“Dakikalarım Arttıkça Daha İyi Oynuyorum.”

“Dakikalarım Arttıkça Daha İyi Oynuyorum.”

Los Angeles Lakers, Pazar sabahı bir çok insanı şaşırtan bir performansa imza attı. LeBron James, Anthony Davis ve Danny Green’den yoksun oynadıkları ve rakiplerinin son derece formda olduğu bir deplasman maçında, OKC Thunder’ı paramparça ettiler. Lakers, sezonun en etkileyici galibiyetlerinden birini alırken, Kyle Kuzma kaydettiği 36 sayı ile gecenin tartışmasız yıldızıydı.

Sezona sakatlıklarla uğraşarak giren Kuzma, sakatlıktan döndükten sonra da 1-2 maç dışında “Kuzma geri döndü” denebilecek bir performans gösteremedi. Davis’in 4 numara oynamasıyla, sürelerini o sahada yokken veya 3 numara oynayarak bulabilen Kuzma, bir türlü istediği performansı sergileyemiyordu. Tabii, son iki sezona baktığınız zaman, takım kalitesinin epey yukarı çıkması sebebiyle Kyle Kuzma’nın dakikaları bu sezon oldukça aşağılara düştü. Kuzma, bunun performansını etkilediğini düşünüyor.

Fazla süre aldığım zamanlarda üretkenliğim artıyor. Ben bir ritim oyuncusuyum ve o ritmi korumak için şans bulduğumda çok daha etkili şekilde sahne alabiliyorum.

Son iki maçta örneği görüldüğü üzere, Kuzma gerçekten de Anthony Davis oynamadığı için fazlaca süre buldu ve çok iyi oynadı. Bu, hem onun ritmini bulmasına yaradı, hem de AD gibi ligin ve takımın en değerli oyuncularından biri yokken iki kritik deplasmanda Lakers’ın hayatını kurtardı. Dallas karşısında 26 ve OKC karşısında da sezonun en yüksek sayısına ulaşarak tam 36 sayı üretti Kuzma.

Kuzma için daha fazla süre almak, daha iyi oynamaya devam etmesini sağlayacaksa, Lakers bunu sağlamak için elinden geleni yapmalı. Kuzma’nın tek dezavantajı, Lebron ve AD ile aynı pozisyonlarda oynuyor olması, bu da onun sürelerini sınırlıyor. Yine de, Davis’in istememesine rağmen Lakers onu pivot pozisyonunda kullanıp, Kuzma’ya 4 numarada daha fazla dakika verilebilir.

Anthony Davis ve LeBron James’in bugün yarın döneceğini varsayarsak, Frank Vogel’ın Kuzma ile ilgili bir karar vermesi gerekiyor. McGee ve Dwight’ın sezon başından beri pivot rotasyonunda çok iyi oynamaları, Lakers’ın sezon boyunca uzun beşlerle sahada kalmasına sebep oldu. Ancak Kuzma belli ki daha fazla dakikayı hak ediyor. Ve Lakers’ın sahada tam güçle ve en iyi kadrosuyla oynayabilmesi için Kuzma’nın sahada olması gerekiyor.