBron James’ten en iyi şekilde yararlanmak isteniliyorsa koç Vogel, Waiters’a güvenebilmeli. 17 yıldır ligde olan ve 35 yaşını doldurmaya yaklaşan James’in her pozisyonda topu yarı sahaya getirmesini beklemek anlamsız olacaktır.


Şuradan çeviri: https://lakeshowlife.com/2020/08/22/los-angeles-lakers-dion-waiters-minutes/