Los Angeles Lakers 106 – 99 Detroit Pistons

Los Angeles Lakers 106 – 99 Detroit Pistons

Los Angeles Lakers, üst üste 4 mağlubiyetlik bozgundan sonra bu kez üst üste 5. maçını kazanmayı başardı. Peki buna “Lakers tekrar kendine geldi, ritmini buldu” mu demek gerek? Orası biraz şüpheli işte. Çünkü galibiyetlerin alınış şekli taraftarı (ve umarız ki tüm takımı) pek tatmin etmiyor. Oynanan oyundan ve ortaya konan efordan (hele ki sezon başına göre) pek memnun kalındığı söylenemez.

Özellikle son iki maçta olduğu gibi maça çok hızlı başladı Lakers ve fark bir anda 13 oldu. Fakat o iki maçtan farklı olarak çeyrek bitmeden rakibini maça ortak etti ve ilk periyodu yalnızca 1 sayıyla önde kapatabildi. Çeyrek bitiminde Pistons’ın 20-8’lik bir serisi bulunuyordu.

İlk çeyrekte en dikkat çekici istatistik ise Lakers’ın tam 8 blok yapmış olmasıydı, ki Lakers’ın maç başına ortalaması 7.

İkinci çeyreğe LeBron’un kontrolü ele almasıyla, 11-2’lik seri yaparak iyi başlayan bir Lakers vardı. Rajon Rondo’ya rağmen üstelik.. Daha sonra fark 3’e kadar inse de Lakers ilk devreyi 9 sayı önde kapatmayı başardı. Anthony Davis’in ilk devrede yaptığı tam 6 blok, son zamanların en sıra dışı istatistiklerinden biriydi.

İkinci çeyrekteki asıl olay ise, Lakers’ın sakatlığa iki tane birden kurban vermesiydi. Bir turnike pozisyonunda KCP bileğini sakatladı ve soyunma odasının yolunu tuttu. Ancak daha sonra geri dönebildi. Avery Bradley ise periyodun sonunda çaldığı bir top sonrası turnikeye giderken pota altında ayağını çok kötü burktu. X-ray sonuçları negatif çıktı ancak onun durumu biraz daha ciddi görünüyor.

Üçüncü çeyrek, ikinci çeyreğin bir nevi kopyası oldu. Yine fena başlamayıp farkı çift hanelerde tuttuktan sonra rakibi maça ortak etmeyi başardık. Zaten hücumda durağan oynayan, hareketsiz bir takım vardı sahada. Bir de Anthony Davis’in müthiş blok performansına rağmen hücumda yokları oynaması elimizi iyice zayıflattı bu süreçte. Çeyrek 29-13’lük Pistons serisiyle sonuçlandı ve Lakers son çeyreğe 4 sayı geride girdi.

Son çeyreğe silkinerek giren Lakers, 16-0’lık seri ve 12 sayılık farkla başladı. Alex Caruso’nun önce basket faulü, ardından açık alandaki smacıyla hem seyirci, hem takım iyice havaya girmişti. Fakat Lakers, Lakers’lık yapmaya devam ediyordu. Buradan geri düşmeyi bile başardı. Son dakikaya yalnızca 1 sayı önde giren Lakers, Anthony Davis’in sol köşeden, hücum süresi dolmak üzereyken bulduğu kritik üçlük ve bir sonraki pozisyondaki basketiyle maçı garanti altına almayı zor da olsa başardı.

LeBron James 21 sayı, 14 ribaund ve 11 asist ile kariyerinin 90. ve bu sezonki 9. triple-double’ına imza attı. Anhtony Davis ise maçı 24 sayı, 11 ribaund ve tam 8 blok ile tamamladı.

Lakers, sezonun en yüksek sayısına ulaşarak tam 20 blok yaptı bu maçta. AD’nin 8 bloğu dışında, McGee 6 ve Howard da 5 blokla oynadı. Bu da Lakers tarihinin bir maçta en fazla blok yapılan ikinci maçı anlamına geliyor.

Bu arada Lakers, bu sezon %50 galibiyet yüzdesinin altındaki hiç bir takıma maç kaybetmedi. 20 maçta 20 galibiyet. Bu performans belki şampiyonluk adayı olarak çok fazla şey ifade etmiyor, ancak bu maçları kaybetmemek normal sezon sıralamasında büyük önemi olan bir alışkanlık.

Sıradaki maç, Çarşamba sabahı 06:30’da, yine Staples’ta, New York Knicks ile.