3. Maçın Ardından…

3. Maçın Ardından…

Los Angeles Lakers, play-off ilk tur mücadelesinin 3. maçını dün gece itibariyle geride bıraktı ve seride 2-1’lik üstünlük sağladı. Peki Lakers’ın, Trail Blazers serisinde 2. galibiyetini aldığı maçta öne çıkanlar nelerdi, biraz onlara bakalım.

Maça istediği gibi başlayamayan Lakers, ilk yarıda CJ McCollum ve Damian Lillard’ı savunmakta çok zorlandı. Nitekim baktığınızda Portland’ın ilk yarı sonucunda attığı 57 sayının 39’u bu ikiliden geldi. Lakers ise serbest atış çizgisinden 43’te 28 (%65.1) gibi felaket bir isabet oranı yakalayıp LeBron’un yanına kayda değer skor üreten başka bir isim ekleyemeyince ilk iki çeyreği geride kapattı.

Üçüncü çeyreğe girerken Lakers büyük ölçüde dümene geçmişti diyebiliriz. LeBron James’in ve Kentavious Caldwell-Pope’un karşılıklı üçlük isabetleriyle öne geçtiler. İlk yarıda pek çok öne geçme fırsatını başarısız serbest atışlarla sık sık geri tepen Los Angeles ekibi, ikinci yarıda erkenden üstünlüğü ele aldı. Anthony Davis’in orta mesafeli şutları ve LeBron James’in yanına eklenmesi ise işleri onlar adına iyice yoluna soktu. Trail Blazers ise Carmelo Anthony’nin yüksek performansıyla oyuna tutunsa da benchten ciddi bir katkı alamayınca üretmekte çok zorlandı ve son çeyreğe 7 sayı geride girmek durumunda kaldı.

Portland Trail Blazers, Hassan Whiteside ve Jusuf Nurkic’ten bekledikleri katkıyı alamayınca çok sınırlı sayıda ismin eline bakmaya başladı. Bu da onlar için son çeyreği daha zor kılan etkendi. Damian Lillard’dan da 0/4’lık üç sayı performansı aldıkları son 12 dakikada maçı Lakers’ın kontrol etmesine engel olamadılar ve 3. maçtan mağlup ayrıldılar.

Yine de serideki ikinci galibiyetini alan Lakers için işler hala yeterince iç açıcı değil. JR Smith ve Dion Waiters ikilisinden, maçın içinde kısa bir süre de olsa güvenebilecekleri skorer kimliği çıkaramadılar. Kyle Kuzma da ne yazık ki sezonun başından beri kendinden beklenen seviyeye yükselemedi. JaVale McGee, Bubble döneminin başından bu yana süre gelen düşük performansıyla dikkat çekiyor. Evet, LeBron vites artırdı ve herkesin beklediği play-off LeBron’u üç maçın ikisinde bariz bir şekilde gördük. Evet, Anthony Davis maça girebildiğinde ölümcül oluyor ancak bu etmenler play-offların ilerleyen maçlarında yeterli olmayabilir.

Şahsen, bu serinin 5 maçta sona ereceğini düşünsem de Lakers için ciddi soru işaretleri yok değil. Serbest atış yüzdeleri, üçlük yüzdeleri bu seviyelerde seyretmeye devam mı edecek? Rajon Rondo’nun dönüşü olumlu bir şeyler katabilecek mi? Benchten gelecek isimler daha fazlasını verebilecek mi? Hepsini kısa zamanda öğreneceğiz gibi duruyor. Frank Vogel ve ekibinin bu konuda ekstradan kafa yormak zorunda olduğu kesin.

Şimdi gözler 4. maçta olacak. Lakers’ın 3. galibiyeti alması, büyük ölçüde rahatlaması anlamına gelecektir. Tüm bu sorunların çözüleceğini umut ederek maçı bekliyor olacağız.