Kral Daha Çok Sorumluluk Almak Zorunda

Kral Daha Çok Sorumluluk Almak Zorunda

Milwaukee gibi Lakers’ın da hayalkırıklığı yaşatan ilk playoff maçından sonra, takımın şu anki en büyük problemlerinden biri olan şut performansı, dünkü maçta neredeyse dibi gördü. 32’de 5 (15.6%) ile oynayan ekibimiz, bunun standart bir gece gibi olmadığının farkında. Ve bu kötü şut performansının Portland’ın savunmasıyla da bir alakasının olmadığı açıkça görülmekte. Çünkü Portland şu anda Bubble’ın en kötü savunma yapan üçüncü takımı ve ek olarak söylemek gerekirse Bubble’dan önce de bu istatistikte sondan 4. sıradaydılar. Şu anki yaşanan sıkıntı verici durum, tamamen takımın kendi formsuzluğundan kaynaklanmakta.

Sorunlardan açıkça bahsetmemiz gerekirse, Lillard’ın böyle performansları ligdeki her takıma ve her savunma tipine yapabiliyor olması ekibimiz açısından can sıkıcı bir durum. Çünkü onu en azından yavaşlatacak bir kısa savunmasına ihtiyacımız var. Ayrıca CJ McCollum’un bel sakatlığının yavaş yavaş iyileşiyor olması Portland’ın backcourt’unu iyice güçlendirmekte. Nurkic’in dönmesi her ne kadar Portland için iyi olsa da, Lakers’ın takım olarak bir hayli uzun ve AD’ye sahip olması, Nurkic’in varlığının LA ekibi için bir tehdit olmaktan çıkarıyor. Ek olarak Whiteside’ın performansının istikrarlı olması da beklenmediğinden, Lakers’ın uzun eşleşmelerinde seri boyunca çok sıkıntı çekeceği düşünülmüyor.

Rondo’nun nasıl döneceği de merak konusu ve şu anda onun liderliğine ve savunmasına hiç olmadığı kadar ihtiyaç var. Bunun yanı sıra Lakers’ın oynayış şeklini değiştirmesi hatta sahadaki beşlerde radikal değişiklikler yapması da gerekebilir. KCP’nin yerine Kuz ya da Carushow’un başlatılması, McGee’nin sürelerinin daha da kısaltılıp Howard veya Morris’e daha fazla süre verilmesi denenebilir. Bu çözümlerin efektif olma ihtimali olsa da büyük resme bakıldığında etki alanı daralıyor.

Özellikle Davis’in daha iyi şut atabilmesi ve Shaq’ın ondan, Embiid’den ve Porzingis’ten beklediği gibi boyalı alanı domine etmesi gerekiyor. Faul alması onun eski kırılganığını aştığının göstergesi ancak bu Portland’ın özgüvenini kıracak düzeyde değil ne yazık ki. Domine edici performans Portland ekibinin umutlarını da yıkacaktır.

LeBron’dan bahsedecek olursak 17. senesinde böyle bir performans ortaya koyabiliyor olması gerçekten inanılmaz bir zihniyete, fiziksel kapasiteye ve oyun olgunluğuna sahip olduğunun göstergesi. Ancak LeBron özellikle de Portland’ta onu savunacak bir oyuncunun bulunmaması sebebiyle daha çok skor odaklı oynamayı denemek durumunda. Garry Trent’in savunmadaki çabası takdir edilesi, ancak Kralın karşısında asla yeterli olmayacaktır.

Lakers buraya gelmeden önce çok yüksek seviyede basketbol oynuyordu ve müthiş bir kimyaya ve motivasyona sahiplerdi. Eminim ki tekrar şampiyon takım gibi oynamaya başlayacaklardır. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için LeBron’un takımı iyice sırtlaması gerekiyor ve takımın da ona yavaş yavaş ayak uydurabilmesi lazım.

LeBron ve Davis’in serinin ikinci maçında Lakers’ın hedeflerini ve bu şampiyonluğu istediğini Portland’a gösterebilmesi gerekiyor, aksi takdirde Portland “bu seriyi kazanabiliriz” inancını pekiştirmeye başladıkça ve Lillard bu şekilde oynamaya devam ettikçe, hiç istenmeyen senaryolarla karşılaşabiliriz.


Şuradan çeviri: https://nba.nbcsports.com/2020/08/19/three-things-to-know-who-is-in-more-trouble-bucks-or-lakers/