“Onlara Oyun Oynamadığımızı Gösterdik!”

“Onlara Oyun Oynamadığımızı Gösterdik!”

Anthony Davis’in kalça sakatlığı (bu maçta oynamadı), Avery Bradley ve LeBron James’in griple mücadele etmesi ve iki uzunun da ciddi faul problemine girmesine rağmen Lakers, sezonun en iyi maçlarından birini oynadı ve başından sonuna kadar domine ettiği Mavericks’i deplasmanda rahat geçerek, önemli rakiplerinden birine karşı sezonu 3-1’lik üstünlükle kapatmayı başardı.

Aslında Lakers, maça çok hızlı başladı ama maç sonu skoru biraz yanıltıcı olabilir. Çünkü hemen maç başında açtığı farkı tüm maç boyunca korumak için inanılmaz mücadele etti Lakers ve sanıldığı kadar rahat bir maç olmadı. 22’ye kadar çıkan fark 3. çeyrekte 10’a kadar indi. Anthony Davis’in de oynamamasıyla elde kalan iki uzun Howard ve McGee 3. çeyreğin ortasında 5 faulle kenarı geldiler ve Lakers maçın kalan bir buçuk periyodunu 5 kısayla oynamak zorunda kaldı. Bu dönemin büyük bölümünde alan savunması yaptılar ve rakiplerini bozmayı başardılar. Hücumun sıkıştığı yerlerde LeBron James kontrolü ele aldı. Tüm maç boyunca her an geri dönecekler endişesiyle geçti ama, Lakers çok mücadele ederek maçı koparmayı başardı.

Mükemmel bir maç geçiren James, maçın yıldızı olsa da Kyle Kuzma, kesinlikle Lakers adına fark yaratan oyuncu oldu. Dudley de onun için “bugün hücumdaki tonumuzu ayarlayan adamdı” şeklinde yorumda bulundu. İlk yarıdaki farkın açılmasında ve korunmasında 21 sayı ile müthiş katkı yaptı Kuzma. Maçı da 26 sayı ile tamamladı.

Dwight Howard’ın maç sonu röportajı ise oldukça ilgi çekiciydi: “Knicks ile oynadığımız son maçta yapılan aşırı sert faulleri falan görünce gereken mesajı aldık. Whatsapp grubunda bu konu çok konuşuldu. ‘Çıkıp her maçta rakiplerimizi maçın başından itibaren domine etmeliyiz ve onlara oyun oynamadığımızı göstermeliyiz’ diye düşündük ve bunu yaptık.”

Jared Dudley: “Takımda benden ne isteniyorsa onu yapmak benim görevim. İnsanlar bizim ne kadar derin bir kadromuzun olduğunun farkında değiller. Geçtiğimiz sezon playofflarda ilk beş başlıyordum ama şimdi takımdaki 14, 15. adamım. Ve bunu ben seçtim. Bu iş yalnızca skor yapmaktan ibaret olsaydı yıllar önce bu ligin dışında kalmıştım bile. Benim işim pozisyon almak ve rakibin neler yapabileceğini tahmin etmek. Luka Doncic’i çok iyi savunduk. Luka maç boyunca numara yaptı, bu yüzden çok dikkatli olmalıydım. Önünde kal, üçlük atarken yakınında ol ve faul yapma.”

Dudley’nin 5 numara oynamaya başladıktan sonra yaptığı işler takdire şayandı. Özellikle Luka Doncic başta olmak üzere tüm Dallas oyuncularını pota altında müthiş savundu.

LeBron James’in maç sonu açıklamaları şu şekildeydi: “Çok faul yapmamıza rağmen savunma dozajını çok iyi ayarladık. Özellikle Avery’nin savunmadaki baskısı bizim için çok önemliydi. O mükemmel bir savunmacı. Biz de ona her seferinde yardım götürerek yalnız olmadığını bilmesini sağladık. Bu da bize hücumda artı olarak geri döndü. Topu iyi paylaştık, bol bol potaya hücum ettik. Üst üste maç kazanmak çok güzel ancak biz her maça aynı şekilde hazırlanıp, maç maç düşünüyoruz.”

James, ayrıca tarihte en fazla saha içi isabeti bulan oyuncular sıralamasında Michael Jordan’ı geçerek 4. sıraya yerleşti.

Lakers, şekil olarak olmasa da kağıt üzerinde önceki Dallas galibiyetine benzer bir maç oynadı aslında. Yalnızca 7 top kaybı yaptı ve ligin en iyi 3. hücum takımını %40 şut yüzdesinde tuttu.

Los Angeles Lakers, gün itibariyle tüm lig genelinde blok ortalamasında zirvede (7,4) yer alırken, şut yüzdesinde de %48,4 ile ligin en iyisi.