Portland Serisinin Anahtar Oyuncusu

Portland Serisinin Anahtar Oyuncusu

Los Angeles Lakers, belki de eşleşebileceği en zor 8. sıra takımıyla eşleşti. Öyle ki, Portland Trailblazers’ın tarihin en zor 8. sıra eşleşmesi olduğunu, Lakers’ı eleyeceğini düşünenlerin sayısı bile hiç azımsanacak sayıda değil. Bu seride Lakers için çok önemli anahtarlar olacak. Bunlardan en kritiğinin Dion Waiter olacağını düşünüyorum.

Dion Waiters eklemesinin Lakers için ne kadar önemli olduğunu aslında her maçta biraz görme şansımız oldu. İlk turdaki Portland eşleşmesinde ise Waiters’ın rolü çok kritik olacak.

Lakers, ligin belki de en tehlikeli guard ikilisi olan Damian Lillard ve CJ McCollum’a karşı oynayacak. İkisi de birbirinden yetenekli ve durdurması imkansız oyuncular. Lillard biraz gününde değil diyorsunuz (ki o günlerde 35 falan atıyor), bu sefer de dünkü Memphis maçında olduğu gibi McCollum kontrolü ele alıyor. İkisinin sezonu bitirdikleri sayı ortalaması toplam 52 ve Bubble hariç çok çok iyi sezonlar geçirdikleri söylenemez.

Avery Bradley’nin Bubble’da olmayacak olması ve Rondo’nun sakat olması da Lakers’ın guard rotasyonundaki elini biraz zayıflatmış durumda.

Waiters, Lakers’ta oynadığı 7 resmi maçta 23.5 dakikada 12 sayı, 2 buçuk asist ortalamasıyla oynadı. İstatistik ve yüzdeleri çok etkileyici olmasa da, kendi şutunu yaratması ve potaya gidebilmesiyle, diğer rol oyuncularında olmayan özellikleri sergilemesi Lakers taraftarını oldukça umutlandırdı. Waiters, sayı üretmek için hazır pozisyon bekleyen bir oyuncu değil.

Bu bağlamda, anahtar noktalardan biri; Lakers hücum ederken Lillard ve McCollum’un savunmada dinlenmelerine izin vermemek. Lakers’ta Danny Green ve Kentavious Caldwell-Pope’un ilk beş başlayacağını düşünürsek, onların takiplerini savunmada çok yıpratma şansları yok. Bu yüzden de, takımda kendi şutunu yaratma konusunda açık ara en iyi guard olan Waiters’ın süresinin oldukça artması gerektiğini düşünüyorum.

Dion’a daha fazla süre vermek, rakip guardların savunmada biraz daha meşgul olmasını sağlayacaktır. CJ ve Dame’i savunmanın imkansıza yakın olduğu düşünülürse, dua etmek dışında yapılabilecek en önemli şey onları yormaya çalışmak olacaktır. Bu konuda en büyük iş Dion’a düşüyor.

Onun dışında yine CJ ve Dame’i en uzun süre savunacak olan oyuncularımızın Caruso, KCP, Green ve Waiter olduğunu düşünürsek, kendilerini sıkça dışarda kovalayıp, momentum yakalamalarını sağlayacak olan 3 sayılık atışlardan uzak tutarak mümkünse pota altına, değil de se orta mesafeye yöneltmek gerekiyor. Lakers bBunu biraz olsun becerebilirse, Portland’ı eleme konusunda hiçbir problem yaşamayacaktır.

Lakers, şampiyon olmak için ilk turu geçtikten sonra Houston, Clippers, Bucks gibi çok daha zor takımları elemek zorunda. Ancak rakip guardları düşündüğünüz zaman Waiters’ın hiçbirindeki rolü, bu serideki kadar önemli olmayabilir.


Şuradan çeviri: https://lakeshowlife.com/2020/08/15/los-angeles-lakers-dion-waiters-key-portland/