Takım Kimyası Ne Kadar Önemli?

Takım Kimyası Ne Kadar Önemli?

Los Angeles Lakers şampiyonluk yolunda belki birkaç eklemeye ihtiyaç duyuyor olabilir. Ama aynı zamanda, kadroyu güçlendirmek için ekleme yaparken sezon boyunca bağlarını kuvvetlendirmiş ve takım kimyası bu kadar yüksek olan bir grubu dağıtmak da sanılan kadar efektif bir hamle olmayabilir. Takım kimyası mı daha önemli, yoksa kadro derinliğini arttırmak mı?

Rondo sahanın 4’te 3’ünü geçen, parabol şeklinde giden bir pas atar. Dudley sağ çizgiden bir “Wide Receiver” gibi koşar. Dudley, sanki bir alev topunu tutmuşçasına, top eline gelir gelmez şutu çıkarır. Havada bacaklarını iki yana açıp, momentumun etkisiyle ileriye doğru süzülmeye başlar. Top elinden çıktıktan saliseler sonra 3.çeyreğin bitimini ifade eden maç saati kornası çalar.

Bu sekansın tamamını tam sahayı gösteren bir kameradan izlediğimizde, bütün takım arkadaşlarının ilk pastan, top çemberden geçene kadar topu gözleriyle takip ettiğini görürsünüz. Dudley ise, Gladyatör filmindeki Maximus gibi iki kolunu da havaya kaldırır ve 3 parmaklı kutlamasını yapıyordur. Saha kenarına gelirken ise bir çarpışan araba gibi takım arkadaşlarından seke seke kenara gelir. Bu Lakers takımındaki herkes o kadar çok eğleniyor ki kendilerini tutamazlar ve maç süresi bittiğinde bu eğlence havası bir galibiyet ile taçlanır.

Takımınızın en önemli oyuncuları LeBron James ve Anthony Davis iken onların kattığı en önemli özelliğin kimya olduğunu büyük olasılıkla aklınızdan geçirmezsiniz. Yetenek? Kesinlikle. Basketbol sezgisi? Belki de. Ama Kimya? Büyük olasılıkla bu iki oyuncunun kattığı özellikler listenizin çok çok altlarında bir yerde duruyordur. Fakat takım etrafında bulunan insanlara sorduğunuzda, hatta onların konuşmalarını dinlediğinizde, takımın bu sezon sahip olduğu başarıyı anlatırken temel neden olarak verilen cevap, oyuncuların birbiriyle çok iyi anlaşması olduğu şeklinde oluyor.

Lowe Post’un son bölümlerinden birine konuk olan Danny Green, Davis hakkında bilmediği ve bu sezon onunla zaman geçirdikten sonra neler öğrendiği üzerine bir soru soruldu. Green de bir süre saha içinden örnekler verdikten sonra, konuyu Davis’in saha dışında nasıl biri olduğuna çevirdi. Cevabı ise üst düzey takım kimliğini gösteren cinstendi.

Saha dışında AD, LeBron ile çok benzer. İkisi de çok mütevazi ve takım arkadaşlarıyla zaman geçirmekten keyif alan karakterler. Takılmayı ve herkesi bir araya getirmeyi seviyorlar. Saha dışında takım kimyamızın çok iyi olmasının temel nedeni onlar. Grup chat’imiz var ve orada en aktif olanlar yine ikisi. Onlar takımımızın liderleri, her konuyu konuşabiliyoruz, birlikte takılıyoruz, neredeyse her şeyi birlikte yapıyoruz.

Kazansak da kaybetsek de fark etmiyor, birlikte eğleniyoruz. Açık ara kariyerimde saha dışında en keyif aldığım sezon bu. Açık ara.

Takım kimyası çok önemli olsa da, yeterli olmadığı alanlar da var. Kimya %28 ile üçlük atan bir oyuncuyu keskin şutöre dönüştüremez. Kimya Kawhi, Giannis gibi oyuncuları önemli maçlarda bire bir savunamaz. Kimya LeBron kenardayken takımı yönetme görevini sırtlanamaz. Kimya skora ihtiyacın olduğunda bire bir hücum üretemez. Bu işler için yetenek ve beceri gerekir.

45 maçta aldığı 36-9’luk derece ile NBA genelinde 2.sırada olan Lakers’ın kadrosundaki eksiklikler de artık apaçık ortada. Bu eksiklikler takımın yetenek seviyesinin üzerinde değil ama Playoff gibi rakibin sana özel hazırlandığı ve bütün zaaflarını sonuna kadar kullanmaya çalıştığı bir ortamda galibiyet ile mağlubiyet arasındaki fark bu zaafları minimuma indirmekte yatıyor. Bu zaafları ortadan kaldırmanın da tek yolu, kadroya bu becerilere sahip oyuncular eklemek.

Ancak herhangi bir ekleme aynı zamanda bu kadronun oturmuş yapısını da bozmak demek. Kimya çok ince bir iş ve ayarlamalar yapılırken de dikkatli yaklaşılması gerekiyor bu yüzden. Dışarıdan baktığımızda gözardı etmesi çok kolay. Sonuçta NBA yetenek ligi, en iyi oyunculara sahip takım genelde kazanan taraf olur. Warriors ligi kimyalarıyla kırmadılar, efsanevi bir sezonun ardından 1 maçla şampiyonluğu kaçırmış takıma Kevin Durant’i ekleyerek ligi kırdılar.

Bu yüzden Lakers’ın kadrosuna ekleme yapması şart. Kadroyu geliştirecek bir hamle aramamak işini yapmamak olur. Bunu yaparken de kadronun yakaladığı uyumu bozmamaya özen göstermeliler. Bir oyuncu daha yetenekli diye saha dışındaki uyumu bozmak da başlı başına bir risk.

Genel kanı Lakers’ın yazın Kawhi’ı alamadıktan sonra piyasada ne kaldıysa onları topladığı yönündeydi. Geri dönüp baktığımızda ise Lakers yönetimine bu konuda kredi vermek gerektiği ortada. Pelinka ve ekibi kadroya oyuncu seçerken pozisyonlarını ve rollerini bilen kaliteli veteran oyuncuların peşinden gittiler. Onlar da LeBron ile Davis’in liderliğinde ve koç Vogel’ın oluşturduğu plan dahilinde görevlerini layığıyla yerine getirdiler. Vogel’ın bu gemiye kaptanlık yaparken oluşturduğu hazırlık, açıklık, pozitiflik ve birliktelik ortamı da genel olarak rotadan sapmamayı sağladı.

Yine de yetenek her zaman önceliklidir. Kimse yetenekli bir oyuncu eklemesine veya kadroya daha uygun parçanın katılmasına hayır demez. Bu sezon şampiyonluk yarışı da son yıllara göre çok daha ortadayken, Lakers’ın ciddi bir şampiyonluk şansı bulunuyor. Umudumuz takım yapısını ve kimyasını ön planda tutmuş bir ekibin, kadroya ekleme yaparken de bu yoldan şaşmaması yönünde. Özellikle de Lakers’ın takım kimliğini bu uyum oluştururken kimya yönünden hata yapmamak daha da önem arz ediyor.

Çünkü kesin olan şey şu, çoğu taraftarın gitmesini istediği oyuncular, aynı zamanda saha dışında bu takımın başarısı için gerekli oyuncular. Ve ne kadar Kyle Kuzma takas değeri en yüksek oyuncu olduğu için herhangi bir takasta gidici gözüyle bakılsa da ucuz kontratı, birden fazla oyuncuyu yanına katmadan, takaslanmasını neredeyse imkansızlaştırıyor. Bu yola bir defa girdiğimizde ise bu kadar oyuncuyu kaybetmenin oluşturabileceği takım kimliğini kaybetme problemine geliyoruz.

Beğensek de beğenmesek de, Rajon Rondo soyunma odasının önemli liderlerinden birisi. Takım arkadaşları tarafından seviliyor ve onu oyun hakkında tavsiye alınacak birisi olarak görüyorlar. DeMarcus Cousins sakat olsa ve sezon içinde dönme şansı olmasa da, Davis ve Rondo ile yakın arkadaş ve LeBron’un oyununu eleştirebilecek kadrodaki nadir oyunculardan biri. Benzer anektodları kadrodaki Cook, Daniels gibi oyuncular için de verebiliriz, ne kadar Playoff’lar geldiğinde ciddi süreler almayacak olsalar da.

Bu oyunculardan herhangi biriyle yolların ayrılması, hiç tahmin edilemeyen sonuçlar oluşturabilir. Benim sözüme güvenmiyorsanız LeBron’un bu konu hakkındaki düşüncelerine de bakabiliriz. LeBron’a Nets maçı sonrası kadro hakkında soru sorulduğunda cevabı netti, “Şu anki kadromuz yeterli.”. Takım kendine güveniyor ve bu güven de işin sonunda dışarıdakilerin ne düşündüğünden daha önemli olabilir.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/1/24/21077127/lakers-chemistry-trade-deadline-roster-moves-lebron-james-anthony-davis-rajon-rondo-demarcus-cousins