LakersTR: Haftanın En’leri

LakersTR: Haftanın En’leri

Los Angeles Lakers, galibiyetleri biraz çirkin de olsa, bu hafta da hata yapmadan 3’te 3 yaptı ve %50 altındaki takımlara yenilmeme serisini 20 maça çıkardı. Üç maçın da hikayesi aşağı yukarı benzerdi. İlk yarıları önde kapatan Lakers, ikinci yarıda rakibinin maça ortak olmasına, hatta Pistons maçında öne geçmesine izin verip, sonunda maçı kazanmayı bildi. LakersTR ekibi olarak biz de Lakers’ın rakiplerini süpürdüğü haftada, sizin tercihleriniz ile, “Haftanın En’leri”ni hazırladık.

Haftanın En İyi Oyuncusu: LeBron James

LeBron James sadece Lakers’ta değil, NBA genelinde de haftanın oyuncusu ödülünü kazanan oyuncu oldu. Özellikle Suns ve Pistons maçlarını domine eden LeBron James’in takımın MVP’si olduğunu tekrar kanıtladığı haftalardan birine tanıklık etti. 17.sezonunda böyle bir seviyede basketbol oynayabilmesi onu NBA tarihinde sayılı oyunculardan biri yapan pek çok özellikten biri. Geçtiğimiz haftayı 23 sayı, 11,7 ribaund, 12,7 asist ortalamaları ile bitirerek, oyunun yine her yönüne etki göstermeyi bildi.

Haftanın En Büyük Hayal Kırıklığı: Rajon Rondo

Takımın LeBron kenardayken ana top yönlendiricisi rolünün tartışmasız tek ismi olan Rondo, etkileyici sezon başlangıcından sonra giderek düşen performansını bu hafta dibe çakılarak taçlandırdı. Takımının 3 maçta rakiplerine ortalama 9 sayı fark attığı bir haftada, +/- istatistiğinde -9.7 olması bunu en net gösteren istatistiklerden biri kesinlikle. Collison gibi yedek oyun kurucular ile Lakers’ın adının geçmesi onu nasıl etkiledi bilinmez ama iki sene üst üste Ocak ayında su kaynatması hoş olmayacak. Umarız yakın zamanda toparlar kendini, çünkü Lakers’ta onun verebileceklerini verecek 3.bir oyuncu yok. En azından şimdilik…

Haftanın En Sürpriz Performansı: Pelicans karşısında Danny Green

Danny Green New Orleans Pelicans karşısında, 10’da 6 üçlük ile 25 sayı, 5 ribaunt ve 5 asistlik performansı ile kendisinden pek beklenmeyecek seviyede çok yönlü bir maç çıkardı. Sezonda 3.defa 20 sayıyı aşan Green, bu maçta galibiyetin baş mimarlarındandı. Lakers ise ilk defa Green’in alev aldığı bir maçı kazanmayı başardı. Daha önce Los Angeles Clippers ve Milwaukee Bucks maçlarında da benzer performanslar sergileyen Green’in o maçlardaki skor katkısı galibiyet için yeterli olmamıştı. Onun skor katkısı, Lakers gibi 3.skorerini bulmakta güçlük çeken bir takım için ekstra değerli oluyor. Danny Green için en büyük temennimiz, bu tip performansları 10 maçta 1 yerine daha sık sergilemesi olacak. Ama şut performansını geçen sezon olduğu seviyeye çekmesi de yeterli olur.

Haftanın En İlginç İstatistiği: Lakers’ın Pistons karşısındaki 20 bloğu

Lakers’ın Pistons karşısındaki çember savunması sadece haftanın değil, belki de sezonun en ilginç istatistiklerinden birine gebe oldu. Lakers’ın 20 blokluk performansı 7 Kasım 2001’de Raptors’ın 21 blokluk gecesinden beri en yüksek blok sayısı olurken, aynı zamanda Lakers tarihinde de 9 Nisan 1982’de Nuggets karşısındaki 21 blokluk karşılamadan beri en yüksek blok sayısı oldu. Özellikle kurallar ve oyun tarzının değişmesi ile eskisine göre çok daha düşük blok istatistikleri gördüğümüz şu dönemde, çok etkileyici bir takım performansı izledik.

Haftanın En İyi Hareketi: Anthony Davis’in Aron Baynes’i posterlemesi