Green: “Hücumda Daha Hareketli Olmalıyız”

Green: “Hücumda Daha Hareketli Olmalıyız”

Los Angeles Lakers’ın tecrübeli oyuncusu Danny Green, takımın zorlu maçlarda aldığı üst üste mağlubiyetlerin nedenini hücumda bulmuşa benziyor. Bu sabah oynanan Portland maçından önce üst üste dört maç kaybeden Lakers’ta hücumdaki problemler ortaya çıkmıştı ve Green bu problemlerin daha hareketli, daha hıza dayalı bir sistemle çözülebileceğine inanıyor. Green, takımının saha içindeki ‘küçük şeyleri’ daha iyi yapmasını istiyor.

Bence yeterince iyi şutlar bulduk” diyor Green ve devam ediyor, “Maçın içindeki tempomuz nedeniyle bu şutların bazılarının ritim dışında geldiğini düşünüyorum. Maçın başında genelde yaptığımız kadar boyalı alana hücum etmedik, rakibin savunmasını pek fazla zorlamadık. Boyalı alana girip hareketli oynadığımızda daha boş şutlar buluyoruz ve bunları ritim içinde kullanabiliyoruz. Ancak iş bizim tempomuzla başlıyor.

Tecrübeli şutör, Lakers’ın Anthony Davis üzerinden oynamaya devam ettiği sürece hücumda daha hareketli olmalarının, AD’nin de işini kolaylaştıracağına inanıyor.

Bana kalırsa Anthony’nin de en çok tempoya ihtiyacı var” dedi Green ve ekledi, “Sürekli alçak postta topu ona yollamayı zorlamamalıyız. Onu daha çok pick and roll’de kullanıp çembere gitmesini, pick and pop’la dış şutlar bulmasını sağlamalıyız. Bizim daha topu daha hızlı çevirmemiz, rakip sahaya daha hızlı geçerek hücuma daha çabuk başlamamız lazım. Bu şekilde rakip savunmaya tam anlamıyla yerleşemeden pick and roll’lerle onların dengesini bozup Davis’e daha rahat çembere gitme şansı tanıyabiliriz.

Green aynı zamanda halen daha Aralık ayında olduğumuzun farkında. Spurs ve Raptors’la iki kere şampiyonluk kazanan 32 yaşındaki şutör guard, henüz sezonun önemli bir bölümü oynanmamışken oyun olgunluğu olarak gelişmeleri gerektiğini ifade ediyor.

Tabii ki henüz Aralık’tayız, bazı şeyler için erken diyebiliriz. Biz halen daha gelmemiz gereken noktaya gelmeye çalışıyoruz. 48 dakikanın tamamını mükemmel bir oyunla geçirmeyi zaten beklemiyoruz ama biraz daha eforla, biraz daha konsantre şekilde oynayabiliriz. Önümüzdeki maçlarda muhtemelen daha konsantre olup maçın iki devresini de iyi oynamamız gerekecek.

Lakers, 4 maçlık mağlubiyet serisinin ardından aldığı Portland galibiyeti sonrası bu gece Dallas Mavericks’i ağırlayacak. Aralık’ın ilk gününde yine bir Pazar günü Staples Center’da iki takım karşı karşıya gelmiş, Doncic önderliğindeki Mavericks harika bir ikinci yarı oynayarak Lakers’ı farklı mağlup etmişti. Green’in sözlerinin ne kadarının gerçek hayata dönüşeceğini görmek açısından Dallas mücadelesi güzel bir sınav olacak gibi gözüküyor.