Lakers İçin Trade Deadline Özeti

Lakers İçin Trade Deadline Özeti

NBA’de 2019-20 sezonunun takas dönemi Türkiye saati ile 11 itibariyle geride kaldı. Lig genelinde birçok takas yaşandı ve Miami Heat’ten Houston Rockets’a kadar birçok takım kadrolarına önemli eklemeler yaptı. Los Angeles Lakers için ise bu takas dönemi zaten oldukça zorlu bir zamandı, takımın elindeki takas parçalarının kontrat detayları Batı Lideri’nin ekleme yapmasını zorlaştırdı.

Öncelikle Lakers’ın kadrodaki problemlerine odaklandığımız zaman bir yedek oyun kurucu, bir de kanat savunmacısına ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Bu ihtiyaçları giderebilmek için piyasada birkaç rol oyuncusu vardı ancak bu oyunculara karşı Lakers’ın elinde olan en değerli takas parçası Kyle Kuzma yaklaşık 2 milyon dolar kazanıyor. Bu da Kuzma merkezli bir takası 2 takımlı şekilde yapmayı oldukça zor hale getiriyor, 3. takım için de Lakers’ın verebileceği bir 1. tur draft hakkı yok.

Durum böyle olunca Los Angeles Lakers herhangi bir hamle yapmadan takas sezonunu kapatmış oldu.

Lakers’ın çok uzun zamandır ilgilendiği Andre Iguodala, takasın son gününden bir gün önce Memphis Grizzlies’den Miami Heat’in yolunu tuttu. Memphis, Iggy karşılığında Justise Winslow’u kadrosuna kattı. Iguodala’nın kontratını almak için Warriors’tan yaz döneminde 1. tur draft hakkı aldıklarını da düşünürsek, Memphis’in harika bir iş yaptığını söyleyebiliriz. Çıkan haberlere bakarsak Lakers elinden geleni yapmış ve Memphis’e takas tekliflerini yöneltmiş ancak muhtemelen Heat’in Winslow çıktığı durumda Iguodala’yı almak için zaten muhtemelen Danny Green + Kyle Kuzma gibi bir paket gerekiyordu. Lakers’ın bu paketi vermeyeceğini zaten biliyoruz. Iguodala özelinde şunu da söylemek isterim, en azından Clippers’a gitmedi. LeBron’un üstüne atabilecekleri bir kanat savunmacısı daha bizim için zaten oldukça zorlu bir eşleşme olan Clippers serisini daha da sıkıntılı hale getirebilirdi.

Bir diğer takaslanan kanat savunmacısı Robert Covington oldu. Lakers’ın Covington ile ilgilendiğine dair haberler uzun süre gündemi meşgul etmişti. Minnesota’nın Covington için 2 ilk tur hakkı istediği söyleniyordu, yapılan dörtlü takasta da Denver’dan Beasley ve Hernangomez gibi iki değerli genç aldılar. Covington da Houston’a gitti, Capela ise Hawks’ın yolunu tuttu. Bu takası Lakers açısından yorumlamak gerekirse, Houston’ın Anthony Davis’le eşleşebilecek fizikteki tek oyuncusu Capela’yı yolladığını görüyoruz. Bu da bana kalırsa Lakers açısından çok olumlu. Covington’ın gelişiyle Houston’ın olası bir Clippers serisinde Leonard ve George’un üstüne atabileceği bir kanat oyuncusu daha oldu.

New York Knicks’in kesin şekilde takas etmeye karar verdiği Marcus Morris’le ciddi şekilde ilgilendiğimize dair dedikodular gün geçtikçe arttı, hatta Wojnarowski tecrübeli forvet için Clippers’la yarıştığımızı söyledi. Takasın son saatlerinde de Clippers, Marcus Morris’i Moe Harkless merkezli bir paketle kadrosuna kattı. Bu takasa Wizards da dahil oldu ve Isaiah Thomas da Clippers’a gitti.

Marcus Morris’in Clippers’lı olması Lakers adına pek de iyi bir haber değil. Bu şekilde Clippers, Kawhi ve George’un yanına LeBron James’i savunabilecek bir fizikli forvet daha eklerken önemli bir şutörü de almış oldu. Isaiah Thomas’ın Clippers’a gitmesi ise Lakers adına Darren Collison ihtimalinin çok güçlenmesi anlamına geliyor. Bu da bu takastan çıkarılacak olumlu gelişme olarak sayılabilir.

Lakers’ın yedek oyun kurucu rolü için Spencer Dinwiddie ve Dennis Schröder için Nets ve Thunder’la görüşmeler yaptığı da ortaya çıktı. Ancak bu iki oyuncu için Kuzma ve önemli bir rotasyon oyuncusu ile yolları ayırmak pek de mantıklı gelmiyor bana. Çünkü All-Star arasından sonra Lakers ya da Clippers’a gideceği herkes tarafından bilinen bir Darren Collison var. Ben burada Rob Pelinka’ya güveniyorum, Collison gelirse Lakers’ta daha çok süre bulacak, daha büyük bir rolü olacak. Pelinka gibi uzman bir pazarlıkçının Collison’ı ikna edeceğini umuyorum, bu da Dinwiddie veya Schröder gibi guardlara olan ihtiyacı azaltıyor. Daha önce Derrick Rose dedikoduları da çıkmıştı, Detroit lotarya civarında ilk tur hakkı bekliyormuş, beklemeye devam edebilirler, biraz zor bulurlar.

Bir de Alex Caruso için Lakers’a teklifler yapıldığına dair haberler çıktı. Geçiniz efendim. Vermiyoruz.