2. Maçtaki Galibiyetten Öğrendiklerimiz

2. Maçtaki Galibiyetten Öğrendiklerimiz

Los Angeles Lakers, yaptığı iyi savunmaya nihayet biraz hücum performansı da ekleyince, Portland Trail Blazers karşısında ezici bir galibiyet alarak seriyi 1-1 ile eşitlemeyi başardı.

Aslında Frank Vogel, herkesin beklediğinin aksine Lakers’ın aynı beşle sahaya çıkacağını söyleyince fazlasıyla eleştri almıştı. Çünkü çoğunluk, Lakers’ın tek uzunlu beşini çok daha uzun sürelere yayması gerektiğini, McGee, KCP ve Green’in sürelerinin azalması gerektiğini düşünüyordu. Ancak Vogel, tüm sezonu buraya kadar getiren ilk beşinden taviz vermeyi reddetti. Ve kalıcı olacak mı bilmiyoruz ama bu maçta fazlasıyla işe yaradı.

Anthony Davis Terörü

Davis, ilk maçta yalnızca kötü basketbol oynamamıştı, aynı zamanda tıpkı Bubble’daki çoğu maçta olduğu gibi isteksiz de görünmüştü. Çok fazla kolaya kaçarak şutlara yönelmiş ve pota altındaki pozisyonlarda “yumuşak” bir tavır göstermişti. İkinci maç ise ancak bu kadar zıttı olabilirdi.

AD, yalnızca 29 dakikada 31 sayı ve 11 asist üretti. Aynı zamanda hem Blazers uzunlarını sindirmeyi, geçiş hücumlarında üstünlük kurmayı, hem de hücum ribaundlarıyla takımına ikinci şanslar yaratmayı başardı.

Lakers’ın bu yolda başarılı olması için belki de en önemli etken, AD’nin hem hücumda, hem savunmada etkili olması. Bu maçta da aynen bu oldu.

Geri Gelen McGee Enerjisi

JaVale McGee, ilk maçta alınan mağlubiyetten sonra özellikle sosyal medyada en çok topa tutulan oyunculardan biriydi. Özellikle hücum tarafındaki kötü ve etkisiz oyunu, Lakers’ın iki uzunla oynamaması gerektiği düşüncelerini beraberinde getiriyordu. Ancak McGee, tüm sezon olduğu gibi yine ilk beşte başladı ve bu kez bambaşka bir görüntü sergiledi.

Anlaşılan o ki, teknik ekip onu tekrar hücumun bir parçası haline getirebilmek için, özellikle maç başındaki oyun planları üzerinde biraz oynamalar yapmış.

Maçtaki ilk hücum setinde McGee, James ile Carmelo Anthony bire bir oynarken Nurkic’in önünden fırlayarak potaya doğru hareketleniyor ve James’in pasında potanın tam altında topla buluşup smacı yapıyor. Hemen sonraki pozisyonda da yine potaya kat ederek, James’in pasında turnikeyi bırakıyor.

McGee, kendi bir şeyler yaratabilen bir uzun olmadığı için onu mutlaka hücumlarda aktif tutmaya çalışmak gerekiyor. Hücumda etkili olduğu zamanlarda savunmada da daha büyük bir azimle oynuyor. Bunu çok kez gördük zaten. Bu da o tür maçlardan biriydi.

Nihayet Giren Şutlar

İlk maçta galibiyet almak için Lakers’a çok çok az daha iyi şut atmak bile yeterli olacaktı. Bu maçta ise Lakers nihayet çok iyi bir dış şut performansı sergiledi.

KCP önderliğinde Lakers, üç sayı çizgisinin gerisinden çok etkileyiciydi. KCP için bu konuda en önemli şey özgüvenini asla kaybetmemesi. İlk maçta denediği toplam 9 şutun tamamını kaçırdıktan sonra bu maçta hiç tereddüt etmeden atarak 6’da 4’le muhteşem bir üçlük performansı sergilemeyi başardı. Aynı şey sezon başındaki kötü başlangıcından sonra da olmuş ve KCP çok iyi şut atmaya başlamıştı.

KCP dışında Lakers oyuncularının kalanı 32’de 10’luk (%31) bir performans sergiledi, ki bile ortalama bir yüzde olarak Lakers için kalan maçların genelinde yeterli olacaktır. Lakers, Bubble’ın tamamında ve ilk maçta üç sayı çizgisinin gerisinden kötü değil, rezalet bir şut performansı sergiliyordu. Bugün ise KCP dışında “ortalama” bir üç sayı performansı sergiledi. Bu kadar iyi boyalı alan oyuncularına sahip ve iyi savunma yapan bir takımın, kalan maçlarda da üç sayı çizgisinden çok iyi değil, sadece ortalama oynaması muhtemelen yeterli olacaktır.

Frank Vogel’ın Rotasyon Esnekliği

Vogel belki ilk beşi değiştirmedi ama standart oyuncu değişiklik rutininde bazı düzenlemelere gitti. Örneğin ikinci çeyreğe her zamanki gibi Alex Caruso ve KCP ile başlamak yerine, JR Smith ve Markieff Morris ile başladı. Bu ve maç içinde yaptığı diğer küçük ayarlamaların hepsi işe yaradı.

Vogel, sezon içinde de maçın ve rakibin durumuna göre esneklik göstermeyi seven bir koç oldu. Lakers’ın sezon içi başarısındaki payı da yadsınamaz. İlk maçtaki bazı ısrarları eleştri almış olsa da, ikinci maçta şimdilik bunları unutturmuşa benziyor.

Tüm bunları üst üste koyduğumuzda Los Angeles Lakers, sadece kesinlikle kazanması gereken bir maçı kazanmakla kalmadı, aynı zamanda tam da hayal ettiği gibi bir maç çıkardı. Seriyi kazanması için bunu ilk olarak Cumartesi gecesi oynayacağı maçta da devam ettirmesi gerekecek.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/8/20/21371100/lakers-vs-blazers-final-score-2020-nba-playoffs-game-2-anthony-davis