Sezonun En Kritik Ayı

Sezonun En Kritik Ayı

Los Angeles Lakers, 2019-20 sezonunun play-off’lardan önceki en kritik ayına girmiş bulunuyor. Mart ayı, Lakers’ın gerçek bir şampiyonluk adayı mı, yoksa sadece çok iyi bir normal sezon takımı mı olduğunu kesin olarak belirleyecek. Lakers’ın önünde hem çok riskli ve zorlu bir süreç var, ki bu belki de bu sezonun en zorlu süreci. Hem de aynı zamanda bu, oyunculara ve koçlara kendilerini tam olarak kanıtlamaları için mükemmel bir fırsat.

Normal sezonun bitimine 22 maç kala Lakers, metamatiksel olarak play-off’a katılmayı garantilemek üzere. Büyük bir sürpriz olmazsa Batı Konferansı’nı da lider olarak tamamlayacak. Yani şu an harika bir konumda. Peki Lakers gerçekten şampiyonluğun güçlü bir adayı mı? Tüm sezon herkesin aklındaki en büyük soru buydu. Ve zorlu Mart ayı fikstürü bize bu sorunun cevabını büyük oranda verecek.

Önümüzdeki 27 günde Lakers, NBA’in en iyi 10 takımından 6’sıyla karşılaşacak. Utah Jazz, Denver Nuggets, Houston Rockets, LA Clippers, Toronto Raptors ve Milwaukee Bucks. Bunlar içinde Jazz (2-0) ve Nuggets (2-1)’a karşı sezon içi üstünlüğü bulunuyor Lakers’ın. Rockets ile 1-1’lik eşitlik bulunurken, Raptors ve Bucks’la oynadığı 1’er, Clippers’la oynadığı 2 maçı da kaybetti. Özellikle üstünlük kurulamayan takımlara karşı verilecek sınavlar çok kritik olacak.

Lakers, o takımların tamamına kaybedip yine de play-off’lara ilk sıradan girebilir. Ancak bu ihtimal, büyük soru işaretlerini de beraberinde getirecektir. Play-off’lara kaçıncı sırada girdiğiniz değil, play-off son maçını hangi tarihte oynadığınız her zaman daha önemlidir.

Sezon bugün sona erseydi, Lakers %50 galibiyet yüzdesinin üstündeki takımlara karşı 14-10 ile tamamlamış olacaktı. Lakers, bu yüzde anlamında NBA tarihinde şampiyon olan takımlar arasında %58,3 ile, geçen seneki Raptors ile birlikte (%52,3) en kötü yüzdelerden birine sahip. Ancak öte yandan, LeBron’lu Cavs 2016’da %56,2’lik, 2011’deki Mavs de %56,8’lik bir yüzdeye sahipti. Yani NBA tarihinde, sezon içinde en tepedeki takımları düzenli şekilde yenemeden şampiyon olan takımları da bolca gördük.

Ancak geçen seneki Raptors, tüm sezon Kawhi Leonard’a load management yaptırdı. Ayrıca 2016 Cavs de sezon boyunca aktif dinlenerek geçirmişti. Lakers taraftarının malesef “özellikle” hatırlayacağı üzere, 2011 Mavs takımı da tam zamanında gaza basmayı başarabildi. Bu sezon içinde ise Lakers için aynı şeyi söylemek mümkün mü, çok emin olamıyoruz. Evet, James maç içlerinde birçok zaman aktif dinlenme yapıyor ama hem o, hem Davis çok yüksek eforla oynuyorlar. Özellikle bu yaşına rağmen neredeyse maç kaçırmayan James’in play-off’larda nasıl bir fiziksel reaksiyon vereceğini merak ediyoruz.

Play-off dönemi, normal sezondaki maceraya göre elbette bambaşka bir hikaye. Ancak bu sezon da Lakers’ın play-off atmosferinde oynadığı birçok maça şahit olduk açıkçası. Geçen hafta Zion Williamson ile LeBron James’in kapıştığı iki maçı hatırlayın. Lakers, önümüzdeki haftalarda aynı atmosferde geçmesi beklenen ama zorluk seviyesi çok çok daha üst seviyede olan maçlar oynayacak ve bu durum, rakiplere göz dağı vermek için önemli bir fırsat.

Eğer işler planlandığı gibi gitmez ve bu hedef maçlarının çoğu kaybedilirse, Koç Frank Vogel, oyun planında ve rotasyonunda değişiklikler yapmak zorunda kalabilir. Ki bu, play-off’a 1 ay kala pek ideal bir senaryo olmaz. Elbette bu süreçte gelecek olası bir başarısız durum Lakers’ın sil baştan yapması anlamına gelmiyor. Ancak bazı şeyleri kesinlikle değiştirmeleri gerekeceği anlamına geliyor. Bu, rotasyon veya oyun planı anlamında da olabilir, serbest oyuncu piyasasından oyuncu almak anlamında da olabilir.

Lakers, bu süreçteki ilk dev randevusuna bu gece (sabaha karşı 06:30) Milwaukee Bucks’ı konuk ederek çıkacak. Ondan bir buçuk gün sonra da, Clippers ise Pazar sabahı (bize göre Pazar akşamı 22:30) maçı oynayacak. Bu iki maç, o büyük seri öncesi bize epey fikir verecektir. Çünkü ikisi de Lakers’ın şampiyonluk yolundaki rakipleriyle direkt olarak hedef maçı olacak.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/3/3/21163336/lakers-news-march-schedule-breakdown-bucks-clippers-rockets-nba-playoff-preview