Kobe Bryant’ın Kariyerindeki En Unutulmaz 10 Maç

Kobe Bryant’ın Kariyerindeki En Unutulmaz 10 Maç

Bu yazıyı aylardır hazırlamayı planlıyordum ancak oldukça uzun olacağı için bir türlü vakit ayıramamıştım. Biraz acı verici şekilde olacak ama şimdi sanırım tam zamanı. Şahsım adına, kariyerinin 20 sezonunun neredeyse tamamını canlı olarak takip edebilme şansına eriştiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Bu 20 yılda çok fazla unutulmaz hareketine, reaksiyonlarına ve maç performanslarına şahit olduk. Bunların içinden en unutulmaz 10 tanesini, geri sayım şeklinde ele alacağım.

Liseden direkt NBA’e geçmeye karar veren Kobe Bryant’ın aslında Lakers’la yollarının kesişmesi tamamen bir tesadüf. 1996 NBA Draft’inde Marcus Camby, Shareef Abdur-Rahim, Stephon Marbury, Anthoine Walker, Lorenzen Wright, Kerry Kittles, Samaki Walker, Todd Fuller, Citaly Potapeno gibi oyuncular, Kobe’den daha değerli olarak tahmin ediliyor. Kobe, Charlotte Hornets tarafından 13. sırada seçiliyor ve aynı anda Vlade Divac karşılığında Lakers’a gönderiliyor.

Tamamını Lakers’ta geçirdiği 20 unutulmaz sezondan sonra Kobe Bryant, son yıllarını sakatlıklarla savaşarak geçirdikten sonra, 13 Nisan 2016’da oynadığı son maçla birlikte basketbol hayatına veda etmişti. Bu süre boyunca 5 NBA şampiyonluğu, 17 kez All-Star (4 kez All-Star MVP), 15 kez En İyi NBA Takımı, 12 kez En İyi Savunma Takımı ödülü, 2 NBA Finaller MVP’si, 2 Olimpiyat Şampiyonluğu, 2 kez NBA sayı krallığı, 1 normal sezon MVP’si ve 1 kez de NBA Smaç Yarışması şampiyonu ödüllerini alma başarısı gösterdi.

Tüm zamanlarda en çok sayı atan oyuncular listesinde, geçtiğimiz günlerde LeBron James’e geçilmiş ve kendine 4. sırada yer bulmuştu. Kobe’nin kariyerinde tam 135 kez 40+, 25 kez 50+ ve 5 kez de 60+ sayılık maç performansları bulunuyor.

Kobe’nin bu unutulmaz kariyerinden en iyi 10 maç çekip çıkarmak çok kolay değil. Aslında forma numarası anısına 8 maçlık bir seri yapacaktım ama 2-3 tanesi arasında inanılmaz kararsız kaldığım için 10’a bağlamak zorunda kaldım.

İşte Kobe’nin kariyerindeki en unutulmaz 10 maç.

#10 Denver Nuggets, 23 Nisan 2008 – %66 ile 49 Sayı, 10 Asistlik Muhteşem Play-Off Performansı