Çok Kötü Oyun, Çok Değerli Galibiyet

Çok Kötü Oyun, Çok Değerli Galibiyet

Los Angeles Lakers’ın 5 maçlık Doğu deplasman turunda en “çantada keklik” olarak görülen maçıydı Atlanta Hawks deplasmanı. Maç öncesi taraftarlar arasında ve LakersTR Forum‘da LeBron James ve Anthony Davis’ten en az birinin oynatılmayıp dinlendirilmesi tavsiye ediliyordu. En kötü ihtimal, erkenden farkı 25-30’lara dayayıp son periyot dinleneceklerinden emin gibiydi herkes.

Maçın sonu ise şöyle bitti; maçın bitimine 4 dakika kala, bir pozisyonda Anthony Davis bileğini burktu ve sekerek oynamaya devam etmek zorunda kaldı. Bu cümle çok kısa bir özet olmuş olabilir. LeBron’un maç genelindeki etkili oyunu ve Davis’in son saniyedeki kritik savunma hamleleriyle* Lakers, üst üste 14. deplasman galibiyetini bir şekilde koparmayı başardı. Ancak galibiyetin şekli ve oynanan oyun kimseyi tatmin etmedi.

Sakatlandığı pozisyon ve maça devam etmesiyle ilgil Anthony James: “Yalnızca maçı bitirmek istedim. Ayağımı hafifçe burktum ama maça devam edip galibiyeti aldığımızdan emin olmak zorundaydım. Indiana maçına hazırlanmak için önümde iki gün var. O maça kadar hazır olacağımı ümit ediyorum.”

* Anthony Davis’in bitime 1:30 kala Trae Young’a vurduğu blok!

Lakers için bu klasik bir “erken saat Pazar maçı” oldu. Yine uyanamamış ve maçı yeterince ciddiye almayan bir hal. Yalnızca maçın içinde olan adam, bu sezonu intikam sezonu olarak gören LeBron James’ti. Aslında Lakers, konsantrasyon eksikliğine rağmen maça kötü bir planla çıkmamıştı. Etkili dış savunmacılarıyla Trae Young başta olmak üzere Atlanta kısalarını rahatsız ederek kolay basket bulmalarını engellemek ve onları pota altına yönlendirerek blok tehdidi ile karşı karşıya bırakmak. Bir çok zaman da bu plan işledi aslına bakarsanız. Lakers’ın farkı bir kaç defa çift hanelere çıkardığı ve yaklaştırdığı dönemler oldu. Ama bir türlü hançeri saplayamadı çünkü devreye “şut kazmalığı” ve top kaybı sorunu girdi. 31’de 5 (%16) ile sezonun en kötü üç sayı attığı maçını oynayan Lakers, 22 de top kaybı yaparak bu alanda da sezonun en yüksek sayısına ulaştı.

Üç sayı gerisinden 10’da 4 atan LeBron dışında Lakers 21’de 1 ile korkunç bir yüzde yakaladı. Lakers’ın tek üçlüğü sürpriz ama bu sezonki üç sayı performansıyla herkesi şaşırdan bir isimden geldi. Rajon Rondo.

LeBron James maç sonunda şöyle konuştu: “Bugün inanılmaz top kaybı yaptık. Bu kadar genç bir takıma karşı bunu yapamazsınız. Yoksa bugün olduğu gibi çok fazla fırsat tanıyabiliyorsunuz. Ama savunmamızı sıkılaştırdığımız zaman kritik anlarda rakibimizi durdurabileceğimizi biliyorduk.”

Her şeye rağmen, Lakers’ın kötü hücum ettiği bir günde daha savunması devredeydi. Hawks’ı %36 saha içi ve % 28,6 üçlük yüzdesinde tutmayı başardı Lakers ve boyalı alan sayılarında 54-34’lük bir üstünlük sağladı.

Frank Vogel ise bu galibiyeti şöyle değerlendirdi: “Kötü bir maç oynadık ve topun kıymetini bilemedik. Neticesinde yine savunmamızı konuşturmamız gerekti. Şutumuz bugün yerinde değildi. Artık ligdeki konumumuz gereği rakiplerin en çok efor sarf ettiği takımlardan biri ve onların hedef maçları haline geldik. Sonuç olarak, kazandığımız için tabii ki mutluyuz.

Son olarak, Dwight Howard için özel bir geceydi. Eski takımı Atlanta karşısında özellikle savunmada etkili bir performans sergileyen Dwight, 3 blok yaparak tüm zamanların en fazla blok yapan 15. oyuncusu konumuna yükseldi. Ayrıca LeBron’un müthiş bacak arası pasında vurduğu “çekiç” smacı da tüm Lakerslı benchini ayağa kaldırdı.

Lakers, rüya başlangıcını sürdürüyor. 24 galibiyet, 3 mağlubiyet. Bu maçla birlikte deplasmanda üst üste 14 kez kazanarak NBA tarihinin en uzun 3. serisini yakalamış durumda. Bu alandaki NBA rekoru da 16 galibiyet ile 1971-72 sezonunda Lakers’a ait ve Lakers rekordan yalnızca 2 maç uzaklıkta..