Los Angeles Lakers 125 – 110 Oklahoma City Thunder

Los Angeles Lakers 125 – 110 Oklahoma City Thunder

Los Angeles Lakers belki de sezonun en etkileyici galibiyetini aldı. LeBron James, Anthony Davis ve Danny Green’den yoksun olduğu ve iki günde iki maçın kapanış ayağında Oklahoma City Thunder’ı yenerek derecesini 32-7’ye yükseltti. Özellikle kadro derinliği sorgulanan Lakers’ın, iki süper yıldızından eksik çıktığı bir maçta böyle bir galibiyet almak Lakers’ın sezon beklentilerini şekillendirme konusunda önemliydi.

Thunder tarafından baktığımızda, onlar için tam bir tuzak maçıydı. İkinci gününde ikinci maçını oynayan ve iki süper yıldızından eksik olacak Lakers’a karşı biraz tembel başladılar maça. Lakers’ın ekstra şut performansı da eklenince ilk yarıdaki büyük fark ortaya çıktı. Üçüncü çeyrekte bir ara fark 32 sayılara geldikten sonra oyunun kontrolünü eline alsa da, Oklahoma City için iş işten geçmişti. Son çeyrekte tam saha baskı ve hızlı hücumlarla maçı ortaya getirir gibi oldukları dönemde de Lakers’ın cevap vermesiyle yenilgiye engel olamadılar. Paul George paketinden aldıkları SGA ve Gallinari OKC adına sahanın en iyileriydi.

Lakers’a geldiğimizde ise, cidden söylenecek hem çok şey var hem de hiçbir şey yok. Çok çok ekstra bir galibiyet oldu. Son 6 maçta 4.defa 40 sayılık bir ilk çeyrek ile maça başladı Lakers. İlk çeyrekteki etkileyici başlangıçtaki ana etkenler Kuzma ve Rondo’nun skor yükünü sırtlamasıydı. Bu sezon beklentilerin altında kalan Cook, Daniels gibi isimlerin de şutlarını bulmasıyla birlikte sahaya çıkan neredeyse her oyuncudan katkı almayı başardı Lakers. Özellikle Troy Daniels şut performansı dışında savunmada da şaşırtıcı bir etki gösterdi.

Maçın adamı ise tartışmasız Kyle Kuzma’ydı. Sezondaki en yüksek skor performansını gösterdi ve maçı 36 sayı, 7 ribaunt ve 15/24 saha içi, 4/6 üçlük gibi verimli yüzdeler ile tamamladı. Son iki maçta ilk beş çıkıp bu iki maçta ortalama 31 sayı üreten Kuzma, eleştiri oklarının üzerinde olduğu ve takas dedikodularının ortasına düştüğü bir dönemde iyi bir geri dönüş yaptı.

Rajon Rondo da etkileyici bir maç çıkardı. Aslında ilk yarı desek daha doğru olur, ikinci yarıda çok fazla şut kaçırdı ama yine de sezonda oynadığı en iyi maçı çıkardı. Maçı 21 sayı, 12 ribaunt ve 8 asist ile tamamladı. Dwight Howard ve Alex Caruso ikilisi de kenardan gelip takıma enerji kattılar. Caruso’nun şut, Howard’ın ise ribaunt katkısı değerliyidi.

Sezon sonunda geriye dönüp baktığımızda en tatlı galibiyetlerden biriydi diye hatırlayacağımız bir maç oldu Thunder maçı. Artık Lakers’ın normal sezondaki yeri az çok belli olmuşken, Davis ve LeBron’un maç içi sürelerini azaltmak hatta gerekirse birkaç maç kenarda bırakmak için bir mesaj maçı niteliğindeydi.

Bir sonraki maç 14 Ocak Salı, sabah 06:30’da Cleveland Cavaliers karşısında olacak.