Lakers, Robert Covington İle İlgileniyor

Lakers, Robert Covington İle İlgileniyor

Lakers’ın bu sezonki kadro derinliği bir pozisyon hariç hepsinde gayet iyi. O pozisyon da hiç şüphesiz small forward. Yani modern NBA’deki tabirle kanat (wing) oyuncusu. LeBron James dışında gerçek pozisyonu small foward olan oyuncu yok ve bu Lakers’a bu sezon en çok zarar veren şeylerden biri. Clippers, Bucks, Celtics ve hatta Orlando maçlarında görüldüğü üzere, o pozisyonu savunacak oyuncu olmaması Lakers’ı bu tür rakipler karşısında çok yaralıyor.

Paul George, Kawhi Leonard, Maurice Harkless, Giannis Antetekounmpo, Jayson Tatum, Aaron Gordon gibi eforlu oynayan ve hem içerden, hem dışardan zorlayabilen forvetlere karşı Lakers’ın verecek bir cevabı bulunmuyor. Bu da, malum maçlarda Lakers’ın mağlubiyet almasındaki en büyük etkenlerden biri olarak görülebilir. Bu sorun özellikle son zamanlarda iyice ayyuka çıkmış durumda. Lakers teknik ekibi ve yönetimi de bunun farkında olacak ki, 6 Şubat’taki trade deadline gününe kadar bir kanat/forvet oyuncusu eklentisi yapmak istiyorlar. Bu bağlamdaki son aday ise Minnesota’da forma giyen Robert Covington.

Ben Cohen’in istihbaratına göre Covington’la ilgilenen tam 5 takım bulunuyor. Bu takımlar Lakers, Clippers, Mavericks, Rockets ve Sixers. Minnesota oyuncusundan pek vazgeçme taraftarı olmasa da, playoff iddiasını çok erken kaybetmiş olmaları, Covington’ı kaybetmelerine neden olabilir. NBA’de, son zamanlarda oyuncu istekleri çok büyük önem arz ediyor.

Covington, profil olarak harika bir rol oyuncusu. 29 yaşında, 2,01 boyunda ve 2,20’lik kanat genişliğiyle tam olarak Paul George ve Kawhi Leonard gibi oyuncuların savunmasında kullanabileceğimiz bir oyuncu. Yalnızca kalıplı değil, aynı zamanda sert bir oyuncu. Hem 3, hem 4 numaraları çok iyi savunabilen forvet.

Aynı zamanda %36’lık kariyer üçlük yüzdesi bulunuyor. Bu sezonki yüzdeleri çok iyi olmasa da, Minnesota’nın facia halinin bunda payı büyük. Davis ve James’in yanında muhtemelen çok daha rahat şut imkanları bulacaktır.

Covington, Lakers için müthiş bir parça olabilir. Tabii onu isteyen 5 ayrı takım var ve Lakers’ın Kuzma dışında verebileceği önemli bir takas malzemesi bulunmaması elimizi biraz zayıflatıyor. Minnesota, aynı jenarasyondan olan Karl Anthony-Towns ile Kyle Kuzma’yı aynı kadroda buluşturmak ister mi, istemez mi, hep birlikte göreceğiz.