Lakers, Clippers’ı Eleyecek! – 5 Maddede Sebepleri

Lakers, Clippers’ı Eleyecek! – 5 Maddede Sebepleri

Batı’da Konferans Finalleri’nin en büyük adayları şüphesiz ki Los Angeles Lakers ve Clippers. İki takım da yaz döneminde çok büyük hamleler yaptı ve sezonun son bölümüne yaklaştığımız şu dönemde, Clippers yaptığı hamlelerle eksiklerini gidermeye çalıştı. Lakers ise transfer hamlesi olarak çok daha sakin bir sezon geçiriyor. İki takımın da bir noktada play-off’larda karşılaşacakları kesin gibi. Peki tüm dünyanın beklediği bu serinin sonucu ne olacak?

Bizim fikrimize göre, Clippers’ın ilk iki maçtaki üstünlüğüne, son dönemde yaptığı Marcus Morris ve Reggie Jackson eklemelerine rağmen Lakers, rakibini olası bir 7 maçlık seride eleyip finale ulaşacak. Ve hatta finalde karşısına çıkma ihtimali neredeyse kesin olan Bucks’ı da eleyerek NBA şampiyonluğuna ulaşacak.

İşte bunun 5 sebebi.

5. Clippers’taki Soyunma Odası Krizleri

Clippers’ın sezon başından beri takım kimyası ve arkadaşlık konusunda yaşadığı problemler, birkaç defa saklanamayacak boyutlara ulaştı. Bu zamana kadar geldikleri nokta için süperyıldızlar Kawhi Leonard ve Paul George’a teşekkür etmeliler. Özellikle Kawhi, şu ana kadar gerektiği her an maçlara koyduğu ağırlıkla takımını taşımayı başardı. Buna rağmen Lakers’ın oldukça gerisindeler.

Her maç elinden geleni yaparak takımını ayakta tutan ve Clippers’ın teşekkür borçlu olduğu bir diğer oyuncu da Montrezl Harrell. Ki kendisi, bu soyunma odası krizlerinden ilk bahseden kişi olmuştu. Lakers’ta ise “kimya”, neredeyse takımın en güçlü olduğu şey.

4. Boyalı Alandaki Anthony Davis Faktörü

LeBron James, şüphesiz ki Lakers’ın lideri ve en iyi oyuncusu. Ancak play-off’lar geldiğinde, en önemli şeylerden biri “eşleşmeler” olacak. Clippers’ın LeBron’la eşleşebilecek olan kanat oyuncuları oldukça fazla. Bu yüzden, ilk iki maçta olduğu gibi onun etkisini en aza indirebilecek silahları bulunuyor. Ancak yine ilk iki maçta yeterince kullanılamamış olsa da, Davis’in rakibine fazlasıyla eşleşme problemi yaratacağı kesin. Sahadakilere göre uzun, fizikli ve şut da atabildiği için gününde olduğu zaman boyalı alanı rahatlıkla domine edebiliyor.

Clippers ise, Marcus Morris eklentisine rağmen gerçek bir fizikli uzun oyuncu sıkıntısı çeken bir takım. Morris ve Harrell, Davis’i savunabilecek fizikte oyuncular değiller. Clippers, guardları ve forvetleriyle çok önemli tehtidlere sahip, ancak iş boyalı alan geldiği zaman hep 1-2 adım gerideler. AD gibi durdurulamaz bir uzun oyuncunuz olduğunda ve bunu doğru kullanabildiğinizde, işler Clippers için daha da sıkıntılı hale gelebilir.

3. Lakers’ın Ev Sahibi Avantajı

Lakers, ligin başladığı ilk günden beri Batı’nın zirvesinde. Clippers’la aradaki farkın tam 7 mağlubiyet olduğunu da düşünürsek, olası bir play-off serisinde ev sahibi avantajını elinde bulundurma ihtimali çok yüksek. Ve play-off’lar geldiğinde, bu faktörün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Her ne kadar maçların hepsi Staples Center’da oynanacak olsa da, seyirci sayısı farkı, salonun büründüğü renkler ve atmosfer, play-off zamanlarında büyük önem arz ediyor. 7 maçın 4’ünün ve özellikle olası bir son maçın Lakers ev sahipliğinde oynanacak olması Lakers için önemli bir avantaj olacak.

2. LeBron ve AD > Kawhi ve PG

NBA bir süperyıldız ligi ve onların etkisi çoğu zaman önemli anları domine ediyor. LeBron bu yüzden uzun yıllar boyunca takımlarını neredeyse tek başına NBA Finalleri’ne kadar taşıyabildi. LeBron ve AD ikilisi, tüm dünyadaki en iyi 5 oyuncudan muhtemelen ikisi. Kawhi da kesinlikle o kalibrede ancak Paul George için aynı şeyi söylemek pek kolay değil. Özellikle bu sezon, sakatlıkların etkisi olsa da her zamanki standartlarına yaklaşamadı bile. Bu yüzdeb de Lakers’ın süperyıldız ikilisinin karşı taraftaki ikiliden daha iyi olduğunu söylemek hiç de zor değil.

1. “Kobe, Bu Senin İçin!”

Kobe Bryant’ın bütün dünyayı ve NBA evrenini şok eden ölümü, Lakers ve özellikle LeBron James için bu sezon bambaşka bir anlam ifade ediyor. LeBron zaten bundan biraz bahsetmişti. Onun mirasını en sonuna kadar devam ettirebilmek için elinden geleni yapacağını söyledi ve onun için şampiyonluğu kazanmak istediğini ima etti.

Şu anda da basketbol severlerin büyük bir bölümü, LeBron’un o kupayı Kobe için almasını istiyor. Bu olasılık, muhtemelen LeBron’un kariyerinin en büyük olayı. Ve daha enteresan bir tesadüf olarak, 2000 ve 2010 yıllarında Kobe’nin liderlik ederek Lakers’ın şampiyon olmasından sonra, 2020 yılında da bunu James başarırsa, tarih anlamında çok özel bir başarı olacak.

Ve tüm NBA dünyası ve özellikle Lakers taraftarları için şu sahneden daha tüyleri diken diken edecek bir sahne olamaz. James, şampiyonluğu kazandıktan sonra mikrofonu alıyor, kupayı havaya kaldırıyor ve ulusal kanalde şöyle bağırıyor: “KOBE, BU SENİN İÇİN!”

Bu, LeBron’un zaten efsanevi olan kariyerinin en efsanevi anı olacaktır.


Şuradan çeviri: https://fadeawayworld.net/2020/02/22/5-reasons-why-the-los-angeles-lakers-will-beat-the-clippers-in-the-nba-playoffs/