Kuzma ve Lakers, Savunma İle Maçın Gidişatını Değiştirdi

Kuzma ve Lakers, Savunma İle Maçın Gidişatını Değiştirdi

Los Angeles Lakers, 5 maçlık zorlu deplasman turunun ilk maçında, Houston Rockets karşısında kötü başladığı ilk devre sonrasında, ikinci devrede kontrolü ele alarak rakibini sürklase etti. Rockets, yıldızları Westbrook başta olmak üzere kontrolü elinde bulundurmuş ve iki periyot boyunca hücumda çok rahat sayı bulmuştu. Ta ki Lakers, ikinci devrede işleri değiştirmeye karar verene kadar..

İkinci yarıda savunmada çok daha konsantre ve gayretli bir Lakers olmasının yanı sıra, sahanın en iyisi olan Westbrook savunmasında sürpriz şekilde sorumluluk alan bir Kyle Kuzma vardı. Bu kararın, daha doğrusu önerinin ise soyunma odasında Rajon Rondo tarafından Kuzma’ya sunulduğunu öğrendik. Kuzma durumu şöyle anlatıyor:

Rondo, soyunma odasında beni kenarı çekti ve bana Russell’ı savunup savunamayacağımı sordu. Ben de ‘tabii ki savunabilirim’ şeklinde cevap verdim. Westbrook, ilk yarı boyunca bizi mahvetmişti. Guardlarımızı sırtına alıyordu ve arkasında çok güçsüz kalıyorduk. O gerçekten kalıplı, güçlü ve sert bir guard. İkinci yarı onu ben savunmaya başladım ve karşısına daha büyük bir oyuncu almış oldu. Rondo bana, sadece onun önünde kalmamı söyledi. Ben defansif olarak kendime güveniyorum. Onu önümde tuttum, zor şutlar kullanmaya zorladım ve faul yapmadım.

LeBron James de duruma şu şekilde yorumda bulundu: “Kyle, hücumda zaten çok iyi. Ancak savunmada da özellikle üçüncü çeyrekte büyük bir cesaret örneğini göstererek Russ’ı müthiş savundu. Bu hareket, genç bir oyuncu için önemli bir eşikti.”

Bir diğer takım arkadaşı Danny Green de aynı fikirde: “Bence büyük resmi görmeye başladı. Bu oyun hiç bir zaman yalnızca skor üretmekten veya istatistikler yakalamaktan ibaret olmadı. Bu oyun, işin savunma kısmında başlıyor. Hücumda Kuzma zaten belli ki gerekeni yapabiliyor, ancak savunmada kendini o kadar fazla göstermiyordu. Bugün savunmasını da bir adım öteye taşıdı ve takıma liderlik etti.”

Kuzma ayrıca hücumda da yine Anthony Davis’in yokluğunda önemli bir sorumluluk aldı ve 17’si ikinci devrede olmak üzere, ürettiği 23 sayı ile takımının galibiyetine büyük katkıda bulundu.